„Hamás označujeme za radikální, nikoliv teroristickou organizaci,“ říká ředitel ČTK Kábele. Usnesení, které volá po změně, se možná vzepře

Spor o to, zda Hamás nazývat teroristickou organizací či nikoliv, dorazil i do České tiskové kanceláře (ČTK). Agentura Hamás dosud označovala jen jako „militantní“ či „radikální“ hnutí, dozorová Rada ČTK však na svém pondělním zasedání po stížnosti bývalé ministryně Michaely Marksové agenturu jednomyslně vyzvala, aby tento přístup přehodnotila. Ředitele ČTK Jaroslava Kábeleho usnesení Rady překvapilo – a není vyloučené, že se mu vzepře. 

Je Hamás teroristickou organizací, nebo není? Vyjasněné to nemá ani řada zemí světa a jak argumentuje ředitel ČTK Kábele, mezinárodní právo se na jednoznačné definici terorismu nemůže shodnout. Jenže Česká republika jasno má, potvrdil pro INFO.CZ mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. „Česko jakožto členský stát EU přijímá designaci teroristických skupin od EU, podle EU je Hamás teroristickou organizací a tudíž podle Česka také,“ uvedl Drake. 

Praxe označování Hamásu v respektované tiskové agentuře ČTK je však jiná. Jasné označení coby teroristické organizace chybí, proti čemuž se, zejména po událostech z letošního 7. října, ohradila exministryně a bývalá radní Rady ČTK Michaela Marksová. 

„Hamás je teroristické hnutí a jeho členové jsou teroristé,“ shrnula Marksová ve stížnosti, kterou se v pondělí zabývala Rada ČTK. Nejde podle ní jen o agenturní slovíčkaření. Od ČTK přebírá zpravodajský servis většina významných tuzemských zpravodajských médií, která často jen přeberou původní formulaci – tedy spojení „radikální hnutí“ namísto „teroristická organizace“.

Svět po teroru Hamásu: Přichází čas nových mocenských her

Marksová našla u současné Rady ČTK zastání. Rada jednomyslně agentuře doporučila, aby „v souladu s rozhodnutím Soudního dvora EU označovala ve svém zpravodajství Hamás za teroristickou organizaci“. Pro usnesení hlasoval maximální počet členů – sedm ze sedmi.

„Neoznačovat Hamás za teroristy je politická korektnost, které my se držet nemusíme,“ uvedl v rozpravě člen Rady ČTK Daniel Korte. „Všichni přece víme, co je to terorismus. Fakt, že není mezinárodně definován, není podstatný. Je zbytečné kolem toho krasobruslit a tvářit se, že to (co provedl Hamás 7.10. v Izraeli, pozn. red.) není terorismus.“

Ředitele ČTK Kábeleho naopak usnesení Rady „překvapilo“. „Musím si jej ještě podrobně prostudovat,“ uvedl Kábele pro INFO.CZ. Ředitel agentury v písemné odpovědi argumentoval, že „primárním úkolem zpravodajské agentury je přistupovat ke zpravodajství nepředpojatě. Fakta, která ČTK ve svém zpravodajství přináší, jsou dostatečně výmluvná,“ doplnil Kábele s tím, že podobnou praxi zastávají i další zpravodajské agentury jako Reuters či AFP.

Stejně tak podle Kábeleho není pro agenturu směrodatné, jak Hamás definuje ministerstvo zahraničí. „Pro mě v tomto kontextu není důležité, co říká ministerstvo. Pro nás je podstatný framework, na kterém se shodneme s kolegy z redakce,“ uvedl Kábele pro INFO.CZ s tím, že zatím neví, zda se usnesení Rady ČTK podřídí. Ředitel agentury dodal, že „v zákoně o ČTK nikde není napsáno, že Rada přijme usnesení a ČTK se podle něj musí chovat.“

Pokud by však agentura ČTK k označování Hamásu coby „teroristické organizace“ nepřistoupila, podle všeho by tím celý spor neskončil. „Určitě bychom to téma v takovém případě otevřeli i na dalším zasedání Rady,“ uvedl v reakci na tuto možnost předseda Rady ČTK David Soukup.

Konec „sekání trávníku“. Izrael po vražedném řádění Hamásu změnil strategii

Odveta za černou sobotu: Izrael volí mezi špatnou a ještě horší variantou. Hamás není tak slabý protivník, jak by se mohlo zdát

„Samsonova volba“. Může skutečně přijít okamžik, kdy se Izrael rozhodne k jaderné odvetě?

sinfin.digital