Povodně zvládáme dobře. Záchranáři, semknutá společnost i většina politiků. A Babiš nemá co říct

Audioverze

Nová epizoda podcastu České jízdy má dvě témata: povodně a volby. A taky jejich souvislost. Protože zatímco některým politikům může způsob, jakým krizovou situaci zvládali, ve volbách pomoct, pro jiné to může mít přesně opačný efekt. A pozoruhodné v této souvislosti je několik dnů dlouhé a naprosto nevídané mlčení Andreje Babiše.

„Kdyby měl pocit, nutkání nebo potřebu, kdyby viděl, že je potřeba něco kritizovat, tak do nich jde,“ upozorňuje Vráťa. Podobně to vidí Vojta. I on si všímá, že Babiš a jeho okolí vládu jindy kritizuje za úplně všechno, co dělá – nyní o nich ale několik dnů nebylo slyšet.

Znamená to tedy, že vláda odvedla svou práci během povodní dobře? Těžko říct, podle Vráti bude ale zajímavé sledovat, jak s tím nejsilnější politická síla v zemi a její zástupci naloží ve zbývajících dnech před volbami. „Že by mlčeli celou tu dobu, to si moc představit neumím.“

Vojta se nicméně domnívá, že mezi hejtmany jsou také zástupci hnutí ANO, a že na ně možná vedení strany nechtělo upozorňovat. „Uvést mohu Radima Holiše ze Zlínského kraje, který byl ve srovnání třeba s hejtmanem Jihočeského kraje Martinem Kubou z ODS naprosto neviditelný.“

A když už jsme u toho: pokud si podle Vojty někdo svůj během povodní obraz vylepšil, byl to vedle Kuby především hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich z KDU-ČSL. Vráťa pak dodává, že obecně byli zástupci lidovců po celou dobu povodní hodně viditelní.

Pomůže jim to ve volbách? A je to skutečně tak, že dobře zvládnutá krize, jakou povodně byly a jsou, může ovlivnit preference voličů? A proč se po volbách může opět stát, že ANO v mnoha krajích navzdory volebnímu vítězství skončí v opozici?

Pusťte si celou epizodu.

sinfin.digital