Z dresů fotbalové Slavie zmizela červená barva. Klub tak upozorňuje na dárcovství krve

V neděli doma v Edenu nastoupila fotbalová Slavia v derby s Duklou Praha ve zcela nových výhradně bílých dresech. Chybějící „barvou krve“ klub upozorňuje na nedostatek darované krve v českých nemocnicích. To celé s myšlenkou: „Daruj krev, daruj sílu Slavie, zachraň životy.“

„Bílá je čest, červená krev.“ Tak se praví v zakládajících stanovách SK Slavia Praha. Od roku 1892 slavný pražský klub tvoří komunitu, která ctí červenou a bílou barvu. Nicméně v ikonických červeno-bílých dresech – od té doby, až na nucenou pauzu v době totality 50. let minulého století, nezměněných – hráči Slavie poprvé nastoupili v roce 1896.

A v neděli, tedy po více než 128 letech, vyjma tradiční hvězdy na srdci, červená z domácích dresů na jeden zápas poprvé dobrovolně zmizela. Chybějící „barvou krve“ klub upozorňuje na nedostatek darované krve v českých nemocnicích a vyzývá případné nové pravidelné dárce.

Zaměstnanci Slavie i někteří zástupci A-týmu mužů i žen byli už také dvakrát darovat krev, jednou ve Všeobecné fakultní nemocnici, jednou v Ústřední vojenské nemocnici. V září proběhl třetí společný odběr přímo v prostorách Fortuna Areny.

Slavia také již dvacet let spolupracuje s dětskou transplantační jednotkou Fakultní nemocnice v Motole. A třetím rokem aktivně pomáhá při shánění dárců kostní dřeně. „Slavia se zavazuje k darování krve na pravidelné bázi, shánění nových dárců z řad příznivců klubu a také k podpoře lidí, kteří už krev darují,“ říká manažerka CSR oddělení fotbalové Slavie Michaela Schejbalová.

V České republice se každoročně provede 400 až 450 tisíc odběrů plné krve. Dárcovská základna pravidelných dárců čítá 220 tisíc dárců, potřeba nemocničních zařízení ale činí 300 tisíc. „Uvádí se, že by vždycky měla být tři procenta dárců z populace. Nás je přibližně deset milionů, proto toto číslo,“ vysvětluje Daniela Pajtašová z Ústavu hematologie a krevní transfuze.

Registr navíc stárne. Každý rok z něj mizí třicet tisíc dárců z věkových nebo zdravotních důvodů a počet nových je o něco menší. Proto je velice důležité, aby se našli dárci noví. A proto slavný klub s takovou kampaní přišel. „Dlouhodobým problémem České republiky je, že počet dárců krve není takový, aby mohla být bez problémů uspokojena potřeba transfuzních přípravků,“ říká prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

Podle něj vzniká celá řada situací, kdy jsou dárci hůře dostupní a krev se pak složitě shání. „Je nezbytné, aby si lidi uvědomili, že krev je zapotřebí a bez ní současná medicína nemůže být,“ doplňuje předseda transfuzního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Turek.

V neděli po více než 128 letech, vyjma tradiční hvězdy na srdci, červená barva z domácích dresů Slavie na jeden zápas poprvé dobrovolně zmizela.

A protože jsou v nemocnicích transfuzní přípravky potřeba celoročně, je nezbytné, aby dárci krve docházeli na transfuzní oddělení pravidelně. „Při vzniku mimořádné situace, kdy roste potřeba podání transfuze pacientům, si obvykle potenciální dárci krve uvědomí, že je potřeba jít darovat. Bohužel však přicházejí pozdě,“ upozorňuje primářka transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice Daniela Dušková.

„Je to proto,“ dodává, „že krev se musí nejprve odebrat, poté zpracovat a musí se provést všechna předepsaná laboratorní vyšetření.“ Navíc se podle ní nesmí zapomínat i na transport transfuzních přípravků do zdravotnického zařízení, které vzniklou mimořádnou situaci řeší. „Není to ani rychlý, ani jednoduchý proces.“

Krevní skupiny se dělí na A, B, AB a 0. Nejčastější v populaci jsou skupiny A a 0, proto jsou také nejvíce žádané. Dále se krev dělí na Rh pozitivní a Rh negativní. Univerzálně použitelná, co se týká červených krvinek, je krevní skupina 0. Konkrétně nula RhD negativní může být v rámci transfuze použita téměř pro kohokoliv.

„Dárci krve, kteří darují krev nebo krevní složky v zařízeních transfuzní služby přímo navázaných na nemocniční zdravotnická zařízení, respektují základní principy dárcovství krve, tedy že dárcovství krve má být dobrovolné a bezpříspěvkové, tedy bez nároku na jakýkoli finanční příspěvek,“ upozorňuje Dušková.

A pokračuje: „Naproti tomu dárci krve, kteří darují plazmu v komerčních plazma centrech, získávají za darování plazmy finanční příspěvek a mnohdy další věcné odměny a výhody. Tyto odměny a další bonusy jsou vázány na samotný odběr a také na počty odběrů.“

Podle ní je důležité si uvědomit, že plazma odebraná v komerčních plazma centrech není primárně určená k léčebnému podání pacientům České republiky, ale je určená k dalšímu zpracování ve farmaceutickém průmyslu. „Rozhodně se tedy nejedná o přímou pomoc našim nemocným v Česku,“ vysvětluje Dušková.

Fotbal není jen sport, ale i tradice a kultura. Byl bych rád, kdyby vystoupil ze své bubliny, říká Splavec z fotbalové Slavie

Darovat krev může každý od osmnácti let, pro první odběr mezi 18 a 60 lety věku, pokud splňuje zdravotní podmínky uvedené na webových stránkách transfuzních oddělení, které jsou téměř v každém okresním městě. Před návštěvou není třeba absolvovat lékařskou prohlídku. Vše by měl každý z nás zvládnout na místě.

Každý, kdo chce darovat krev, by měl být v dobrém zdravotním stavu, musí také vážit minimálně 50 kg. Muži mohou darovat plnou krev 5x za rok, ženy 4x. Interval mezi odběry musí být aspoň 56 dní.

Kampaň je další ukázkou, že fotbal je dnes celospolečenský fenomén a svoji sílu dokáže využívat pro pomoc druhým. Už dávno to nejsou jen branky, body, vteřiny. A to je skvělá zpráva.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Století botoxu: Je lepší být zdravý, nebo vypadat mladě?

sinfin.digital