Bylo opravdu nutné rušit koncerty Taylor Swift? Fanoušci spekulují o možném politickém pozadí

GLOSA MARKA KERLESE | Pořadatelé v obavě z teroristického útoku zrušili koncerty americké megastar Taylor Swift ve Vídni. Okamžitě se ale rozproudila diskuse o tom, zda rozhodnutí pořadatelů bylo uvážené a nemohlo být politicky motivované. Pokud by se ukázalo, že ke zrušení podobných masových akcí stačí i relativně mírná hrozba, mohlo by to do budoucna ohrozit pořadatelství obřích koncertů po celém světě.

Zatím je jistá pouze jedna věc. Rakouská policie oznámila, že se jí necelých 48 hodin před prvním plánovaným koncertem Taylor Swift podařilo zadržet tři pachatele, kteří plánovali teroristický útok s cílem zabít co nejvíce lidí. 

Hlavních podezřelým je devatenáctiletý Rakušan severomakedonského původu, hlásící se k takzvanému Islámskému státu. Útočníci chtěli pomocí podomácku vyrobených výbušnin a údajně i sečných a bodných zbraní zaútočit ve čtvrtek nebo v pátek na fanoušky, chystající se do „fanzóny“ před stadiónem Ernsta Happela ve vídeňském parku Prater.

Americká popová hvězda Taylor Swift měla na stadionu ve čtvrtek, v pátek a v sobotu odzpívat tři koncerty, každý pro zhruba 65 000 diváků. Další fanoušci, minimálně v počtu 20 000, se ale chystali do „fanzóny“. Celkem se tedy mělo do vídeňského Prátru kvůli Taylor Swift vypravit kolem 200 000 lidí. Navíc je ale nutné počítat s tím, že zábavní park Prater, v jehož sousedství leží stadion Ernsta Happela, patří sám o sobě k nejnavštěvovanějším místům ve Vídni.

Vzhledem k hrozbě, kterou by představoval bombový či jiný teroristický útok v takovém davu lidí, se proto pořadatelé rozhodli koncerty bez náhrady zrušit. Fanouškům do deseti dnů vrátí plné vstupné.

„Kvůli potvrzení vládních činitelů o plánovaném teroristickém útoku na stadionu Ernsta Happela nám nezbývá nic jiného, ​​než zrušit kvůli bezpečnosti všechny tři plánované show,“ oznámila ve středu pořadatelská společnost Barracuda Music.

Katy Perry a Taylor Swift nejsou, čím se zdají být. Jedna je klíčem k záhadné vraždě, druhá klon satanistické velekněžky

Policie ke zrušení koncertů nevyzvala

Zrušení koncertů vyvolalo nejen v Rakousku značně rozporuplné reakce. Část diskutujících chválí rakouskou policii za precizní práci a vyjadřuje naprosté pochopení pro to, že za takovýchto okolností by koncerty představovaly zbytečný hazard se životy tisíců lidí. A to zvlášť po zkušenosti s nedávnými útoky při jiných hromadných akcích, například v Crocus City Hall v Moskvě nebo na koncertě zpěvačky Ariany Grande v britském Manchesteru. 

V ruské metropoli přišlo o život nejméně 144 lidí, v Británii si útok vyžádal 22 obětí. Není divu, že pořadatelé koncertu Taylor Swift nechtěli riskovat hrozbu podobné tragédie.

Jenže se začaly objevovat i jiné hlasy, Někteří fanoušci i diskutující na sociálních sítích spekulují o tom, zda zrušení koncertů nemělo politické pozadí. Policie totiž nijak nedeklarovala, že by pořadatelům takový krok doporučila. Naopak. „My, jako policie, jsme udělali vše, co bylo v lidských silách, aby se akce mohla uskutečnit,“ řekl pro stanici ORF generální ředitel sekce veřejné bezpečnosti rakouského policejního prezidia Franz Ruf.

To mnozí fanoušci pochopili jako důkaz toho, že policie pořadatele ke zrušení akce nevyzvala. Podezřelé z plánování teroristického útoku už měla „pod zámkem“. Navíc podle policejních představitelů neexistují indicie, které by naznačovaly, že se na přípravách teroru podíleli ještě jiní lidé než ti, o kterých policie ví.

„Ruf již na tiskové konferenci řekl, že to nebyla policie, kdo doporučil pořadateli zrušit koncerty Taylor Swift. Takové koncerty se konají po celém světě. Buď je tedy policie všude lepší, nebo tady chtěl organizátor méně riskovat než v Paříži, Londýně atd.,“ napsal jeden z diskutujících na portálu deníku Der Standard.

Někteří fanoušci a diskutující spekulují i o tom, zda teroristická hrozba nebyla zneužita jako prostředek politického boje.

Politická propaganda

V Rakousku se totiž na podzim budou konat parlamentní volby, v nichž má aktuálně největší šanci na vítězství ultrapravicová strana Svobodných, jejímž lídrem je bývalý ministr vnitra Herbert Kickl. Ten je před volbami obviňován z toho, že když v letech 2017 až 2019 vedl ministerstvo, byla rakouská tajná služba infiltrována ruskou rozvědkou a někteří její agenti sloužili ruským zájmům. 

Rakousko řeší špionážní skandál, který nemá obdoby. Nitky vedou k potomkovi českých přistěhovalců

A někteří představitelé současné vlády lidovců a Zelených v Rakousku využili úspěšný zásah policie proti plánovačům teroristického útoku k politické propagandě. Nepřímo totiž tvrdí, že „být to za Kickla“, útok by se nepodařilo odhalit.

„Nedovedu si vůbec představit, že by za něco podobného byla zodpovědná ta tajná služba, která byla za mého předchůdce Herberta Kickla zcela zničena a odříznuta od toku informací,“ řekl současný rakouský ministr vnitra za lidovce Gerhard Karner.

Tím ale jen posílil spekulace o politickém pozadí zrušení koncertů Taylor Swift. Současná vláda musí být před volbami obzvlášť opatrná, aby nedopustila teroristický útok nebo nebyla obviněna ze selhání tajných služeb podobnému tomu, jenž předcházelo teroristickému útoku v centru Vídně v roce 2020.

Masakr na olympiádě v Mnichově byl zrodem moderního terorismu. Němce varoval i Interpol, ale nechtěli na to slyšet, říká Brunner

Přílišná opatrnost?

Pokud by se teroristům skutečně podařilo zaútočit na diváky koncertů Taylor Swift, mohlo by to mít pro preference vládní koalice před volbami smrtící účinek. Možná proto je podle některých diskutujících vláda opatrná natolik, že teoreticky mohla donutit pořadatele, aby všechny tři koncerty i při relativně nízkém riziku (po zadržení podezřelých) zrušili. Zpráva o tom, že rakouská policie a rozvědka dokázaly útoku včas zabránit, totiž může naopak vládě v předvolební kampani pomoci.

Pozadí zrušení koncertů Taylor Swift je každopádně předmětem neustálých diskusí na sociálních sítích. Někteří fanoušci si navíc stěžují, že je opatrnost pořadatelů připravila o značné prostředky. I když totiž dostanou peníze za lístky zpět, tisíce z nich měli už zaplacenou také dopravu na místo (včetně letecké) a ubytování. Německé dráhy původně kompenzaci jízdného odmítaly, nyní se však snaží těm, kteří si zakoupili vstupenku na koncert, vyjít vstříc

Druhou otázkou zůstává dopad zrušení vídeňských koncertů na byznys s megakoncerty a dalšími podobnými obřími akcemi na celém světě. Hrozba terorismu a případných útoků je dnes všudypřítomná a záleží jen tom, jak pořadatelé zhodnotí míru rizika, které je s každou podobnou akcí spojené.

V Rakousku vznikla první islámská strana. Sami muslimové ji ale odmítají

Třicáté výročí „dopisových bomb“: jak se Rakousko naučilo nepodceňovat extremisty

sinfin.digital