Proč je tým advokátní kanceláře Rödl & Partner tak úspěšný v daňových sporech? Nakolik sleduje módní vlny v advokacii? A jak se do fungování české kanceláře promítá německý původ její matky? Hosty dalšího dílu podcastové série Best Lawyers, která představuje partnery předních tuzemských advokátních kanceláří, jsou Petra Budíková a Jakub Šotník, nedávno povýšení partneři advokátní kanceláře Rödl & Partner.
Advokátní kancelář Rödl & Partner je jednou z divizí stejnojmenné mezinárodní poradenské společnosti. Oba hosté nového dílu podcastu Best Lawyers jsou relativně čerstvými partnery zastřešující poradenské firmy Rödl & Partner. Stalo se tak letos v červenci v rámci první vlny jmenování nových partnerů od roku 2016. Do nejvyššího patra firemní hierarchie vstoupila pětice dosavadních associate partnerů, vedle Petry Budíkové a Jakuba Šotníka to jsou znalec Martin Koldinský, daňový poradce Petr Tomeš a auditor Radim Botek.
Roční tržby advokátní kanceláře atakují 150 milionů korun, což ji řadí do první dvacítky na českém trhu. Právě zázemí konzultantů, byznysových poradců či účetních v rámci jedné skupiny vytváří podle Jakuba Šotníka nejen potenciál nejrůznějších synergií, které jsou zajímavé z pohledu klientů, ale také by na nich měl stát budoucí růst celé skupiny.
Přestože se Rödl & Partner dlouhodobě snaží profilovat jako poskytovatel komplexních služeb, podle Jakuba Šotníka ve vnímání trhu zůstává nejvýraznější poradenství v oblasti daňového práva, ve kterém se ostatně také kancelář cítí nejsilnější. Podle Petry Budíkové ale panuje v celé skupině i uvnitř samotné advokátní kanceláře velmi efektivní spolupráce. „Znakem naší advokátní kanceláře je hodně velká stabilita jednotlivých týmů, které si rozdělují klienty. Velmi rádi spolupracujeme napříč týmy, nesledujeme jen čísla, ale usilujeme o zachování dobrých mezilidských vztahů,“ říká advokátka.
Obsloužíme kohokoli
Proč je kancelář Rödl & Partner tak silná v kramflecích právě v oblasti daňových sporů? Jakub Šotník to vysvětluje dvěma hlavními důvody: „Je to skutečně dlouhodobé, přes 20 let trvající budování know-how v oblasti daňových litigací, kterým se náš daňový tým z hlediska náplně jeho činnosti věnuje na 100 %, což u naší konkurence není standardem,“ naznačuje s tím, že vedle oblasti daňového práva se Rödl & Partner výrazně specializuje také na oblast korporátního práva, všeobecné obchodní poradenství, insolvence, fúze a akvizice či litigace.
Jelikož společnost Rödl & Partner má kořeny v Německu, byla původně „designovaná“ jako servis pro středně velké firmy, jež tradičně tvoří páteř německé ekonomiky. Struktura té české je ale jiná, proto je tu kancelář pružnější. „V Česku jsme schopni poskytnout poradenství obecně komukoli, kdo má zájem o transakční poradenství. Známe potřeby zdejších klientů, máme klienty s vysokými obraty a spoustou zaměstnanců, ale i takové, kteří nemají žádné zaměstnance, ale mají zajímavý byznys, který třeba lze prodat. Nedá se tedy říct, že bychom se soustředili na konkrétní skupinu klientů,“ vysvětluje Petra Budíková.
AI ano, ale konzervativně
Výše uvedené specializace Rödl & Partner patří v rámci advokacie mezi ty spíše tradiční. Vůči nedávným „módním vlnám“, jako byly svěřenské fondy či GDPR, kancelář sice nezůstala imunní, ale nepředstavují pro ni gró. „Věnujeme se oblastem, které jsou důležité pro naše klienty. V rámci kanceláře máme pracovní skupiny a máme odborníky i na tyto konkrétní oblasti. Ale pokud dojdeme k názoru, že to není hlavní poradenský proud, nenabízíme aktivně servis, protože máme omezený počet odborníků a jsme dostatečně saturováni zbytkem poradenství,“ říká Petra Budíková.
Obrovským tématem současnosti jsou technologie, které před advokátní kanceláře staví dvojakou výzvu: jednak jako klientská agenda, jednak jako soubor nástrojů, které mohou advokátům ulehčovat práci. „Z pohledu zefektivňování naší práce držíme krok, velmi se tomu věnuje IT oddělení v naší německé matce, což se samozřejmě odráží i v naší činnosti v České republice. Snažíme se samozřejmě také využívat umělou inteligenci a další technologické novinky při naší činnosti, typicky při rešeršování a podobně. Nejsem však zastánce názoru, že nás umělá inteligence v nejbližší době zcela nahradí, protože bez lidského zásahu prozatím poradenství nefunguje. Takže se novým trendům a technologiím nebráníme, ale jsme konzervativnější,“ říká Jakub Šotník.
Pokud jde o technologie z pohledu klientského, i na to se Rödl & Partner podle Petry Budíkové chystá. „Máme kolegy, kteří se na to specializují. Největší smysl to asi bude mít v oblasti ESG. Až budou mít někteří z našich klientů povinnost zpracovávat ESG reporty, myslím, že tam budou technologie hrát významnou roli,“ předpovídá Petra Budíková.
Obroušené hrany
Německý původ poradenské kanceláře Rödl & Partner se podle Petry Budíkové ve fungování pražské advokátní kanceláře projevuje stále méně.
„Když jsem do kanceláře nastoupila, bylo to hodně znát, teď bych řekla, že už je to trochu obroušené. Souvisí to se skladbou klientů. Jiná očekávání mají klienti, kteří mají základny v Německu, kde je třeba opravdu přesnost vyjadřování, oslovování a další detaily. Jsou v Německu zvyklí na jistou úroveň a jsou rádi, když to dostanou i na zahraniční pobočce. Když je klient z Česka či odjinud z mimoněmeckého světa, je to volnější,“ říká právnička.
Jakub Šotník navazuje s tím, že doby, kdy byla kancelář chápána jako poradenská kancelář výhradně pro německy hovořící klientelu, jsou pryč. „Celá oblast poradenství se globalizuje, což je vidět i na skladbě našich klientů,“ uzavírá partner Rödl & Partner.
Proč se hosté podcastu rozhodli kývnout na nabídku stát se partnery? Jaké manažerské povinnosti jim připadly? A kdo se uchází o páté místo na trhu poradenských služeb za „velkou čtyřkou“? Dozvíte se v podcastu Best Lawyers.