KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Na Generálním štábu ČR i na Ministerstvu obrany řeší pořádnou „prekérku“. Důvodem jsou byrokratické průtahy ohledně získání osmi vrtulníků, které za pomoc Ukrajině Česku slíbily dodat Spojené státy. Jejich výsledkem je, že se helikoptéry Česku zbytečně prodraží.
Věc se má tak: Česko má za svou pomoc Ukrajině od Spojených států darem slíbených osm vrtulníků systému H-1. Na dodávce se dohodla ministryně Jana Černochová během své jarní návštěvy v roce 2022 ve Washingtonu s tím, že půjde o stroje sice používané, ale přesto plně bojeschopné.
„Půjde o dar, zaplatíme pouze cenu opravy, přestavby dle našich požadavků, dopravu do ČR a další související náklady. Ty v tuto chvíli nejde přesně vyčíslit, ale oproti ceně za nové vrtulníky jde o nesrovnatelné částky, “ uvedla tehdy Černochová.
Od slibu k dodávce ale vede dlouhá cesta, která je často brázděná byrokracií. Konkrétně: poté, co v srpnu 2022 Američané tento dar schválili, poslali v srpnu 2023 do Česka zásadní dokument LOA (tzv. akceptační dopis s nabídkou, Letter of Offer and Acceptance), který cenu transakce osmi vrtulníků a dalších služeb – jako jsou zmiňované opravy, doprava, ale i simulátory či náhradní díly – vyčíslil na necelých 340 milionů dolarů (7,9 miliardy korun).
Z té částky měla 300 milionů dolarů poskytnout darem americká vláda za naši pomoc Ukrajině, zbytek se měl doplatit z rozpočtu Ministerstva obrany. A zde se situace začíná zamotávat.
Americké LOA platilo jen do konce roku 2023 a Česko mohlo zbývající částku za vrtulníky doplatit pouze z rozpočtové kapitoly Ministerstva obrany „Strategický program udržení a rozvoje schopností Vzdušných sil Armády České republiky“, z níž je třeba financovat všechny podstatné investice spadající do této oblasti. Problém byl v tom, že tento program byl v dané době už vyčerpaný.
Nemuselo to tak být. Kvůli nutnosti tento investiční program aktualizovat – mimo jiné i kvůli získání nových vrtulníků – podle našich informací probíhala už od začátku roku 2023 poměrně intenzivní komunikace mezi Ministerstvem obrany a Generálním štábem ČR, který má vypracování programu na starosti. Přesto se jej aktualizovat nepodařilo a americké LOA na konci roku 2023 propadlo.
Vypršení platnosti LOA znamenalo jednak ostudu pro Česko, tedy že Američané museli do Česka poslat nové LOA, což pro INFO.CZ potvrzuje jak Generální štáb, tak Ministerstvo obrany.
Zároveň se tím celá transakce prodražila. Jak INFO.CZ zjistilo, v novém LOA totiž vyčíslení hodnoty vrtulníků a doprovodných služeb už není na částku 340 milionů dolarů, ale 363 milionů. Tedy přibližně o 23 milionů dolarů (cca 500 milionů korun) více, než by Česko muselo doplatit, pokud by vše stihlo vyřídit do konce roku 2023.
„Můžeme potvrdit, že jsme museli vyžádat od americké vlády novou nabídku, tzv. LOA. Důvodem bylo, že Armáda ČR se zpožděním předložila Strategický program udržení a rozvoje schopností Vzdušných sil Armády České republiky, což je nezbytný dokument pro to, aby mohl tento projekt proběhnout. Původní nabídka USA v mezidobí vypršela. Nová nabídka je přibližně o 23 milionů dolarů dražší. Důvodem je bohužel obecně zvýšení cen vstupů, tedy inflace. Ministryně obrany Jana Černochová si vyžádala od Armády vysvětlení, proč k dané situaci došlo,“ potvrzuje pro INFO.CZ Karel Čapek, mluvčí ministerstva obrany.
Generální štáb pro INFO.CZ pouze uvedl, že bylo třeba si vyžádat nové LOA.
Podle zdroje INFO.CZ, který si vzhledem k citlivosti celé záležitosti nepřál být jmenován, jde o horké téma na společných poradách. „Ministryně obrany chce po armádě vědět, kdo je za propadnutí LOA zodpovědný, vojákům se ale do dodávání konkrétních jmen příliš nechce,“ říká náš zdroj.