Špičková advokacie je tvrdá řehole, náročná služba, ale i byznys. Porovnávání se s průměrem vás nikam neposune, říká Karel Muzikář ze Skils

Jak se dají zvyšovat tržby advokátní kanceláře? Jak dlouho se dá kancelář řídit? A proč se práce nejlépe dělá „v práci“? Hostem dalšího dílu podcastové série Best Lawyers, která představuje elitní partnery předních tuzemských advokátních kanceláří, byl Karel Muzikář, řídící partner advokátní kanceláře Skils.

Advokátní kancelář Skils patří k těm vůbec největším v Česku, alespoň podle výše tržeb, které přesahují půl miliardy korun. Podle tohoto kritéria má Skils své místo v první pětici na domácím trhu. Podle Muzikáře to přirozeným způsobem odráží kvalitu, kterou jeho kancelář poskytuje. 

„Je to value for money. Špičková advokacie je prostě obojí – tvrdá služba, ale i byznys. Pokud někdo dělá špičkovou práci, není důvod se stydět za to, že vydělává. Ten, kdo dělá mimořádně náročnou práci, věnuje tomu maximum času a není za to dostatečně honorován, asi dělá něco špatně,“ myslí si Muzikář.

Sám se v tomto byznysu pohybuje od revoluce, v čele kanceláře (původně pod hlavičkou americké Weil, Gotshal & Manges) stojí více než dvě dekády. „Mou úlohou je mimo jiné také sledování konkurence. I ostatní kanceláře dělají spoustu věcí dobře a já často opakuji, že bych byl nejšťastnější, kdyby tu bylo dalších deset dvacet špičkových kanceláří, protože porovnávat se s průměrem vás nikam neposune,“ říká advokát.

Důležitá kontinuita

Jeho mottem je Per Aspera ad Astra, tedy přes překážky ke hvězdám. Kde jsou tedy ty hvězdy z pohledu Karla Muzikáře? Je to hranice jedné miliardy? 

„Miliarda je jen číslo, samo o sobě nepodstatné. Pokud se podaří získat další špičkové právníky a najít synergie, je jistě možné toho dosáhnout. Lze se posunout třeba fúzí s nějakou kanceláří s dvaceti či třiceti právníky a na tu částku se lze dostat. Otázka je, s kolika právníky děláte onu miliardu, a také jak dlouho se tomu lidé v kanceláři chtějí věnovat. Úspěch je ale postaven na něčem jiném – prolínání generací, předávání zkušeností, kontinuitě. Na spoustě kanceláří je vidět, že fluktuace je dost děsivý fenomén,“ říká Muzikář a dodává, že v čele jeho kanceláře stojí čtveřice equity partnerů, posléze rozšířená na šestici, kteří v ní všichni působí déle než čtvrt století. Podstatná ale podle něj je ochota těchto zkušených matadorů věnovat čas tréninku a školení mladších kolegů.

Za cíl do příštích let si však Muzikář, který loni oslavil šedesátku, nedává ani tak růst tržeb jako zachování špičkové kvality. „Měl jsem příležitost si trochu zabilancovat a rozhodl jsem se, že minimálně dalších deset patnáct let bych se práci věnovat chtěl. A chci, aby kancelář byla stále považována za odborně nejlepší nebo patřící do absolutní špičky,“ říká advokát.

Advokacie je služba

Tento tlak na kvalitu se odráží i v nárocích na tým. Muzikář razí konzervativní přístup k podmínkám na pracovišti. 

„Eviduji tlak na work–life balance a znám i zkušenosti z jiných kanceláří, ale nám se podařilo soustředit kolem sebe mladé právníky, kteří sdílejí náš pohled na práci – a ten je takový, že chodíme do práce každý den od rána do pozdního odpoledne. Nesnažíme se být atraktivní pro mladé právníky tím, že by nemuseli chodit do práce. Advokacie je služba, jak už bylo řečeno. Když se vám rozbije auto, potřebujete, aby ho servis opravil rychle a dobře. Naši klienti jsou vlastně v podobné situaci a pro mě je důležité, aby Skils byla jejich první volba,“ přibližuje svůj pohled Muzikář.

Vedle toho, že Muzikář platí za nestora tuzemské advokacie, je specialistou na fúze a akvizice, obchodní právo, energetiku a srovnávací právo. I takový matador si dokáže na trhu právních služeb najít pravé výzvy. 

„Pro typ práce, kterou děláme, považuji za klíčové, aby transakce měly přidanou hodnotu, a tím nejjistějším parametrem je jejich složitost. Podívám-li se na koupi úvěrového portfolia za 41 miliard korun od Sberbank, kde jsme zastupovali Českou spořitelnu, tak to byla plejáda dosud neřešených a netestovaných věcí. Dělali jsme na tom s dalšími právníky, z nichž mnozí jsou zároveň absolventi VŠE, a takové případy vás v odbornosti posouvají dopředu,“ líčí Muzikář.

Těžiště má být doma

Přestože Skils nadále spolupracuje na mezinárodních projektech s kanceláří Weil, těžiště práce pochází z Česka. 

„Jsem velmi rád, že spoustu práce posíláme my z Prahy jim. Ale z mého pohledu je to tak, že abychom byli úspěšní tady, musíme tu mít silné domácí klientské zázemí. Dnes už to jsou titáni jako banky, energetické společnosti nebo stát. Klíčové je, že největší intelektuální a vzdělanostní kapacita přichází ze znalosti českého práva. Advokáti musí být schopni místnímu klientovi pomoct s věcmi, které má tady, a bude-li potřebovat i v zahraničí, pomůžeme mu přes kolegy, s nimiž spolupracujeme, ale základna musí být tady. Díky tomu také rostete se svými klienty někdy celá desetiletí,“ je přesvědčen Muzikář. 

To také podle něj jeho kancelář odlišuje od některých velkých mezinárodních kanceláří na českém trhu, které tak silné domácí zázemí dlouhodobě nebudovaly a nemají – možná i vinou toho, že sem zpočátku ze zahraničních centrál ne vždy poslali tu „nejelitnější pracovní sílu“.

Kancelář Skils je na českém trhu trochu netypická „rozložením sil“. Celý tým tvoří téměř 60 právníků, z toho 16 partnerů, 32 advokátů, sedm koncipientů. 

„Nám se tento model osvědčil. Klíčoví partneři začínali v roce 1992/1993, když jsme startovali, jako studenti, a naprostá většina toho jádra včetně seniorních partnerů zůstává neměnná. Já jsem už tehdy věřil, že zásadní do budoucna bude prohlubování vzdělání. Měl jsem štěstí, že jsem hned v roce 1990 získal Fulbrightovo stipendium a odjel na studia do Spojených států, po návratu jsem se snažil přesvědčit své mladé kolegy – studenty Dřevínka a Severu –, jak je to důležité, a dnes jsem moc rád, že mě vyslyšeli, uspěli a sami absolvovali na Fulbrightovo stipendium Columbia University a Harvard,“ zmiňuje Muzikář a dodává, že i další právníci Skils získali vzdělání na prestižních západních univerzitách.

Co Karel Muzikář nazývá právním kutilstvím? Podle čeho klient pozná elitní advokátní kancelář? A co si myslí o adeptovi, který přijde na pracovní pohovor o deset minut později? I to se dozvíte v podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital