Za úspěch vděčíme flexibilitě i schopnosti rozpoznat zajímavé transakce. Kredit Prahy v rámci sítě výrazně roste, říká Petr Pánek z White & Case

Jak velký podíl na činnosti advokátní kanceláře White & Case má export práce za hranice? Jaké je postavení pražské pobočky v rámci mezinárodní sítě? A jaké tváře nahradí výrazné advokáty, kteří se s kanceláří nedávno rozloučili? Hostem dalšího dílu podcastové série Best Lawyers, která představuje elitní partnery nejúspěšnějších tuzemských advokátních kanceláří, byl Petr Pánek, partner advokátní kanceláře White & Case.

Advokátní kancelář White & Case patří s ročními tržbami kolem 700 milionů korun do první trojice největších právnických firem na českém trhu podle tohoto kritéria. Firma však hospodaření svých lokálních poboček nekomentuje a výjimku neučinil ani Petr Pánek. 

„Myslím, že tohle pro nás není tak důležitý faktor. Spíš se snažíme uplatnit na těch nejzajímavějších transakcích a mít zajímavou práci pro svoje lidi,“ říká v podcastu Best Lawyers s tím, že výkon pražské kanceláře je v posledních letech stabilní, bez zásadnějších výkyvů. 

„Když se podíváme na křivku posledních deseti let, vždy jsme byli schopni reagovat na vývoj trhu velmi pružně. Proto tam nejsou žádné dramatické propady ani dramatické růsty – to bychom museli buď nabrat víc lidí, nebo zvýšit sazby. Ani jedno jsme překotně nedělali,“ přibližuje Pánek.

Tématem rozhovoru byly také personálie, a to v návaznosti na to, že pražskou kancelář White & Case nedávno opustili dva výrazní advokáti, Eva Svobodová a Jan Andruško. Posily na sebe ale dlouho nenechaly čekat. 

Petr Pánek právě v podcastu Best Lawyers oznámil akvizici expertky na finance Jany Chwaszcz z A&O Shearman, která se stala lokální partnerkou a posilou MA týmu. Staronovou posilou bude Marianna Galusová, která se vrací z mateřské dovolené. „Dlouhodobě spolupracuji s Karlem Petrželou, což je naše vycházející hvězda v oblasti fúzí a akvizic,“ naznačuje Pánek, že „zadření“ týmu tak kvůli personálním přesunům nehrozí.

Stabilita především

Jak už Petr Pánek zmínil, pražskou pobočku White & Case charakterizuje především stabilita, a růstovost. V jednom segmentu dlouhodobě dochází ke znatelnému vývoji, a to žádoucímu. 

„Velmi růstoví jsme v exportu. Tedy v tom, jak je naše pražská kancelář schopná servisovat klienty mimo Česko a v tom, jak jsme schopni prodávat naše služby v celé síti. Hodně nás to baví a tahle schopnost rok za rokem nabírá na důležitosti i z hlediska klientů,“ prozrazuje partner White & Case.

Výše zmíněné částečně vychází už z původního záměru, s nímž byla pražská kancelář White & Case zakládána. „Síť White & Case, jak znám příběh z Prahy, ale i Skandinávie, Turecka či Francie, se rozšiřovala s cílem ustavit silné lokální kanceláře, které měly brand a zázemí mezinárodní sítě spojené jednou partnerskou smlouvou. Je tam tedy jasná incentiva spolupracovat. U nás je dnes poměr import/export jedna ku třem,“ vysvětluje advokát s tím, že v dobrých letech se export podílí až jednou třetinou na celém byznysu pražské kanceláře.

Podstatná je podle Petra Pánka detailní znalost vlastní mezinárodní sítě. „Musíte vědět, v čem je ta síť špičková a v čem třeba jen dobrá. Protože dobrých firem je spousta, každá má dobré právníky. Jakmile to víte, už nemusíte nic složitě prodávat, protože když jsou klienti zvyklí s námi pracovat tady, očekávají tu nejlepší úroveň kdekoli jinde,“ říká. 

Největší chybou podle něj je odkázat klienta na kolegu, který zkušenosti a schopnosti na adekvátní úrovni nemá. „To se trestá ztrátou důvěry,“ dodává.

Z hlediska exportu jednotlivých oblastí právních služeb se White & Case nejvíce daří ve fúzích a akvizicích, private equity a kapitálových trzích. „Zároveň se podobně jako řada konkurentů organizujeme podle jednotlivých průmyslových odvětví. Máme poptávku v oblasti infrastrukturních projektů, technologických investic, velkých nemovitostních investic. Je tedy nutné se v tom prostředí orientovat, abychom s klienty mohli hovořit jejich jazykem,“ uvádí Pánek.

Pražská kancelář White & Case funguje jako hub pro jihovýchodní Evropu. Za tuto spolupráci zodpovídá sám Pánek. „Snažíme se mít dobré vztahy s lokálními poradci, abychom byli schopni velmi rychle a náležitě obsloužit naši globální klientelu. To je primární cíl. V oblastech kapitálových trhů, M&A a arbitráží se naši právníci ve spolupráci s kolegy v těchto jurisdikcích uplatňují velmi dobře,“ pochvaluje si partner White & Case s tím, že kredit Prahy v rámci sítě díky tomu roste.

Přirozená obnova

S důrazem kanceláře White & Case na tradiční oblasti právního servisu je spojena i nutnost myslet na to, aby kancelář byla atraktivní pro nastupující generaci podnikatelů a firem, ale také pro nastupující generaci právníků. Sám Pánek tvrdí, že se touto otázkou aktuálně dost zaobírá. 

„Minulý týden mi bylo padesát, což je dobrá příležitost k bilancování. Udržujeme americký způsob fungování firmy, takže je tam přirozený požadavek na výkon. To vede k tomu, že mladým právníkům dáváme hodně volnosti, aby se mohli realizovat a růst se svými klienty. Znamená to ale, že se setkáváme i s odchody. Za své působení ve White & Case jsem zažil 13 odchodů mezinárodních partnerů, což není malé číslo, ale nahradili je jiní, a to je způsob obměny a občerstvování kanceláře, který je zásadní pro její dlouhodobé úspěšné fungování. Pokud jde o mladé firmy, mladší klienty, snažím se být pro ně relevantním poradcem, ale nedělám si iluze, pětatřicátníci nebo čtyřicátníci už budou rychlejší než já,“ uzavírá Petr Pánek.

Proč je zásadní osobně znát ostatní mezinárodní partnery v síti? Jak se vyvíjí postavení pražské kanceláře ve vztahu k posilující Varšavě? A kdy se vyplatí zacelovat díry po odchodech seniorních právníků interně a kdy je lepší rozhlédnout se po trhu? I to se dozvíte v podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital