Útok na koncerty Taylor Swift nebyl proveditelný, tvrdí právník podezřelého teroristy

Hrozba teroristického útoku na účastníky koncertů Taylor Swift nebyla míněna vážně, a proto koncerty nebylo nutné rušit. Tvrdí to (i když nepřímo) právní obhájce podezřelého teroristy Werner Tomanek. Rakouský právník tak jen znovu přispěl ke spekulacím, že zrušení koncertů mělo ve skutečnosti politické pozadí.

Z přípravy útoku na fanoušky americké zpěvačky Taylor Swift je podezřelý devatenáctiletý Rakušan severomakedonského původu. 

Mladík měl podle policie v plánu zaútočit výbušninami a posléze i sečnými a bodnými zbraněmi na účastníky některého ze třech plánovaných koncertů americké megahvězdy před stadionem Ernsta Happela ve vídeňském parku Prater.

Na tři koncerty se od minulého čtvrtka do soboty mělo sjet kolem 200 000 fanoušků. Pro ty, kteří se na stadion nedostanou, byla vyhrazena „fanzóna“ před stadionem s plánovaným počtem až 20 000 účastníků.

A právě na „fanzónu“ chtěl údajně terorista za pomoci dvou kompliců zaútočit, k čemuž se podle policistů, kteří ho dva dny před útokem zadrželi, také přiznal. Pořadatelé proto z preventivních důvodů raději koncerty bez náhrady zrušili.

Bylo opravdu nutné rušit koncerty Taylor Swift? Fanoušci spekulují o možném politickém pozadí

Obhájce podezřelého teroristy Werner Tomanek ale tvrdí, že taková opatrnost byla přehnaná. „Tohle je čistý divadelní akt,“ řekl dnes Tomanek k postupu policie i pořadatelů koncertu. Zatímco policisté přišli s tvrzením, že plány útoku ze strany podezřelého byly velmi „konkrétní“, a tedy nebezpečné, podle Tománka jeho mandant útoky pouze „zvažoval“. A neměl vůbec představu, jak útok přesně provést.

Policie dosud tvrdila, že se devatenáctiletý mladík po zatčení přiznal k tomu, že chtěl ke stadionu Ernsta Happela přijet „s výbušninami, noži a mačetami“, aby mohl zabít „co nejvíce nevěřících fanoušků Taylor Swift“. To, jaké prostředky nakonec k útoku použije, chtěl údajně nechat otevřené podle konkrétní situace v místě činu.

Obhájce Tomanek ale přiznání svého klienta v rozhovoru pro agenturu APA zpochybnil, stejně jako jeho připravenost útok provést. „Stále nemám záznam (výslechu, pozn. red.),“ řekl Tomanek.

Útržkovité zápisy z úvodní výpovědi podezřelého teroristy však podle Tomanka prokazují jen to, že měl něco v úmyslu, aniž by věděl, jak a čím to provést. V době, kdy ho policie zadržela, neměl přístup k výbušninám a také není zcela jasné, jak by se chtěl „sebevražedně“ vyhodit do vzduchu a ještě použít mačety a nože.

Fenomén Taylor Swift: Koule ze sněhových vloček, klaunování, mašina na peníze a perfektní Poláci

Obvinění proti mladému muži z dolnorakouského městečka Ternitz proto jeho obhájce považuje v plné míře za přehnaná. „Ony (myšleno policie a úřady, pozn. red.) to celé zveličují, aby získaly sledovací metody, které pak nepoužívají,“ řekl Tomanek. A zpochybnil konkrétní připravenost svého mandanta útok provést. „Než si koupíte Ducati, musíte vědět, jak funguje zapalování,“ uvedl Tomanek.

Jeho mandant se podle Tomanka v první výpovědi jen přiznal k „islamistickým tendencím“, vyslovil se pro právo šaría a připustil, že hledal a nacházel „kontakt s podobně smýšlejícími lidmi“ na internetu. „Je to zběsilý internetový Rambo,“ řekl Tomanek. Mladík podle něj také přísahal věrnost Islámskému státu a zveřejnil to online, po chvíli ale svou přísahu zase smazal. „Protože si myslel, že je to cool,“ tvrdí Tomanek.

Zároveň připustil, že jeho mandant se mohl inspirovat teroristou, který zabil 2. listopadu 2020 čtyři lidi v centru Vídně. Oba mají nebo měli severomakedonské kořeny, oba během krátké doby nabrali svalovou hmotu pomocí steroidů a nechali si narůst plnovous. 

I když se ale dřívější útočník z vídeňského centra stejně jako podezřelý z přípravy útoku na koncert Taylor Swift stylizovali do podoby, pod kterou si lidé představují typického islámského teroristu, podle Tomanka neexistuje zatím jediný důkaz, že jeho mandant byl skutečně připraven vraždit.

Ačkoliv Tomankovu obhajobu může pokračující vyšetřování vyvrátit, výpověď známého advokáta „vlila krev do žil“ těm hudebním fanouškům, kteří zrušení koncertů známé zpěvačky považovali od počátku za součást politické hry

Podle nich nebylo koncerty po zadržení podezřelého teroristy nutné rušit, pořadatelé to ale udělali na nátlak vlády, která krátce před podzimními parlamentními volbami nechtěla riskovat jakoukoliv možnou tragédii.

„Kultura rušení“ konečně dorazila do Česka. Albatros ustoupil aktivistům a poslal knihu do stoupy

„Ježíš to má se mnou asi občas složité,“ říká husitský kněz, zpěvák a moderátor Petr Wagner

Válka sviní: „Strategická komunikace“ vlády jen povzbuzuje extremisty na obou stranách

sinfin.digital