HHC posílá děti na jednotky intenzivní péče. Poslanci projednají původně zpackanou novelu

Regulace HHC a kratomu vypadala loni o prázdninách jako vysoce potřebná a téměř hotová věc. Odborníci po ní dlouhodobě volali, poslanci předložili vládě novelu. Kromě toho, že několik školáků skončilo po požití bonbónů s HHC na jednotce intenzivní péče, se však od té doby prakticky nic nestalo.

Děti mu říkají „háho“. Koupit si ho mohou například v podobě gumových medvídků – želé bonbonů na specializovaných webech, ale i na Marketplace na Facebooku, ve večerce nebo v automatu. I když je dnes už většina automatů opatřena čtečkou občanských průkazů, děti se k HHC dostávají bez problémů dál. 

Po jeho požití mohou upadat do bezvědomí nebo zažívat poruchy vědomí přetrvávající až 48 hodin, propadají masivním záchvatům úzkosti a paranoi, trpí závratěmi... a končí tak na urgentních příjmech nemocnic.

Právě na dětském organismu HHC napáchá nejvíce škod. Navíc není možné kontrolovat jeho kvalitu a v případě orálního užití (například v podobě gumových medvídků) předvídat sílu účinku.

Vedoucí lékař výjezdové oblasti Západ ZZS Plzeňského kraje si nebere servítky: „Považuji za vyloženě zákeřné a morálně pokleslé prodávat takovou věc v podobě gumových medvídků, aby to lákalo hlavně děti. Snad vláda tuto látku rychle zreguluje.“

Regulace HHC a kratomu je nezbytná, shodují se odborníci

„Regulace byla přislíbena už před půl rokem. Dlouho se dařilo, že o HHC a kratomu děti ani dospívající moc nevěděli. Teď už je to ale velmi rozšířené. Je to i finančně dostupné. A navíc velmi lákavé. Na obalech jsou hravé barvy, reklamu tomu dělají influenceři ve svých videích. Vypadají jako Haribo,“ upozorňuje v rozhovoru pro Info.cz Aneta Zápotocká, odborná ředitelka prevence a vzdělávání ve společnosti Magdaléna o.p.s., která se zabývá prevencí a léčbou závislostí.

„Závislost jako taková je u konopných produktů diskutabilní. Ale je velký rozdíl v tom, jestli je užívá dospělý, který má už vývoj za sebou, nebo dítě. Jeden bonbónek může za určitých okolností skolit dospělého chlapa. Pokud si ho vezme šestiletá holčička, bude jí extrémně zle, a může to mít i jiné následky,“ dodává.

Děti v pasti digitálního světa: Až polovina jich bojuje s démony, závislostmi a sebepoškozováním

„V posledních zhruba pěti letech došlo k obrovskému nárůstu užívání kratomu a HHC. Na rozdíl od kratomu ale není HHC přírodní, rostlinnou látkou, povětšinou se syntetizuje. Je to jeden z kanabinoidů, který je přirozeně obsažen i v konopí. 

Vytvořil ho v roce 1944 americký chemik Roger Adams, když k Delta-9 THC, nejúčinnější látce v konopí, přidal molekulu vodíku. Hydrogenací přeměnil THC na hexa-hydro-kanabinol (HHC), který v České republice není na seznamu zakázaných látek, takže se volně distribuuje v krámcích nebo na internetu. 

„Ekonomické síly způsobily poměrně vysokou a sofistikovanou nabídku. Ta vyvolala nárůst poptávky a ukazuje se, že regulace je nezbytná,“ vysvětluje v podcastu Maxim Pavla Vondráčka bývalý pražský primátor Pavel Bém, který je aktuálně členem protidrogové komise na Magistrátu hlavního města Prahy. 

V minulosti pracoval na protialkoholním oddělení a vedl Středisko drogových záležitostí při VFN v Praze a Kontaktní centrum pro drogově závislé v Praze.

Látky jako kratom a HHC mají nemalá rizika. Je třeba je regulovat, říká Pavel Bém

Stát na tom vydělá, peníze půjdou do prevence

HHC i kratom by nově měly spadat do speciální kategorie tzv. psychomodulačních a psychoaktivních látek. Přístup k nim není v tuto chvíli omezen ani věkem, ani místem prodeje. Jedním z primárních účelů novely, kterou předložili poslanci napříč politickým spektrem, je důsledně ochránit děti před jejich užíváním. 

Podstatná je ale i kontrola kvality a zdanění výdělků prodejců. „Je absurdní, aby z procesu prodeje HHC a kratomu nebenefitoval stát. Ten pak peníze vybrané na daních investuje do prevence a osvěty, aby uživatelé měli informace, co to může způsobit,“ popisuje Bém.

Zpackaná novela oddaluje řešení

„HHC medvídci“ sice udělali psychoaktivním látkám medvědí službu, ale především znovu rozvířili debatu, která možná vytvoří tlak na rychlejší schválení regulace, ve kterou adiktologové doufali už před půl rokem. Tehdy byla novela předložena vládě. Přestože je její schválení veřejným zájmem a zároveň přinese finanční prostředky do rozpočtu, schvalování se zaseklo.

K novele vznesla připomínky většina dotčených ministerstev, která upozorňovala na legislativně technické nedostatky návrhu. Ministerstvo zdravotnictví zmiňovalo například diskutabilní otázku vývozu a potenciální nárůst drogové turistiky, ale především pochybovalo o potřebě zcela nové kategorie pro tyto látky a preferovalo jasnější začlenění do již existujících regulací. 

Navrhovalo, aby se regulace více přiblížila postupům v regulaci tabáku, včetně zavedení nové spotřební daně a jasnějších pravidel pro výrobu a ochranu spotřebitelů. 

Odbor kompatibility Úřadu vlády ČR kritizoval zmatečnost a ústavní problematičnost návrhu, zejména nedostatky v definici a rozsahu psychomodulačních látek. Varoval před nejasnostmi v souvislosti s evropským právem a dopady na podnikatelské prostředí a volný pohyb zboží. 

Na další nedostatky upozorňovalo i ministerstvo vnitra. Návrh by podle resortu Víta Rakušana měl vzejít spíše od vlády, nikoli od poslanců. Úpravy legislativy totiž budou potřeba na komplexnější úrovni. V současném návrhu kritizovalo ministerstvo například absenci postihu za držení a distribuci těchto látek mimo povolené limity a upozorňovalo na možné zatížení již přetížené obecní policie. 

A podle ministerstva průmyslu a obchodu nebyl původní návrh dostatečně promyšlený a neobsahoval účinná opatření proti nelegální distribuci těchto látek u dětí a mladistvých, což má být jeho primární účel.

Otčím znásilnil nejen tělo. Zákony v Česku jsou nedostatečné, jinde by mu to neprošlo

Nicméně vláda nakonec zaujala k poslaneckému návrhu souhlasné stanovisko. Garanční Výbor pro zdravotnictví však návrh zákona zatím neprojednal. Novela by měla na program Poslanecké sněmovny přijít ve 2. čtení na 92. schůzi, která začíná 6. února. 

Poslanci by tedy již brzy mohli zalátat díru v zákonech. Zákon sice nemůže děti před užíváním HHC nebo kratomu zcela ochránit, stejně jako v případě alkoholu nebo tabáku. Bude však garantovat kvalitu zboží a nastaví jasné mantinely nejen samotným uživatelům, ale hlavně prodejcům, kteří současnou volnost zneužívají.

HHC se „testuje na lidech“ masivně a po tunách, říká šéf protidrogové centrály. Proč tomu lze stěží zabránit?

sinfin.digital