KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Rakouští lidovci se v historii dvakrát spojili s ultrapravicí a vždy to skončilo skandálem a rozpadem vlády. Nyní budou rozhodovat o tom, zda zariskují i třetí pokus.
V Rakousku v neděli v parlamentních volbách přesvědčivě zvítězila ultrapravicová strana Svobodných (FPÖ) , která získala 29,21 % hlasů. Druzí skončili lidovci (ÖVP) s 26,48 % a třetí sociální demokraté (SPÖ) s 21,05 %. Do parlamentu se ještě dostaly hnutí Neos (8,96 %) a Zelení (8,05 %).
V poválečné historii Rakouska je to vůbec poprvé, co v parlamentních volbách zvítězil někdo jiný než ÖVP nebo SPÖ. Naopak pro rakouské Svobodné je to nejen premiérové vítězství, ale i nejlepší výsledek v historii.
Přesto je účast FPÖ ve vládě málo pravděpodobná. Šéf Svobodných Herbert Kickl, který aspiruje na funkci kancléře, se může stát kancléřem pouze tehdy, pokud by předseda lidovců a současný předseda rakouské vlády Karl Nehammer porušil svůj předvolební slib.
Lidovci totiž před volbami i ústy Nehammera razili heslo: „nikdy s Kicklem“ a sám kancléř označil lídra Svobodných za neschopného politika a dokonce i bezpečnostní riziko. A to kvůli podezření, že se angažoval ve prospěch Ruska.
Lidová strana by tak při splnění svých předvolebních slibů mohla vytvořit vládu se Svobodnými pouze tehdy, pokud by se Kickl vzdal svých kancléřských ambicí. A to je málo pravděpodobné.
Na druhou stranu ale není úplně vyloučené, že lidovci na své předvolební přísahy nakonec pragmaticky zapomenou. „Nebylo by to zdaleka poprvé. Před loňskými zemskými volbami v Dolním Rakousku a Salcbursku také ÖVP kategoricky vylučovala koalice s FPÖ – aby nakonec udělala opak,“ řekl INFO.CZ rakouský politický komentátor Manfred Maurer.
Zatím se ale jeví jako mnohem pravděpodobnější varianta vytvoření velké vládní koalice lidovců a sociálních demokratů, se kterou má Rakousko z minulosti už bohaté zkušenosti. K této koalici (která by měla jen křehkou většinu) by se mohly kvůli větší stabilitě teoreticky připojit buď hnutí Neos, nebo Zelení.
Rudá chátra?
Přesto se ale v Lidové straně najdou lidé, kteří by raději zkusili potřetí vládu s FPÖ než spojenectví se sociálními demokraty, které kdysi dolnorakouská zemská hejtmanka za lidovce Johanna Mikl-Leitnerová nazvala „rudou chátrou“.
Někteří lidovci znovu pokukují po Svobodných, ačkoliv oba předchozí pokusy o společnou vládu těchto dvou stran skončily neslavně. A vždy byly spojeny s drtivým propadem volebních preferencí obou stran.
V roce 2002 se kabinet ÖVP a FPÖ rozpadl kvůli vnitrostranické roztržce u Svobodných (tehdy vedené korutanským hejtmanem Jörgem Haiderem), navíc vláda tehdy právě kvůli ultrapravici čelila sankcím ze strany EU.
Také druhý pokus o společnou vládu mezi lidovci a ultrapravicí vedl k rozpadu kabinetu a předčasným volbám.
Prvotním spouštěčem vládní krize byl takzvaný skandál Ibiza, kdy tehdejší předseda Svobodných Heinz-Christian Strache čelil podezření, že se pokusil získat peníze do stranické a možná i vlastní pokladny přes zprostředkování státních zakázek pro domnělého ruského oligarchu.
Podle některých rakouských komentátorů je takřka jisté, že kdyby se Svobodní znovu dostali do vlády, opakoval by se podobný scénář jako před 5 lety. „V příštích volbách by se FPÖ znovu zhroutila. Žije jen z protestních voličů. Kromě toho by se nejspíš znovu propadla do skandálů,“ řekl INFO.CZ komentátor Edmund Brandner z lineckého deníku Neues Volksblatt.
Jako skutečně nejpravděpodobnější řešení se zatím jeví koalice lidovců, sociálních demokratů a hnutí NEOS. Jednání může ale pod patronátem prezidenta Van der Bellena trvat celé měsíce. „Konkrétní výsledky lze očekávat až po říjnových zemských volbách ve Vorarlbersku a listopadových ve Štýrsku,“ řekl Brandner. Pokud by podle něj lidovci a sociální demokraté oznámili společnou vládní koalici ještě před těmito zemskými volbami, mohlo by to FPÖ výrazně pomoci získat ještě více hlasů.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.