Norská automobilová federace ověřovala reálnou kapacitu baterií elektromobilů v severské zimě. Všechny renomované konkurenty porazil v rozsáhlém testu dojezdu čínský elektromobil HiPhi, jehož baterie vykázala v mrazu ztrátu jen pěti procent udávané kapacity. Automobily jako Toyota nebo Volkswagen naopak ztratily skoro třetinu dojezdového potenciálu. Na bezkonkurenční efektivitě HiPhi má zásluhu revoluční systém termomanagementu baterie – čemuž ovšem odpovídá i dvojnásobná cena auta ve srovnání s ostatními značkami.
Akční rádius elektromobilu, reprezentovaný údajem o jeho dojezdu na jedno nabití, je nejostřeji sledovaným parametrem bateriových aut. A vedle vysoké ceny také hlavním argumentem jejich odpůrců.
Obecně známou skutečností je také fakt, že kapacitu – přesněji řečeno spotřebu akumulátorů – neovlivňuje pouze jízdní styl jako u spalovacích motorů, ale do značné míry i nízká teplota. Vedle přirozené degradace kapacity baterie dané vnějším chladem se na rychlé ztrátě energie podepisuje také používání nezbytných elektrických spotřebičů, jako je topení, vyhřívání skel, sedaček, volantu atd.
Pohled pravdě do očí
Test, který organizovala Norská automobilová federace a časopis Motor, si kladl za cíl ověřit v ostré praxi skutečný dojezd a rychlost nabíjení elektromobilů v realistických zimních podmínkách. Letošní ročník testu s názvem El Prix zahrnoval 23 bateriových aut, která jezdila po zkušební trase tak dlouho, dokud se nezastavila pro „terminální úbytek šťávy“.
Test se odehrál 31. ledna v norském pohoří Dovrefjell, a lepší podmínky si organizátoři nemohli přát – ostatně posuďte sami: teplota se pohybovala okolo minus deseti a celý kraj právě zasáhla nejsilnější bouře století, obávaný Ingunn. I její vinou dokázal jen jeden vůz zdolat stoupání z obce Dombås, kde v roce 1940 Norové zlikvidovali přistavší německé parašutisty.
Shodou okolností rovněž německý Volkswagen ID.7 se představil jako vůbec nejhorší auto z celého testu, když místo výrobcem udávaných 608 km zvládl urazit pouze 414 kilometrů, tedy o plných 32 % méně. Druhým extrémem (tím, který vyjel závěrečné stoupání) byl právě čínský HiPhi Z, vůz od šanghajské firmy, kterou v Evropě prakticky nikdo zatím nezná.
Tento futuristický elektromobil totiž ztratil jen 5,9 % kapacity baterie, což je údaj, který se bohatě vejde do 12 % evropskými předpisy tolerované odchylky. V přepočtu na kilometry to obnášelo pouhých 33 km rozdílu mezi továrním a dosaženým údajem (555 vs. 522 km). Při topení a dalších ohřívačích zapnutých naplno snový výsledek.
Špatně si vedly také modely Toyota bZ4X (odchylka 31,8 %), Volvo C40 Recharge (31 %) a Polestar 2 Long Range (30 %). Příliš neuspěly ani elektromobily koncernu Stellantis Jeep Avenger, Opel Astra a Peugeot 308, jejichž baterie ztratily mezi 27 a 28 % kapacity. Velmi dobře naopak obstálo BMW i5 nebo Kia EV9 (12,2, resp. 12,3 %).
Čínský kontingent tvořila kromě úspěšného HiPhi jména jako Nio EL6 (také známý jako ES6) a BYD Dolphin. Všechna skončila v lepší polovině výsledkové listiny – tedy až na zmiňované Volvo, které je už vlastně také poctivou „Čínou“.
Revoluční technologie
HiPhi Z je jedním ze tří modelů (ostatní se nazývají X a Y) jedné z nejmladších značek automobilového průmyslu, které aktuálně v Číně rostou jak houby po dešti. Mateřský koncern značky jménem Human Horizon byl v Šanghaji založen teprve v roce 2017 a první auto HiPhi vyrobilo ještě o další dva roky později.
„Cesta v HiPhi byla příjemná. Nemusel jsem se omezovat v dynamice a topení běželo naplno. Elektronika omezila výkon až v závěrečných kilometrech, to už ale všichni ostatní stáli za krajnicí,“ popsal norskému Motoru své dojmy testovací řidič Simen Zimmermann.
Cena čínského elektromobilu prodávaného v Evropě zatím jen v Mnichově a Oslu dosahuje 105 tisíc eur. Což je brutální částka, které se srovnatelně velká a výkonná elektrická auta ani zdaleka neblíží – např. Volkswagen ID.7 si výrobce cení na 57 tisíc eur, BMW i5 na 58 tisíc eur a Mercedes-Benz EQE na 71 tisíc eur. Na „dostřel“ je už jen Tesla Model S s cenovkou 95 tisíc eur.
Kouzlo ukázaného tkví v revolučním bateriovém systému neznámého čínského auta. Ten v sobě kombinuje efektivní systém tepelného čerpadla AC HVAC s inteligentním systémem tepelného managementu E-Powertrain. Tato integrace vytváří energeticky úsporný celek, který překonává konkurenci v tomto odvětví.
Jak už bylo řečeno, cena tohoto auta je pro širší obecenstvo zatím nepřijatelná, je ale jen otázkou krátkého času, kdy bude k dispozici i v levnějších modelech. Tabulku s kompletními výsledky testu najdete pod tímto odkazem.