Trump versus Kdo? Jak demokraté s pomocí médií zařízli Bidena a co z toho vzejde

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Americký prezident Joe Biden nebude na podzim letošního roku obhajovat svůj mandát. Brutální tlak vedoucích představitelů Demokratické strany včetně lidí, kterým naivně věřil, jej ani ne měsíc po skandálním vystoupení v televizní diskusi s Donaldem Trumpem přinutil k rezignaci. Jedná se o historický okamžik, tohle ještě vládní partaj svému kandidátovi nikdy neudělala. Velký podíl na Bidenově konci mají i média, která tři a půl roku servilně předstírala, že je prezident fit a zcela způsobilý k vykonávání svých povinností, i když to nebyla pravda. Obavy z toho, že republikáni ovládnou nejen Bílý dům, ale i Sněmovnu reprezentantů a Senát, je ale přiměla jednat.

Jeden vnitrostranický převrat

Jak velmi dobře víte, ve svých komentářích se nikdy nevěnuji české politice. Mám pro to řadu dobrých důvodů, nemluvě o tom, že je tu řada povolanějších, včetně naší redakce v INFO.CZ. Dnes ale udělám stručnou výjimku. 

Snad nikdy se přední čeští politikové nezachovali komičtěji a pokrytečtěji, než když se vyjadřovali k odstoupení Joea Bidena z amerických prezidentských voleb.

Pevně přitom doufám, že to bylo „jen“ pokrytectví, a že si opravdu nemyslí, že se Joe Biden rozhodl odstoupit z boje, ke kterému se do posledního dne upínal, po zralé úvaze zcela svobodně a s myšlenkou na blaho matky strany a země. V takovém případě bych měl o naši zemi ještě větší obavy, než jaké mám.

Jak se alespoň prozatím zdá, klíčovou roli v Bidenově „porážce“ ve finále sehráli bývalý prezident a nejvlivnější muž Demokratické strany Barack Obama, někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a šéf demokratické senátní většiny Charles „Chuck“ Schumer.

Zatímco tlaku ostatních Biden do posledních dnů odolával, těmto třem vzdorovat nemohl a podle toho to dopadlo. Svoji roli sehrál rovněž sílící tlak sponzorů, kteří pochopili, že Joe Biden neporazí Donalda Trumpa za žádných okolností a že je pouze otázkou, jak velká porážka to bude.

Fakt, že to zlomený Biden vzdal písemně a nikoli v projevu, jako to udělal třeba Lyndon Johnson na jaře 1968, vypovídá jasně o tom, v jaké kondici je, když si netroufne objevit se ani se čtecím zařízením „na veřejnosti“.

Trump vs. Biden: Souboj „staříků“ potvrdil nejčernější obavy

Důvod Bidenova konce je zjevný. Skutečnost, že prezidentem USA je zcela nekompetentní starý muž, neschopný řídit zemi, byla zjevná již dlouho. 

Televizní debata, kterou viděly v přímém přenosu a poté ze záznamu desítky milionů diváků, to ovšem ukázala tak jasně, že všichni, kteří z různých důvodů v posledních letech lhali, především vysocí představitelé Demokratické strany a většina amerických médií, dostali strach. 

Strach, který podpořila i drtivá většina průzkumů veřejného mínění, strach, že demokraté ztratí nejen Bílý dům, ale i Sněmovnu reprezentantů a Senát a že republikáni ovládnou americkou politickou scénu tak jako už dlouho ne.

Potupený Biden

Demokratům se samozřejmě v první chvíli ulevilo, začala se množit vyjádření na podporu stávající viceprezidentky Kamaly Harrisové, postupně ale nadšení ochládá. Není se co divit, mezi českými intelektuály oblíbený a celkem dobře informovaný server Politico totiž správně napsal: Inside the Democratic Reboot: Joy, Hope and Fear, anebo, chcete-li, česky: Pokud jde o demokratický restart: Radost, naděje a strach. To je přesně ono. 

Představa, že Kamala Harrisová „vytrhne“ demokratům „trn z paty“, není příliš pravděpodobná. Má sice, myslím, větší šance než Biden, současně ale platí, že v zemi není příliš oblíbená, není za ní ve viceprezidentském úřadu kromě progresivistických prohlášení žádná velká práce, nemluvě o tom, že ji ani mnozí demokraté nepokládají za „dostatečně bystrou“. 

Není nijak náhodné, že zatímco Biden a manželé Clintonovi Harrisovou na síti X podpořili, Barack Obama se vyjádřil ve prospěch „otevřeného nominačního procesu“.

Biden se musí cítit jako naprostý idiot, potupený a zrazený všemi, jimž důvěřoval a na něž spoléhal. Tři a půl roku, včetně primárek, ve kterých neměl soupeře a ve kterých dostal čtrnáct milionů hlasů, protože jej vedení strany ze všech sil a vytrvale podporovalo, byť bylo zjevné, že úřad nemůže seriózně zastávat, se hrála „hra na jeho obhajobu prezidentského mandátu“. 

A pak stačilo jediné televizní vystoupení, devadesát minut trvající blamáž, a bylo tak říkajíc po něm. Snad nejpokrytečtěji se zachoval Barack Obama, jemuž dělal Biden osm let viceprezidenta (na českém X kdosi napsal, že mu „osm let kryl záda“ – tak zle, nemohu si odpustit ironickou poznámku, na tom opravdu Obama nikdy nebyl, aby mu Biden musel „krýt záda“).

Obama o Bidenovi na jedné straně mluvil jako o svém „bratrovi“, současně se ale po straně nechal nejednou slyšet, že Biden není žádný „intelektuální titán“... Ve finále to dopadlo podle toho.

Snad nejpokrytečtěji se k Joe Bidenovi zachoval Barack Obama.

Americká Republikánská strana (Republican Party, známá rovněž jako Grand Old Party; GOP) je často kritizovaná a vysmívaná jako „trumpovská sekta“. Něco na tom je, Donald Trump ji od roku 2016 téměř úplně ovládl, já sám se o tom chystám v brzké době psát.

K tomu, co předvedli demokraté, mají ale i republikáni daleko: vybrat si zjevně nekompetentního kandidáta, nechat jej projít primárkami a potom jej tři a kousek měsíce před volbami nemilosrdně „zaříznout“, to je tedy hodně silná káva.

Pozdě, ale přece: Joe Biden odstupuje z boje o prezidentské křeslo, kdo se teď postaví Trumpovi?

Média

Jak jsem již naznačil, naprosto skandální roli sehrála v „Bidenově kauze“ nejen americká, ale především americká média. Tři a půl roku o Bidenovi lhala, lhala a lhala, kryla všechny jeho lapsy, v nejednom případě přebírala od jeho týmu otázky, na které se budou/mohou na tiskové konferenci ptát atd., aby ho ve finále chladnokrevně a potupně pomohla zlikvidovat, když se ukázalo, že na souboj s Donaldem Trumpem nestačí. 

Pokud si snad ještě někdo dělal o amerických médiích jakékoli iluze (sám si nedovedu představit, že by někdo takový existoval), myslím, že je s konečnou platností vyléčen.

sinfin.digital