Razíme kvalitu i na úkor ziskovosti některých segmentů, říká Robert Němec z PRK Partners

Proč je důležité udržovat kolegiální vztahy s konkurencí? Jak lze skloubit role partnera přední právnické kanceláře a předsedy České advokátní komory? A kde jsou vlastně hranice poskytování právních služeb? Hostem dalšího dílu podcastové série Best Lawyers, která představuje elitní partnery předních tuzemských advokátních kanceláří, byl Robert Němec, partner advokátní kanceláře PRK Partners.

Roční tržby PRK Partners se pohybují kolem 350 milionů korun, což ji řadí do první desítky největších hráčů na českém trhu. Podle Roberta Němce jde o odraz reality, byť sám nepovažuje tržby za nejrelevantnější měřítko. 

„Výše tržeb se dá dosahovat různě. Třeba kancelářím, které se vrhly do spotřebitelského segmentu, kam spadá oddlužení či vymáhání pohledávek, mohou tržby v určitý moment růst značně. Z našeho pohledu je důležitější cesta rozvoje přes spokojené klienty a kvalitní služby,“ říká na úvod rozhovoru Němec s tím, že ve prospěch kvality je ochoten do jisté míry obětovat i profitabilitu některých segmentů. Celkový setrvalý 10procentní meziroční růst hospodářských ukazatelů PRK Partners značí, že jde o správnou strategii.

Na čem si kancelář naopak zakládá, je kolegialita ve vztahu k ostatním kancelářím. To na českém trhu zdaleka není norma, nicméně v některých oblastech práva je to podle Němce téměř nutnost. „U transakcí, oblasti fúzí a akvizic či v bankovnictví se pravidelně potkáváme s několika kancelářemi, protože ten okruh je omezen, a schopnost chovat se u těchto transakcí kolegiálním a korektním způsobem je nezbytně důležitá k tomu, aby se transakce dotáhly a aby se opakovaly. Něco jiného je to u sporové agendy, kde se nemůžete s protistranou kamarádit, ale i tam je čestnost a kolegialita zapotřebí,“ vysvětluje Němec.

V rámci PRK Partners se Robert Němec specializuje právě na sporovou agendu. Tu charakterizuje délka trvání soudního řízení složitých obchodních sporů, které podle Němce mohou trvat i deset let. „Problém je, že se ke sporu vracíte po hrozně dlouhé době poté, co se tam odehraje nějaký posun. Pak se půl roku nebo rok nic neděje, následuje další jednání, a tak dokola. Člověk se s tou věcí musí znovu seznamovat, občerstvit si to. A aby tým, který na to máme, byl vytížen, musí takových sporů být velká spousta,“ říká advokát.

Vedle sporové agendy mají PRK Partners silnou pozici v oblastech transakcí a bankovnictví, dále kapitálových trhů a realit. Vedle toho přirozeně vyrůstají další obory v návaznosti na společenský a technologický vývoj. 

„Říkám tomu nové obory. Silně teď roste oblast compliance a ESG pro korporátní klienty,“ popisuje Němec s tím, že se PRK zatím daří vytipovat, které oblasti se budou rozvíjet. „Máme dobrou schopnost si v tom vytvářet know-how, vytvořit si expertízu. Nemyslím, že jsme úplné hvězdy v propagování a nabízení nových služeb, které od nás nikdo nevyžaduje, ale spíše jdeme cestou spolupráce se stávající klientelou a rozvíjení nové klientely. Velké marketingové akce neděláme.“

Kabát naruby

Vedle praxe v PRK Partners Roberta Němce zaměstnává také činnost v České advokátní komoře, které předsedá. Nehrozí mu proto v některých momentech rozpolcení osobnosti? „Někdy je potřeba kabát obrátit úplně naruby,“ říká otevřeně Němec a přidává aktuální příklad mediálně známého případu zpronevěry advokátní úschovy. 

„To je situace, která českou advokacii extrémně poškozuje z hlediska reputace. Může to znít divně, protože jsem v čele instituce, která je vlastně regulátor, ale já jsem nikdy necítil potřebu, aby advokátní komora stanovovala nějaká detailní pravidla advokátům k tomu, jak mají řádně vykonávat svoji práci, kam patří i správa cizího majetku. Nikdy by mě nenapadlo, že taková potřeba na trhu je. Protože u advokátní kanceláře našeho typu je naprosto nemyslitelné, aby se něco takového stalo. Máme nastaveny takové mechanismy, že kdybych já chtěl zpronevěřit advokátní úschovu, na 99,9 procenta by se mi to nepovedlo,“ neskrývá své rozladění Němec. Dodává, že pokud 30 let firma buduje svou pověst, nápad podvést či okrást klienta by byl sebevražedný.

Z praktického hlediska si funkci v čele ČAK může Němec dle svých slov dovolit jen díky tomu, že je partnerem etablované velké kanceláře s velkým týmem, která jej může „několik dní v týdnu fyzicky postrádat“. Činnost v komoře je podle něj náročná a nepředvídatelná. „Často se musím zúčastňovat různých akcí, konferencí, meetingů. Neumím si představit, jak bych tu činnost dělal, kdyby za mnou kancelář nestála,“ dodává.

Konzervativní pohled

Nejen kvůli perspektivě šéfa ČAK je zajímavý Němcův pohled na to, co ještě patří k poskytování právních služeb a co již nikoli, ať už jde o různé podnikatelské záměry, investice advokátů, případně snahu zapojovat se do technologicky zajímavých projektů. 

„Co se týče investic, jsem spíš konzervativní. Klienti za námi chodí jako za odborníky, kteří jim poskytnou poradenství, neměli bychom se profilovat jako jejich konkurenti třeba v oblasti investičního bankovnictví. Ale pokud jde o investice třeba do oblasti právních technologií, které mají zefektivňovat naši práci, tam je to přirozené. Sami jsme jako PRK měli několik projektů spolupráce s technologickými firmami,“ uvádí Němec. 

Dodává, že toto je korektní i z pohledu ČAK. „Pravidla ČAK mají spíš zabránit tomu, aby advokáti neposkytovali právní služby skrytě bez svojí odpovědnosti, bez licence, prostřednictvím nějakých nastrčených vehiklů.“

Jak se v průběhu času proměnil vztah velkých advokátních kanceláří k České advokátní komoře? Jak se Němec coby její předseda dívá na advokátní lobby? Proč se podle něj nedaří zlepšit mediální obraz advokacie? A proč se mu nepozdává reakce politiků na skandál kolem zpronevěry advokátní úschovy? I to se dozvíte v podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital