KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ | Reforma důchodů s prodloužením věku odchodu do penze a start dvou nových atomových bloků v Dukovanech měly být těmi jedinými velkými věcmi, kterými kabinet Petra Fialy zemi posune k prosperitě. A zůstanou tady po ní. Rok před volbami to vypadá, že se nakonec nepodaří dotáhnout ani jedna. Zásah do penzí postupně osekává přímo vláda. Aktuálně se zasekla na hádce o tom, které profese jsou tak náročné, že opravňují k dřívější penzi.
Zakázka na nové dva bloky v Dukovanech už v současné domácí i zahraniční konstelaci vypadá do příštích voleb nerealisticky. V cestě jsou tři velmi vážné překážky, které vláda s nejvyšší pravděpodobností nebude schopná překonat. První jsou neúspěšní účastníci výběrového řízení. Americký Westinghouse, a především francouzská Électricité de France (EdF). Francouzi už otevřeně ohlásili, že jsou připraveni udělat cokoliv, aby stát zakázku vítězné korejské KHNP nakonec nebyl schopen zadat. Viceprezident EdF Vakis Ramany přímo řekl, že použijí „všechny dostupné právní prostředky“.
Co řekli, to splnili. Podali stížnosti jak na domácí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), tak na Evropskou komisi.
Ve středu přišel první verdikt. Český antimonopolní úřad vydal předběžné opatření, že polostátní elektrárenská společnost ČEZ nesmí dohodu s vítězem uzavřít dřív, než stížnosti EdF i Westinghouse prošetří. To může trvat dlouhé měsíce. Pravděpodobnost, že se podaří smlouvu uzavřít do konce příštího března, jak vláda plánovala, je v této chvíli mizivá. Byť vedení ČEZ veřejně zachovává povinný optimismus.
(ÚOHS ve čtvrtek nepravomocně rozhodl, že výběrové řízení na výstavbu nových jaderných reaktorů v elektrárně v Dukovanech bylo v pořádku. Zákaz uzavřít dohodu ale zatím stále platí, pozn. red.).
Francouzi jsou mimořádně motivovaní, aby u nás Korejci nové bloky nestavěli a nestali jsme se základnou pro jejich jadernou expanzi do Evropy. Přesně to si KHNP od české zakázky slibuje. A proto také nabídla tak výhodné podmínky, o kterých jsou Francouzi přesvědčeni, že je KHNP schopna dodržet jen kvůli dotacím korejské vlády. A přesně na to si stěžuje nejen u našeho antimonopolního úřadu, ale i u Evropské komise.
Tu základnu pro jadernou expanzi do Evropy z nás totiž chtěli mít právě Francouzi. Westinghouse naopak napadá KHNP, že neoprávněně využívá jejich technologii. Na rozdíl od Francouzů ale není tak nebezpečným soupeřem, protože nemá jejich obrovskou moc v Bruselu. Jaderná renesance Evropy se stavbou mnoha francouzských bloků po celé unii je velkým plánem Emmanuela Macrona na nastartování oslabené ekonomiky na dlouhé roky dopředu.
Druhou vážnou překážkou je personální konstelace v Bruselu. Za nové Evropské komise, která se v příštích týdnech bude schvalovat v Evropském parlamentu, bude výrazně těžší získat povolení pro veřejnou podporu na nové bloky. Takzvanou notifikaci. Na mimořádně silný post viceprezidentky Evropské komise by měla usednout španělská antijaderná socialistka Teresa Ribera. Té bude podléhat jak energetika, tak hospodářská soutěž. Dostat povolení přes Riberu by bylo velmi složité i přes mimořádně silnou figuru na české straně, která by v Bruselu vyjednávala. Jenže takovou figuru v této chvíli bohužel ani nemáme. Právě naopak.
Třetí překážkou je, že na klíčový post ministra průmyslu, který má celou stavbu jádra ve vládě táhnout, usedl nezkušený komunální politik Lukáš Vlček. Velmi nevýhodné podmínky veřejné podpory jsme dostali už na první blok, kdy je ještě v roli ministra průmyslu vyjednával budoucí eurokomisař Jozef Síkela. Při všem, co se dá na Síkelovi kritizovat, to byl proti Vlčkovi výrazně silnější hráč. A stejně vyjednal jen velmi špatné podmínky povolené veřejné podpory.
Konstelace silně motivovaných Francouzů, mocné antijaderné místopředsedkyně komise Ribery a nezkušeného Lukáše Vlčka sráží šance, že tato vláda zahájí stavbu nových korejských jaderných bloků, k nule. Bohužel.
Komentář původně vyšel na webu E15. Publikujeme ho se souhlasem redakce.