Naši klienti mění svět a my jsme u toho, říkají Michala Plachká, Jana Ondrušová a Žaneta Pröll z Pure Legal

Je možné dělat velkou advokacii z Ostravska? Čím měří regionální kancelář svůj úspěch? A jak lze ve specifických regionálních podmínkách růst a rozvíjet byznys? Hosty dalšího dílu podcastové série Best Lawyers byly Michala Plachká, vedoucí partnerka advokátní kanceláře Pure Legal, a další dvě partnerky téže kanceláře, Jana Ondrušová a Žaneta Pröll.

Série Best Lawyers se zaměřuje na představování těch největších a nejúspěšnějších advokátních kanceláří na českém trhu. Tento díl je trochu atypický. Kancelář Pure Legal s objemem ročních tržeb kolem 20 milionů korun patří spíše k těm menším, ojedinělá je však svým extrémně silným regionálním postavením, konkrétně v Moravskoslezském kraji. A jak potvrzuje managing partnerka Michala Plachká, i z Ostravska se dá dělat velký byznys. 

„Je tam hodně inspirativní a také specifická klientela, ve velké míře strojírenský průmysl a další koncerny, které právně obhospodařujeme od počátku našeho fungování. Máme klienty, kteří rostou s námi od samého začátku, a to je i to, jak chceme jako kancelář působit. Tedy znát klienty a jejich byznys do detailu. To nejde při jednorázových právních službách ani na dálku z Prahy, takže to je výhoda naší přítomnosti v regionu,“ vysvětluje zakladatelka Pure Legal.

Jana Ondrušová dodává, že regionálnost sama o sobě není synonymem pro mantinely či limity. „Klienty máme po celé republice i s přesahem do zahraničí. Základ je, že byznys mohou dělat z Ostravy, která spolu s Moravskoslezským krajem představuje jisté zázemí, včetně různých aktivit pro podnikatele, což podporuje také budování osobních vztahů.“

Co je úspěch

Spíše než výše obratu či počet klientů nebo právníků je v Pure Legal měřítkem úspěchu dopad poskytnutých právních služeb. „U případů, kde poskytujeme právní služby, nás zajímá konkrétní dopad na lidi, nakolik je ta věc významná. A s významností těch věcí roste i náš úspěch,“ říká Žaneta Pröll. 

Zároveň připomíná, že podstatná je i jistá míra vnitřního souladu s danou věcí. Proto ji těší, že aktuálně Pure Legal pomáhá výrobcům inovativních řešení v oblasti udržitelnosti, například stavebních materiálů získaných z recyklovaného odpadu. Kancelář se ale angažuje třeba i v právním poradenství kolem energetického zpracování odpadu.

Jana Ondrušová dodává, že povede-li se dotáhnout akvizici pro některého z klientů k jeho spokojenosti, zavládne spokojenost i v Pure Legal, i když „nás to stojí víc, než kolik je uvedeno na papíře“.

Podle Michaly Plachké mají někteří z moravskoslezských klientů advokátní kanceláře vskutku velmi ambiciózní vize a pro Pure Legal je čest je zastupovat. „Vždy se mi líbilo rčení, že právníci sice nemohou měnit svět, ale mohou být u toho, když ho mění jejich klienti. Oni mají nápady a my se můžeme podílet na tom, že ty nápady budou realizované férově.“

Butik s přesahem

Vedoucí partnerka Pure Legal připomíná, že vedení kanceláře připadá kromě ní na trojici dalších partnerů. Vedle Jany Ondrušové a Žanety Pröll je třetím partnerem Lumír Swiech. Celá čtveřice se zná dlouhé roky z předchozího působiště, v němž pracovala před založením Pure Legal v roce 2019.

„Není to žádná one woman show. Máme oblasti rozdělené podle kompetencí do čtyř skupin a každý pracuje velmi poctivě. Jsme i hodnotově podobně nastaveni, takže se nám dobře spolupracuje,“ říká Michala Plachká.

Každý partner tedy zastřešuje jednotlivé oblasti, ale s tím, že má vhled do ostatních oblastí spravovaných kolegy. Jana Ondrušová má na starost korporátní právo a insolvence. „Věnuji se financím a číslům, k čemuž inklinuji od začátku kariéry. Není to tak, že by každý z nás zastřešoval jedinou oblast. Protože jsme menší tým, nemůžeme si dovolit, aby na jedné kauze pracovala půlka kanceláře, proto musíme být efektivní a mít přesah do pracovního práva, nemovitostí a dalších oblastí.“

Žaneta Pröll se specializuje na nemovitosti a stavební právo, jako doplňkovou oblast má právo rodinné, a jak říká vedoucí partnerka Michala Plachká, také vše ostatní, protože má schopnost do všeho rychle proniknout. Samotná Michala Plachká obstarává fúze a akvizice a právo s přeshraničním přesahem, Lumír Swiech pak vedle korporátního práva zastřešuje smluvní agendu.

Z uvedeného by se mohlo zdát, že Pure Legal je téměř butikem se zaměřením na korporátní právo. Tak to ale není. Podle Žanety Pröll je klíč v lidech a jejich schopnostech pokrývat oblasti.

„I menší kancelář dokáže poskládat tým tak, aby pokrývala širokou škálu služeb. Proto máme člověka, který dokáže zastřešit celé trestní, správní a daňové řízení, máme lidi na pracovní právo, abychom v souhrnu byli schopni naší firemní klientele dát komplexní právní poradenství,“ vysvětluje.

Michala Plachká k tomu dodává, že tyto kompetence mohou být zastřešeny i z nižších než partnerských pozic. Na druhou stranu přiznává, že pokud se v nějaké oblasti Pure Legal necítí dostatečně fundovaná, zakázku nevezme.

„Naše odpovědnost je obrovská, takže ve chvíli, kdy klient přijde s nějakou novinkou, o které víme, že nebudeme schopni to zastřešit na špičkové úrovni, tak si to otevřeně řekneme. Nejsme úplní střelci,“ říká vedoucí partnerka.

Dělat si to po svém

Možností dalšího rozvoje advokátní kanceláře v Moravskoslezském kraji nemusí být při pohledu z Prahy tolik. Jde o čirý pragocentrismus, nebo na tom něco je? 

Jana Ondrušová tvrdí, že kancelář se rozrůstá v zásadě organicky spolu s potřebami a růstem klientů. „Zatím se nám nestalo, že by přišel velký klient, a my bychom jej museli odmítnout s tím, že na něj nemáme kapacitu. Klienti se rozrůstají, mají širší záběr a my a naši lidé se tomu přizpůsobují.“

Podle Michaly Plachké je výše popsaný modus operandi i volbou Pure Legal. „Organický růst se nám líbí,“ říká a dodává, že kancelář dostává i nabídky k fúzím či jiným formám partnerství, ale zatím volí svobodu „dělat si to po svém“.

V čem jsou specifičtí moravskoslezští klienti Pure Legal? Jak to vypadá s regionální hodinovou sazbou advokátní kanceláře? A může Pure Legal nějak těžit z mimofiremních aktivit Michaly Plachké a její pozice místopředsedkyně České advokátní komory? I to se dozvíte v podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital