Uvolnili jsme si ruce a v práci děláme, co nás baví, říkají Petr a Šimon Tomanovi z Chrenek Toman Kotrba

Jak po dvou letech hodnotí rozhodnutí spojit síly s další českou advokátní kanceláří a založit Chrenek Toman Kotrba? Jak si v nové entitě rozdělili role? A proč spustili vlastní podcast Slepá spravedlnost? Hosty další epizody série Best Lawyers byli Petr a Šimon Tomanovi, partneři advokátní kanceláře Chrenek, Toman, Kotrba.

S ročními tržbami atakujícími 200 milionů korun patří advokátní kancelář Chrenek, Toman, Kotrba do první dvacítky na tuzemském trhu. Podle Tomana staršího, tedy Petra, je to výsledek, který neodpovídá jeho ambicím: „Rád bych se viděl v první pětce, klidně trojce. Především proto, že velká kancelář má výhodu v tom, že se může specializovat a současně být široce rozkročena a specializovat se ve více oborech.“

Šimon Toman se na rankingy obecně dívá s nadhledem a nevyvozuje z nich příliš velké závěry. „Nejsem fanda srovnání, každý si čísla nafoukne a upraví. Myslím si, že důležité je, jak se lidé u nás cítí, jestli u nás chtějí pracovat, baví je to, jestli máme pestrost klientů, což považuji za důležitou kvalitu naší práce. A konečně je podstatný i zisk, který si rozdělíme na konci roku,“ říká s úsměvem Šimon Toman.

Šťastná volba

Oba advokáti si nemohou vynachválit rozhodnutí, které se naplnilo předloni fúzí s kanceláří Chrenek, Kotrba, přičemž neskrývají, že svou roli v tom hrála i trocha štěstí. „Ani jsme nedoufali, že to dopadne takhle dobře. Není to naším umem nebo zkušenostmi, měli jsme prostě štěstí, protože jsme si sedli lidsky. Jde to i za hranice kanceláře, fungujeme jako rodina,“ říká Šimon Toman, který podle slov Tomana staršího byl právě tím, kdo prosazoval, aby do tohoto spojení šli.

Sám Petr Toman byl před fúzí trochu svázán tíživými povinnostmi spojenými s vedením kanceláře, které mu bránily věnovat se samotné advokacii. Šimon viděl, že to otce příliš nenaplňuje. „Nebyli jsme malá kancelář, a když vidíte, že hlavní partner se chce věnovat jen právu a nechce už řídit kancelář, začne to trochu drhnout. Já jsem v tu dobu ještě ani nebyl advokát, takže určitě nebyl čas na to, abych to převzal. Navíc jsem se také chtěl věnovat právním službám, takže jsme hledali někoho, kdo je připraven kancelář řídit, ale třeba mu chybí naše specializace a náš drive. To jsme našli a perfektně se doplňujeme,“ dodává Šimon Toman.

V průběhu fúze Petr Toman ve prospěch jejího zdárného dokončení opustil místo ve vedení České advokátní komory. „Nevěděl jsem, co mě po fúzi čeká, a současně jsem věděl, že práce pro komoru je velký časový zápřah, což si nikdo neuvědomuje. Nové kanceláři jsem se chtěl věnovat naplno a nebýt tím, kdo se tam jen občas objeví. Tím jsem si uvolnil ruce a mohu se opravdu věnovat advokacii. A velmi si užívám, že jsem hlavně obhájce v trestním řízení a už ne manažer.“

Tým v terénu

Tomanovi do zfúzované kanceláře přinesli zejména specializaci na trestní právo. Petr Toman má nad touto oblastí „dohled“ i v kanceláři Chrenek, Toman, Kotrba. „Aktuálně můj tým čítá šest až osm advokátů, kteří se trestnímu právu věnují plně. Avšak v jiných týmech jsou další advokáti, kteří jsou připraveni zaskočit. Když je nějaká velká policejní akce, například zatýkání mnoha obviněných a domovní prohlídky na více místech, jsme schopni nasadit třeba deset lidí, kteří souběžně vyrazí do terénu nebo naopak poskytují zázemí těm, kteří v terénu jsou. Je to výborná služba pro klienty,“ popisuje Toman starší.

Kromě toho se Petr Toman také stará o PR kanceláře, ať už formou přednášek na různých konferencích, nebo formou podcastu Slepá spravedlnost, který kancelář spustila v březnu letošního roku. Šimon Toman má také vlastní tým, který se věnuje poradenství souvisejícímu s legislativním procesem, další tým vedený Šimonem se zabývá oblastí kybernetické bezpečnosti. Zároveň Toman junior vede PR a marketing, což spočívá především právě ve výše uvedeném podcastu.

Kontroverze? Proč ne

Jak se stane, že v advokátní kanceláři vznikne nutkání realizovat tak netradiční myšlenku, jako je spuštění vlastního podcastu? „Vzešlo to z diskuzí o trestním právu, které s tátou léta vedeme. Tak mě napadlo udělat podcast, protože jsou věci, které se dějí a extrémně mi vadí, zejména na mediální scéně. Tak jsem si říkal, že by bylo zajímavé vytvořit podcast, kde bychom o té problematice diskutovali. Byla by to osvěta veřejnosti, přizvali bychom zástupce médií, aby tu diskuzi s námi vedli a dobrali bychom se nějakého výsledku. Myslím, že se to daří, a velmi nás to baví,“ vysvětluje Šimon.

Petr Toman si pochvaluje, že taková forma marketingu podporuje u veřejnosti a potenciálních klientů povědomí o odbornosti advokátní kanceláře. „Aby kancelář uspěla, musí se o ní vědět, musí být známá. Současně musí být odborně na výši. To si musí advokáti odpracovat, psát odborné články a podobně. Když si pak propojí známé jméno s odborností, lidé začnou chodit,“ předkládá svůj pohled Toman starší.

V podcastu se objevilo několik osobností, které by veřejnost mohla vnímat kontroverzně, například David Rath či Robert Tempel, který byl odsouzen za dvojnásobnou vraždu a po dlouhých letech ve vězení osvobozen. „Naším cílem nikdy nebylo provokovat. Zveme lidi, které většinou do jiných podcastů nezvou, ale my jsme přesvědčeni, že mají nepřenositelnou zkušenost s trestním řízením a mají o tom co říct. Pokud je to kontroverzní, tak ať, to se nedá nic dělat,“ konstatuje Šimon Toman.

V čem přesně spočívá poradenství související s legislativním procesem? Míří podcast Slepá spravedlnost více na odbornost, nebo na sledovanost? A lze jej vnímat jako formu lobbingu? I to se dozvíte v podcastu Best Lawyers!

sinfin.digital