KOMENTÁŘ PETRA DIMUNA | Nedůstojné, nemravné, ponižující. Tak by se daly shrnout reakce soudců na rozhodnutí vlády upravit jejich platy na příští rok. Soudce naštvalo nejen to, že jim vláda Petra Fialy chce platy na příští rok zmrazit, ale především způsob, jakým tak učinila a odůvodnila před veřejností. Vrcholný orgán moci výkonné se totiž rozhodl jít proti nálezu Ústavního soudu a navrch ze soudců udělal příživníky, kteří mohou za nízké platy justiční administrativy.
Člověk žijící na úkor druhých. Taková je definice příživníka. Do této role cíleně staví vláda Petra Fialy soudce, když úpravu jejich platů na příští rok doprovází vysvětlením, že ušetřené prostředky poslouží na navýšení platů justiční administrativy. Je to stejně absurdní, jako kdyby vláda řekla učitelům, že jim nezvýší platy, aby mohla přidat kuchařkám a školníkům. Anebo by zmrazila platy lékařům, protože se musí přidat sestrám.
Jenže obě tyhle skupiny mohou, na rozdíl od soudců, projevit svůj nesouhlas tím, že začnou stávkovat, nepřijdou do školy a zavřou ordinace. To soudci nemohou a jediné, co jim tak zbývá, je domáhat se svých nároků u soudu. Což samozřejmě opět zvedne negativní nálady ve společnosti proti nim, protože si to přece soudci mezi sebou „zařídí“.
Je až s podivem, že je to právě tahle vláda, která cynicky počítá s tím, že právě toho by se soudci mohli leknout. Jinak řečeno, vláda v podstatě sama soudce zastrašuje.
Umaštěný jako ubrus v nádražní hospodě je i způsob, jakým tak učinila. Ještě ve čtvrtek totiž nebylo vůbec zřejmé, co vláda ve středu vlastně schválila. Prezident Soudcovské unie ani šéfové soudů nevěděli, co je obsahem návrhu. Už jen tohle samotné je v rozporu s požadavkem Ústavního soudu, aby moc výkonná se soudci o jejich platech v předstihu řádně jednala.
Mimochodem, na jednání s ministry, které proběhlo toto úterý, nebyl přítomen nikdo z představitelů nejvyšších soudů. A navíc to, co vláda nakonec schválila, ani nebylo předmětem tohoto jednání.
A co tedy vlastně vláda ve středu přijala? V podstatě jednorázové zmražení platu soudců na příští rok. Do zákona se sice formálně vrací ustanovení o trojnásobku průměrné hrubé měsíční mzdy v hospodářství tak, jak v květnu požadoval Ústavní soud, ale až od roku 2026.
„Aby bylo alespoň částečně dosaženo zamýšlených úspor na výdajové straně státního rozpočtu, stanovuje se pro výpočet platových základen všech subjektů spadajících do osobní působnosti zákona č. 236/1995 Sb., resp. zákona č. 201/1997 Sb., zpomalení růstu platových základen alespoň v kalendářním roce 2025. Navrhuje se tak pouze dočasně, na jeden rok, ponechat účinné nastavení výpočtu platových základen způsobem, jak by bylo vyplývalo ze zákona č. 349/2020 Sb.,“ uvádí se v důvodové zprávě k návrhu.
Nový, vládou schválený výpočet platové základny pro soudce tak činí 121 685 Kč. Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom ještě před čtrnácti dny, v původně předloženém návrhu zákona, počítalo s platovou základnou pro soudce ve výši 129 tisíc Kč, což odpovídalo zjištěnému údaji o hrubé měsíční mzdě 43 120 Kč v roce 2023.
Letos je základ pro výpočet platu soudce 120 951 Kč. Pokud by tedy platilo, co se píše ve vládou schváleném materiálu a co prezentovali ve středu po vládě někteří ministři, tedy že se platy soudcům zvednou o 6,9 %, měla by jejich platová základna na příští rok činit opět oněch přibližně 129 tisíc. Buďme v dobré víře a konstatujme, že se tedy jedná ze strany vládních politiků o pouhý omyl, nikoliv o vědomou lež.
Asi jen pro otrlé a právně okoralé je hlubší čtení odůvodnění vládního návrhu. V něm se totiž argumentuje ve prospěch zmražení platu soudcům pro příští rok zcela absurdně rozhodnutími právě Ústavního soudu.
„Přípustnost dočasné platové restrikce vůči představitelům moci soudní ostatně aproboval v minulosti opakovaně i Ústavní soud (viz nálezy pod sp. zn. Pl. ÚS 55/05, sp. zn. Pl. ÚS 13/08). Mírnější nárůst výše platových základen tak odráží aktuální finanční potíže státu, a to v kontextu širších úsporných opatření a týkajících se platů v celé sféře představitelů státu a jeho zaměstnanců. Navrhovatel podotýká, že Ústavní soud dokonce připustil opakovaně i pozastavení tempa růstu soudcovských platů, je-li toto dočasné, proto, a maiori ad minus, předkladatel dovozuje, že pouhé dočasné zmírnění růstu platové základny na předem určenou dobu, je zcela ústavně konformní,“ uvádí se v důvodové zprávě.
Ačkoliv se, vcelku cudně, v důvodové zprávě připomínají i letošní povodně, hlavní motivaci předkladatelů návrhu, úředníků z Ministerstva práce a sociálních věcí, najdeme ukrytou v jiném odstavci.
V něm se mluví o tom, že přece úředníkům se platy také nezvýší ani o těch slibovaných skoro 7 %, ale o pouhá dvě procenta. A právě s odbornou a náročnou prací úředníků se práce soudců může podle předkladatelů poměřovat.
„Po složitém vyjednávání se zástupci odborových svazů má dojít od 1. ledna 2025 k plošnému navýšení platových tarifů o pouhých 1 400 Kč, výjimku tvoří pouze pedagogičtí pracovníci, jejichž platové tarify by v průměru měly vzrůst o cca 7 %, tj. o částku srovnatelnou s navrženým navýšením platových základen. Je namístě podotknout, že v relativní výši představuje paušální navýšení o 1 400 Kč nejnižší procentní změnu (od 2,1 %) u zaměstnanců vykonávajících vysoce odborné, složité a odpovědné práce, s nimiž se soudci spíše mohou profesně měřit; v porovnání s ostatními příslušníky stejné společenské vrstvy tedy nedochází k příjmové degradaci ve vztahu k ostatním právnickým povoláním a k umenšování společenské prestiže soudců v porovnání s ostatními právnickými profesemi, jejichž platy jsou hrazeny z prostředků veřejných rozpočtů (k tomu srov. zejména nález Ústavního soudu Pl. ÚS 12/10, který tento požadavek poprvé formuloval). Předkladatel se proto domnívá, že restrikce je přiměřená ve vztahu k ostatním skupinám, jejichž platy jsou hrazeny ze státního rozpočtu (tj. k osobám, jež Ústavní soud označil obecně za ‚služebníky státu‘ – sp. zn. Pl. ÚS 33/11 a Pl. ÚS 5/24) a není svévolně zaměřena proti soudcům,“ uvádí se, poněkud šroubovaně, v odůvodnění návrhu.
Co dodat na závěr? Jedná se o závod ke dnu, napsal předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka do připomínek k původnímu návrhu, který ovšem ještě ve vztahu k soudcům respektoval květnový nález Ústavního soudu.
Šimkův příměr by se tak dal nyní vztáhnout nejen na snahu o snížení platu politiků, ale na celou tuhle podivnou epizodu, na jejímž konci bude opravdu jen to kalné dno a spodní proudy, které tím vláda zvedá nejen proti soudcům, ale i v důsledku i proti sobě.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.