Audioverze
Jedním z velkých politických témat současnosti i budoucnosti budou rozpočtové deficity a hledání cest, jak se jim vyhnout. V nové epizodě podcastu Česká jízda se řeší mimo jiné to, zda by bylo správné a legitimní více zdanit bohaté lidi. A také to, zda jde o realistický plán.
Vojta rovnou upozorňuje, že lidé před takovým zdaněním utíkají. „Nikdo nechce být takto daněný,“ dodává. Podle něj se to ukazuje v Norsku, ve Francii a dalších státech, které zavádějí vysoké a progresivní zdanění.
S Vráťou se nicméně shoduje v tom, že je to o nalezení rovnováhy. „Pokud totiž třetina domácností není schopná vyjít se svými příjmy, něco nefunguje,“ míní Vráťa.
Když tito lidé dlouhodobě žijí pod tlakem a v permanentním stresu, neprospívá to celkové atmosféře ve společnosti. Navíc se podle něj mohou upínat k politickým proudům, na jejichž posilování mohou doplatit všichni – tedy i ti bohatí.
„Pokud někdo chodí v roce 2024 do práce, měl by se uživit,“ dodává. Podle Vojty by nicméně nebylo od věci podívat se na to, proč tolik lidí se svými příjmy nevyjde. Zároveň naznačuje, že mohou mít ve svých rodinných rozpočtech zbytné výdaje, které by se daly škrtnout.
„I kdyby měli víc peněz, najdou si nové zbytné výdaje, kvůli kterým nebudou se svou výplatou i tak vycházet,“ uvažuje. A pokud jde o bohaté lidi a firmy, upozorňuje, že cílem vlády nemůže být je vyhnat, nýbrž udržet, protože jsou motorem ekonomiky.
Jaká z toho tedy existuje cesta? A je vůbec realistické udržovat sociální stát, na který jsme si v Evropě zvykli? Jaké jsou volební vyhlídky koalice SPOLU a jak naši reportéři hodnotí projev prezidenta Petra Pavla k výročí založení republiky?
Poslechněte si celou epizodu.