V letošním roce uplyne již padesát let od teroristického útoku palestinské skupiny Černé září na olympijských hrách v Mnichově, který stál život jedenáct izraelských sportovců. Podle historika a diplomata Jana Brunnera šlo o naprosto bezprecedentní událost a zrození moderního terorismu. „Útok v přímém přenosu sledovalo 900 milionů lidí, teroristé si vůbec poprvé uvědomili sílu médií,“ říká Brunner s tím, že Německo jako pořadatelská země byla před útokem varována, ale tato varování nepadla na úrodnou půdu. „Sami Němci si nechali vypracovat dvacet šest možných tragických scénářů olympijských her, jeden z nich byl právě palestinský útok na Izraelce. Před útokem varoval i Interpol, ale Německo na to nechtělo slyšet,“ dodává Brunner.
Olympiáda v Mnichově v roce 1972 měla prezentovat nové Německo nezatížené historií. Pořadatelé chtěli uspořádat hry plné radosti odstřižené od politiky, což se krutě zvrhlo teroristickým útokem, který si vyžádal jedenáct životů izraelských sportovců. „Byl to naprostý šok. Navíc ty historické paralely jsou zde děsivé. Na německé půdě, poblíž koncentračního tábora Dachau, opět umírali židé. Z izraelské výpravy navíc nikdo neměl příbuzného, který by nezemřel během holokaustu,“ vysvětluje Brunner.
Útok i fiasko, které přinesl zpackaný německý pokus o záchrannou operaci, vyvolaly tvrdou odvetnou akci ze strany Izraele v podobě takzvané operace Boží hněv. „Těžko říct, kdo ve finále vlastně vyhrál. Teroristům šlo v prvé řadě o zviditelnění se a zviditelnění palestinské otázky, což se jim podařilo měrou vrchovatou. Izraelcům se následně povedlo zasít strach do řad samotných teroristů, což pro ně bylo něco nového, neboť doposud to byli jen oni, kdo strach šířil,“ říká Brunner.
Jak vznikla organizace Černé září? Proč její členové zaútočili na mnichovské olympiádě? A jak probíhaly odvetné akce Izraelců? Poslechněte si celou epizodu.