Bez inovací a pomoci českým firmám s exportem do světa bychom nebyli úspěšní, říkají Prokop Verner a Petr Vybíral z A&O Shearman

Před dvěma dekádami začínali v pražské pobočce Allen & Overy v podstatě jako servis pro zahraniční investory, kteří do Česka přišli budovat kapitalismus. Před nedávnem coby equity partneři britské kanceláře svými hlasy podpořili fúzi s americkou Shearman & Sterling. Dvojice pražských partnerů A&O Shearman, třetí největší plně integrované právnické firmy na světě, Prokop Verner a Petr Vybíral zavítala do dalšího dílu podcastové série Best Lawyers, která představuje elitní partnery předních advokátních kanceláří na českém trhu.

Specialista na oblast M&A Prokop Verner je řídícím partnerem pražské kanceláře. Podle jeho vlastních slov se však spíše jedná o sdílené řízení s Petrem Vybíralem, který se soustředí na finance a kapitálové trhy. „Vzhledem k tomu, že jsme jen dva partneři a s Petrem si velmi dobře rozumíme, je má funkce řídícího partnera spíše formální,“ naznačuje s tím, že k rozhodování o řadě témat bývají přizváni i seniorní právníci z týmu.

Z hlediska výše tržeb patří advokátní kancelář A&O Shearman do první desítky v Česku. Prokopa Vernera těší, že se její obrat v posledních zhruba sedmi letech zdvojnásobil. „Výrazně jsme na českém trhu narostli a současně cílíme na středoevropský region, především ale sledujeme ziskovost spíše než samotnou výši tržeb,“ dodává. 

Podle Petra Vybírala pak hodnocení kanceláří podle výše obratu ovlivňuje řada kritérií. „V jednom finančním roce se může objevit transakce, která se pak zase neobjeví. O tom, zda u těch zakázek jste, nebo nejste, rozhoduje kvalita. A troufám si říct, že u našich klíčových oblastí je hodně vysoká,“ říká Petr Vybíral. Z toho plyne i loajalita či věrnost klientů, kteří se pak rádi vracejí.

Vzájemné posílení

Tito vracející se klienti si nemohli nevšimnout nedávné změny v názvu advokátní kanceláře. Ta vychází z velké fúze mezinárodních právních firem Allen & Overy a Shearman & Sterling, která byla oznámena již v loňském roce a naplnila se letos na jaře. Vznikla tak třetí největší plně integrovaná právnická firma světa A&O Shearman s globálními ambicemi. Prokop Verner a Petr Vybíral jako equity partneři měli ve věci fúze i své hlasovací právo.

Benefity fúze vidí Petr Vybíral ve vzájemném posílení oblastí, v nichž dosud oběma subjektům část expertízy scházela. „V některých sektorech posílíme významně. Již dříve jsme dělali hodně věcí v oblastech energy transition nebo private capital. V důsledku spojení dostáváme přístup zejména k americké klientele, máme teď velkou kancelář nejen v New Yorku, ale i Houstonu, který se stává byznysovým hubem,“ zmiňuje Vybíral. Dodává však, že evropského trhu se tyto výhody dotknou výrazně méně. „Jsme Evropská unie, platí tu jiná pravidla.“

Mezinárodní spojení dvou velmi silných značek pak také dokládá samotnou proměnu toho, na jaký typ práce se v posledních letech Allen & Overy v Česku zaměřovala. Historicky podle Prokopa Vernera Allen & Overy působila z části jako servis pro zahraniční klienty, kteří do Česka přicházeli v 90. letech. 

„Nepřežili bychom ale, kdybychom se netransformovali tak, že z velké části obsluhujeme české klienty, kterým pomáháme s exportem, čímž také přispíváme do mezinárodní sítě. Kdybychom dělali jen servis zahraničním klientům, ani bychom nenalákali nejlepší právníky, protože bychom jim nemohli nabídnout zajímavé příležitosti,“ vysvětluje řídící partner.

Jít s dobou (nebo před ní)

Zatímco většina firem teprve hledá svou strategii a adekvátní přístup k pokročilým technologickým nástrojům dneška, v A&O Shearman, respektive předtím v Allen & Overy, se již před desetiletím rozhodli stát se „most advanced law firm“, což by bez adopce hi-tech řešení nebylo možné. 

„V Londýně jsme spustili technologický inkubátor Fuse, kam každý půlrok zveme vývojáře legal tech, do některých řešení sami investujeme, vyvíjíme vlastní řešení jako Contract Matrix, což je v podstatě AI nástroj integrovaný do Wordu od Microsoftu, což je velká pomoc a úspora času při draftování smlouvy, rešeršování precedentů a podobně. To je něco, co se bude do budoucna velice rozvíjet a je možné, že z právních firem se částečně stanou softwarové firmy,“ je přesvědčen Verner.

Nakolik je na tento technologický drive londýnské centrály schopna reagovat pražská kancelář? „Je to obecný trend, mladá generace to de facto vyžaduje. Nechce pracovat postaru, chtějí nové nástroje a klienti to také oceňují, z Contract Matrixu jsou nadšení,“ říká Verner. 

Podle Vybírala se Praha každým rokem Západu přibližuje. „Ten posun je velký. Klienti, které tu máme, jsou čím dál tím sofistikovanější, mají velmi kvalitní lidi ve financích, mají kvalitní vlastní právníky, kteří tam třeba přišli z velké advokátní kanceláře, včetně té naší, a tohle hraje velkou roli. Nároky rostou, a kdybychom nepřicházeli s inovacemi a nepřinášeli přidanou hodnotu, nemohli bychom být úspěšní,“ myslí si Vybíral.

Z hlediska autonomie na mezinárodní matce je na tom pražská kancelář podle obou partnerů dobře. Podle Vybírala tam jistá ingerence je, ale ne tak, „jak se traduje“. Někdy má Praha naopak silné slovo. 

„Často se stane, že u klienta, s nímž máme pevnější vztahy, umíme přesvědčit partnery v síti, aby mu poskytli službu za nižší sazbu, než je jejich standardní, nebo dali nějaké jiné zvýhodnění. Ale pak jsou věci, které si musíme nechat schválit, nebo se o nich zkrátka rozhoduje venku. To byl třeba případ stěhování do Karlína, nebo kdyby se měl někdo nový stát partnerem,“ uzavírá Vybíral.

Jaké bylo širší pozadí a motivace fúze Allen & Overy a Shearman & Sterling? Co obnášelo stěhování pražské kanceláře z centra do Karlína? Jak se oběma partnerům daří tlumit tření v náhledech různých generací na chod kanceláře? A mohou mladé talenty nalákat pro bono aktivity kanceláře? I to se dozvíte v podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital