Pohlaví jako argument? Jestli je eurokomisař muž, nebo žena, je ta nejméně důležitá věc

GLOSA MARTINA SCHMARCZE | Vypukla „pohlavní“ aféra. Vláda si dovolila poslat Sněmovně k projednání jen jedno jméno kandidáta na eurokomisaře. A k tomu muže. Což genderově uvědomělí aktivisté vnímají jako urážku. Jak svou vlastní, tak předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leynové, která projevila přání, aby jí členské země zasílaly adepty v páru. Ale proč vlastně? Kdyby hloupost nadnášela… zastánci kvót by lítali jako holubice.

Že Leyenová formálně vyzvala státy, aby jí zasílaly do Bruselu zástupce obou pohlaví, se ví dávno. Ostatně oháněl se tím předseda STAN Vít Rakušan, když mu vyčítali, že jeho hnutí se zachovalo jako chytrá horákyně a nevybralo ani Danuši Nerudovou, ani Jozefa Síkelu, ale rovnou oba. Což se logicky stalo terčem vtipů a obviňování z alibismu. 

Totéž staronová šéfka Komise žádala i před pěti lety. Nevyhověli jsme jí a navrhli jen Věru Jourovou.

Kupodivu, nikdo tehdy nekritizoval, že jsme už na druhé volební období navrhli pouze ženu… Ono také celá ta hra na genderovou rovnováhu je strašný nesmysl. Bojuje se o portfolia, o co nejlepší odborníky na danou oblast, nikoli o pohlaví. 

Nebo už ano? A pokud na to přistoupíme, co bude příště? Kvóty na homosexuály, na trans osoby, na etnické a náboženské menšiny? Pak snad zrušme volby a tahejme ty lidi z různobarevných osudí.

Odchod Síkely a slabost Starostů. Od voleb hrají v české politice ligu, která neodpovídá jejich síle

Samozřejmě že stejně jako před pěti lety většina členských zemí přání Von der Leyenové nevyhoví. Proč také? Vlády by se tím zbavily jedné z mála možností ovlivnit bruselskou politiku, a to tím, že suverénně vyberou zástupce své země v Komisi. 

Tímto by odevzdaly polovinu moci do rukou předsedkyně. Jako by jí už tak neměla až dost a demokraticky volené národní kabinety nebyly v řadě případů pod kuratelou nevolených byrokratů.

Mohlo by se klidně stát, že ministři preferují jednoho konkrétního člověka. Ale aby udělali radost Von der Leyenové, přidají k němu další jméno – a právě to si ona vybere. 

Řekněte, kdo by tohle chtěl riskovat? Nebo už vůbec nezáleží na demokratických procedurách a na mínění volených zástupců? Hlavně mít „to správné“ pohlaví? Popřípadě raději nechat konečný výběr na „osvícené“ předsedkyni Komise místo na (možná zpátečnické) vládě?

Kdyby hloupost nadnášela… zastánci kvót by lítali jako holubice.

Po pravdě, zmíněné přání Ursuly von der Leyenové brali zasvěcení spíše jako jakýsi rituál, aby se učinilo zadost inkluzivní image Bruselu. Nikoho, kdo o tom opravdu rozhoduje, nenapadlo se jím vážně řídit. 

Jenomže poté, co vláda udělala, co se od ní obecně očekávalo, se nejspíš někdo, kdo si přál nominaci Danuše Nerudové, naštval a rozhodl se poskytnout onen dopis médiím. Čímž něco dávno zpracovaného získalo odér „horké novinky“.

Nu což, to se stává často, že když se něco starého opráší a vytáhne znovu ve „správné“ chvíli, dá se tím vyvolat (ne)pěkný skandálek. Tento ale zcela jistě nebude mít dlouhého trvání. 

Jde totiž o tak okatý a přefouknutý nesmysl, že ani v okurkové sezóně ta aféra dlouho nevydrží. Nemá totiž žádný reálný základ, aby se dala táhnout dál. Proto také rychle píšu tuto glosu, aby to ještě mělo nějaký význam :-)

Ti, kteří se rozčilují nad tím, že ve vládě zvítězil „mužský šovinismus“, by se měli rychle zklidnit. A zauvažovat nad tím, co by následovalo, kdyby si kabinet umyl ruce a opravdu do sněmovního Výboru pro evropské záležitosti poslal dvě jména: Danuši Nerudovou a Jozefa Síkelu. 

Tohle zřejmě málokdo ví, ale ještě dříve, než vláda definitivně rozhodne, musí dle jednacího řádu její kandidáti projít slyšením před poslanci. Tedy ne až následně, ale předem.

Výbor kandidaturu projedná a vydá doporučení. Kabinet není povinen se jím řídit – ale působilo by dost blbě, kdyby rozhodl v rozporu s ním. 

Jak by to jednání poslanců dopadlo? Výsledek byl znám předem: Danuše Nerudová neměla šanci projít. Postavili by se proti ní všichni opozičníci a přinejmenším část vládních zákonodárců. Opravdu by pak Fiala a spol. přes nesouhlas Sněmovny do Bruselu poslali obě jména?

I kdyby si nakrásně Leyenová zvolila do Komise Nerudovou, jak by dopadlo na její autoritu, kdyby neměla ani podporu domácího parlamentu? Prošla by pak hlasováním v tom evropském? A opravdu všichni ti zastánci genderové rovnosti chtěli vystavit ex-rektorku takovému zahanbení? 

Tohle je obecný a ultimátní argument proti kvótám: ponižují sebevědomé a silné ženy, neboť vzniká podezření, že uspěly jen kvůli nim, a ne díky svým schopnostem.

Nakonec můžeme být rádi, že pohlaví jsou (zatím?) jen dvě. Jak obtížně by se asi sestavovala Evropská komise, kdyby se vedle požadavků na stranické a regionální zastoupení ještě bralo v potaz, zda je v ní zastoupen třeba někdo nebinární? 

Opravdu utněme tyto absurdity hned v počátku. Ptejme se každého, co umí, ne jaké má pohlaví (či ještě kdo ví co jiného). Na tom prvním záleží zásadně, na tom druhém vůbec.

Podle Evropské komise se daří bojovat proti korupci, většina Evropanů si ale myslí opak

Darované vrtulníky se Česku zbytečně prodraží. Armáda potřebné dokumenty předložila se zpožděním

Zdraží benzin o 2 koruny, nebo o 15? A hrozí nám energetická chudoba? Vše, co byste měli vědět o „českém Green Dealu“

sinfin.digital