Spojením vytvoříme tým 40 lidí a obrat 100 milionů, říkají o nové advokátní značce Jiří Matzner a Jindřich Vítek

Podcastová série Best Lawyers, která představuje vůdčí osobnosti elitních tuzemských advokátních kanceláří, tentokrát hostila dvojici úspěšných advokátů, kteří se rozhodli spojit pod jednou značkou. Jiří Matzner a Jindřich Vítek účast v podcastu využili k tomu, aby prozradili více o vytvoření nového brandu Matzner & Vítek.

Oba mají za sebou dlouholeté úspěšné působení v roli etablovaných advokátů. Jiří Matzner působil jako samostatný advokát pod hlavičkou Matzner Legal, Jindřich Vítek byl spoluzakladatelem kanceláře GÜRLICH VÍTEK & PARTNERS. 

Matzner se po příležitostech k případnému spojení začal rozhlížet před třemi lety. „Nevěřím v budoucnost samostatných advokátů. Je to strašně náročná role, musíte toho zvládat sám velmi mnoho. Obdivuji každého, kdo to dokáže. Znám ostatně řadu takových úspěšných jedinců, ale myslím, že trend spěje k tomu, že budou větší a větší kanceláře,“ vysvětluje své pohnutky.

Dlouho však nebyl ve svém hledání potenciálního spojence úspěšný. „Dozvěděl jsem se různé věci, třeba že jsem příliš dravý nebo málo ohebný. Jednal jsem s menšími i většími subjekty, ale vždy se objevila nějaká překážka. S Jindrou se známe 25 let a synergii vidím v tom, že přináší velkou expertízu v oblasti, kde my skoro vůbec nejsme. Jako člověk je navíc moje krevní skupina,“ přibližuje Matzner.

Jindřich Vítek říká, že sloučení je mimo jiné výsledkem dlouhodobého obdivu, který má k práci Jiřího Matznera „Není to akvizice jednoho druhým, ale spojení rovných,“ dodává s tím, že pořadí jmen advokátů v názvu nového subjektu vychází z abecedy.

Od monokracie k pyramidě

S novou entitou Matzner & Vítek vznikne na trhu síla s 40členným týmem a aktuálním obratem kolem 100 milionů korun, což by kancelář řadilo zhruba do první třicítky v Česku. To ale není cíl. „Každé slučování vyvolává u obou stran nějaká očekávání. My doufáme, že naše očekávání budou naplněna a že se zařadíme mezi top značky na trhu,“ říká Vítek.

Jedna z prvních věcí, které bylo třeba před spojením vyřešit, se týkala budoucí struktury a podoby vedení nové společnosti. Podle Matznera půjde o přechod od modelu, kdy vše kontroluje jedna osoba, k jisté pyramidové struktuře. „Existuje x různých modelů, nicméně kolo je vymyšleno a u některých kanceláří se dá dobře poučit, protože s tím opravdu hodně bojovaly. Věřím ale, že lidé, které máme kolem sebe, nám pomohou s tím, aby se to podařilo,“ dodává.

S tím souhlasí i Vítek, podle nějž i v jeho zhruba 22členném týmu se již jistá pyramida přirozeně vytvořila. „Vychází to z velikosti toho týmu a i já jsem vděčný, že mám takové lidi, a jsem přesvědčen, že to zvládnou i ve větším týmu,“ vysvětluje.

Specializace a důvěra

Hlavními pilíři nové právnické firmy z hlediska specializací budou podle Matznera IT, trestní právo, autorské právo a fúze a akvizice. Dodává pak zajímavý rozměr, který souvisí s tím, že svou dosavadní kancelář Matzner Legal považuje za rodinnou ve smyslu blízkých vztahů ke klientům. 

„Vnímám, že řada klientů po pětadvaceti letech budování svých byznysů teď řeší jejich předání v rámci širší či užší rodiny, prodej nebo odevzdání či zavírání byznysů. Je to pekelně těžké rozhodování a je pro ně důležité mít někoho, komu mohou důvěřovat. Mohou za mnou přijít jako za lékařem, který zná jejich anamnézu,“ naznačuje Matzner a dodává, že rozšíření týmu napomůže i zastupitelnosti, aby důvěra věrných klientů nebyla narušena.

Z dalších oblastí se nová entita bude věnovat realitám či startupům. Síla Jindřicha Vítka se pak nachází v oblasti veřejných zakázek, dále ve stavebnictví, logistice a z pozice pedagoga na právnické fakultě zmiňuje též zdánlivě akademičtější téma střetávání soukromého a veřejného práva. „Tato věc v posledních letech vystoupila do popředí a z mého pohledu vyučujícího na katedře obchodního práva, to znamená typické soukromé právo, a zároveň právníka, který dělá veřejné zakázky a stavebnictví, se potkávání soukromého a veřejného práva stává čím dál více jednou z vůbec nejzajímavější oblastí práva.“

Do budoucna Matzner v advokacii obecně čeká rostoucí význam zdravotního práva a v souvislosti s trestní odpovědností firem také práva trestního. Z pohledu vývoje nově vzniklé kanceláře předpokládá kombinaci organického růstu a přibírání nových segmentů.

Vítek dodává ironický detail: „Celý svůj profesní život slyším, jak se právní řád zjednoduší a právníci nebudou potřeba. Teď to má zařídit umělá inteligence. Jenže celou tu dobu vidím, že se právní řád zahušťuje, zesložiťuje a právníci jsou potřeba stále více. Takže já se neobávám, že by práce ubývalo a nebyly příležitosti k růstu.“

Jak se dá na fúzi připravit tým spolupracovníků? V jakých specializacích chce Matzner & Vítek konkurovat největším hráčům na trhu? A s jak velkou porcí „začátečnického optimismu“ oba advokáti s 25letou zkušeností do nového projektu vstupují? I to se dozvíte v podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital