KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ | Budoucí evropský komisař Jozef Síkela si zjevně myslí, že lidé jsou hloupí a na všechno skočí. Jinak si nejde vysvětlit, že propásl velkou příležitost mlčet. Vládní zásahy do energetiky v důsledku zdražují lidem plyn.
„Mám radost. Státní skupina ČEPS za loňský rok vykázala zisk téměř 20 miliard korun. Hlavní podíl na tomto výsledku mělo ocenění reálné hodnoty firem NET4GAS a Gas Storage CZ, do kterých jsme loni investovali. Jejich reálná hodnota je 31,6 miliardy korun. Investice byly necelých 17 miliard korun,“ jásá Síkela na síti X.
Znovu tím přitahuje pozornost k obchodu, do kterého se loni pustil, přičemž vláda mu ho bez jakýchkoliv debat schválila. ČEPS (Česká elektroenergetická přenosová soustava) koupila NET4GAS s celkovými dluhy 33 miliard korun, z nichž 19 miliard tvoří dluhopisy. První část z nichž je splatná v roce 2025 (po volbách).
Pořídila si firmu, která přišla poté, co přes nás do západní Evropy přestal proudit ruský plyn, o obrovské příjmy z tranzitu. Stali jsme se zemí na konci trubky, kde má Net4Gas příjmy fakticky jen od českých zákazníků. Ti budou muset zaplatit vše – včetně obřích dluhů, z nichž si předchozí majitelé například vyplatili budoucí dividendy.
Jak je možné, že firma v takové pozici najednou přinese ČEPS zisk skoro 20 miliard korun? Ve chvíli, kdy tržby samotného Net4Gas klesnou skoro o 80 procent a firma vykáže ze svého provozu ztrátu 1,704 miliardy korun?
Zmiňovaný zisk přinesl jen účetní trik. Posudky se přecenil majetek společnosti NET4GAS. Totéž se stalo u zásobníku Gas Storage. Na to sám ve svém postu na X upozorňuje i Síkela.
Mám radost. Státní skupina ČEPS za loňský rok vykázala zisk téměř 20 miliard korun. Hlavní podíl na tomto výsledku mělo ocenění reálné hodnoty firem NET4GAS a Gas Storage CZ, do kterých jsme loni investovali. Jejich reálná hodnota je 31,6 miliardy, investice byly necelých 17.
— Jozef Síkela (@JozefSikela) November 16, 2024
A… pic.twitter.com/DPGGQlIBjD
Výroční zpráva NET4GAS, do níž každý může nahlédnout na internetu, mluví jasně. Firma se ze zisku 6,2 miliardy v roce 2022 dostala do loňské ztráty 1,704 miliardy korun.
A letos hospodaření nevypadá o nic lépe. Sám ČEPS ve své vlastní výroční zprávě přiznává, že zisk, kterým se Jozef Síkela kasá, je jen výsledkem účetní operace.
Energetický regulační úřad zvýšil lidem na fakturách částku za přepravu plynu, která je součástí regulované složky. Zvýšení hodnoty NET4GAS mohl udělat právě proto, že letos si tržby zvýšil tím, že českým firmám a domácnostem regulátor zvedl poplatky za přepravu plynu.
„Zisk z výhodné koupě vznikl zejména promítnutím očekávané změny metodiky cenové regulace, což mělo zisk zisk na maximální povolené výnosy a ziskovost použitou v ocenění. Dále byl zisk z výhodné koupě způsoben promítnutím cenového rozhodnutí na rok 2024 do ocenění,“ píše se ve výroční zprávě ČEPS.
Kreativní účetnictví současné vlády
Toto cenové rozhodnutí je právě oním zvýšením cen plynu pro české domácnosti a firmy. Takže díky tomu stát vyplatí původním německým a kanadským vlastníkům z Allianz a Borelias další miliardy korun. Protože firma přece na papíře přináší zisky a má vyšší hodnotu, když bude kasírovat zákazníky o vyšší ceny plynu.
Kreativní účetnictví je bohužel čím dál tím silnějším trendem současné vlády. Nejde jen o ČEPS. Nejkřiklavějším příkladem je státní rozpočet na příští rok. Ten stojí na přehnaně optimistických odhadech růstu ekonomiky, spotřeby a příjmů z daní. Naopak v něm chybí 22,7 miliardy korun na povinné dotace obnovitelných zdrojů.
Obnovitelné zdroje jsou problém
Ekonomický poradce prezidenta Petra Pavla David Marek už přes víkend v České televizi prohlásil, že nedoporučí hlavě státu, aby rozpočet podepsala. Pokud by se to stalo, bylo by to historicky poprvé.
Petr Fiala připustil, že peníze na obnovitelné zdroje chybí. „Uznávám, že je tam jedna věc, kterou je potřeba dořešit, a to jsou obnovitelné zdroje,“ řekl premiér v České televizi. „Buď to legislativně upravíme, nebo to bude potřeba v průběhu roku doplatit,“ dodal.
Ve sněmovně se jako pozměňovací návrh energetického zákona projednává snížení dotací. Sám ministr financí Zbyněk Stanjura má ale pochybnosti, jestli se pro to najde v koalici dost hlasů.
Solárníci proti změnám masivně lobbují. Na studii, která líčí, jak škodlivé dopady bude snížení dotací pro soláry atd. mít si Solární asociace najala společnost Deloitte. Pro ni pracuje jako hlavní ekonom právě prezidentův poradce David Marek.
Oba příběhy ukazují, jak obrovský byznys se spoustou zájmů jsou vládní zásahy do energetiky. Cena za ně ve finále končí lidem a firmám na fakturách v kolonce regulovaná složka ceny elektřiny a plynu.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.