Na Vsetínsku má obhajobu mandátu Čunek umetenou, skoro nikdo proti němu nekandiduje

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Ve třetím textu z cyklu, který mapuje pozoruhodné souboje letošních senátních voleb, zavítáme na Vsetínsko. Mandát zde už potřetí obhajuje expředseda lidovců – svérázná osobnost české politiky a především ve svém regionu takřka neporazitelný Jiří Čunek. A tak tomu bude skoro jistě také po volbách. Mimo jiné proto, že má jen jednoho trochu vážnějšího soupeře.

Čas od času se dostane na titulky zpravodajských webů, obzvlášť když utrousí něco na adresu Romů. Jako třeba loni v létě, když se nechal slyšet, že by stát měl seškrtat dávky té části Romů, kteří celý život nepracují a žijí jen ze sociální podpory. Čelil tehdy kritice, jeho výroky byly označeny za rasistické, vzápětí je korigoval.

Před sedmi lety zase kritizoval vládu, jejíž součásti byli také jeho lidovci, když se rozhodla vyplácet výživné samoživitelkám v těch případech, kdy je nemohou vymoci od otců dětí.

„Copak ten stát těm ženám říkal, s kým mají spát? Tímhle lidi stále více vychováváme k nezodpovědnosti. Pokud se žena špatně rozhodla, s kým mít dítě, musí nést následky,“ vysvětloval Čunek v rozhovoru pro Týdeník Echo. Sice uznal, že následky nesou i ty děti, podle něj se s tím ale nedá nic dělat.

Letos v létě zase zaujala zpráva, podle které vedení Vsetína v čele Čunkem omezí používání mobilních telefonů ve školách, jejichž je město zřizovatelem. Čunek krok avizoval na začátku června s tím, že škodlivý vliv mobilů na děti potvrzují srovnávací studie i odborná veřejnost.

„Všechny se shodnou na negativním vlivu mobilů na vývoj dětského mozku, který vede k omezené slovní zásobě, problémům s dlouhodobou pamětí, ale i zhoršené schopnosti empatie, navazování vztahů nebo poruchám spánku, úzkostem, depresím...“ napsal na svém blogu.

Podobných příkladů by šlo zmínit snad bezpočet. Podstatné je ovšem toto: Čunek vždy sklidí kritiku pražského liberálního salónu, načež zase u sebe doma vyhraje nějaké volby – komunální, senátní a občas i ty krajské.

Volby do Senátu na Benešovsku: Hrabu vyzve hokejová legenda Hašek

Starostou Vsetína se stal poprvé na sklonku roku 1998, v roce 2007 se sice na nějaký čas přesunul na centrální úroveň politiky, když byl součástí vlády Mirka Topolánka, zpět a hlavně blíže svým voličům se ale vrátil v roce 2014, kdy byl opět jmenován starostou Vsetína. Funkci vykonává také v aktuálním volebním období. A mezi tím, v letech 2016 až 2020, byl pro změnu hejtmanem Zlínského kraje.

Senátní volby na Vsetínsku vyhrál poprvé v roce 2006 – tedy před osmnácti lety. Už v prvním kole ho tehdy volilo víc jak čtyřiačtyřicet procent voličů, v tom druhém drtivě porazil Jiřího Kubeše z ODS – svůj hlas mu dalo 71,34 procent voličů.

Odvahu „rozdat si to s Čunkem“ mají jen dva kandidáti: Yvona Wojaczková za ANO a Robert Hampl za SPD + Trikolóra

O šest let později, tedy v čase, kdy byli lidovci mimo Poslaneckou sněmovnu, to bylo podobné: v prvním kole bral přes sedmačtyřicet procent hlasů, ve druhém pak smetl sociálního demokrata Jindřicha Šnejdrlu, když mu svůj hlas dalo více jak dvaasedmdesát procent voličů.

Trend potvrdily také volby minulé – až na to, že tentokrát Čunek vyhrál už v prvním kole se ziskem 51,59 procent hlasů. Jeho drtivá dominance v regionu se letos odráží mimo jiné v tom, kolik má vyzyvatelů – odvahu rozdat si to s ním ve volbách mají pouze dva.

Za hnutí ANO kandiduje místostarostka Valašského Meziříčí Yvona Wojaczková, SPD s Trikolórou pak do voleb vyslaly lesního technika Roberta Hampla. Jinak řečeno: Čunek má cestu k další obhajobě mandátu prakticky umetenou.

Senátní volby v Brně: Ministr Bek neobhajuje post senátora. Vystřídá ho skoro jistě Břetislav Rychlík

Jen tak pro zajímavost – před šesti lety tady hnutí ANO do voleb nikoho nenominovalo, kandidát SPD bral v prvním kole pouhých 6,75 procent hlasů.

A pokud bychom pracovali s tím, že Babišova formace v mezičase přebrala voliče tradiční levice, pak platí, že kandidáti sociální demokracie a komunistů obdrželi v roce 2018 v součtu pouhých 11,7 procent hlasů. I kdyby se tedy předseda hnutí ANO na hlavu stavěl, je téměř vyloučeno, aby zde jeho strana uspěla. Pokud Čunek nevyhraje opět hned v prvním kole, v tom druhém skoro jistě.

K tomu snad ještě toto. Pokud s Čunkem mluvíte, záhy vás zaujme jistý typ sebevědomí, jehož kořeny tkví v hlubokém přesvědčení, že je to právě on, kdo velmi dobře rozumí problémům svých voličům.

Toto mi řekl před sedmi lety: „Mám nějakou vlastní představu o tom, jak má svět vypadat, a protože mám čtyři děti (a mám už také vnuky), skutečně pořád přemýšlím, v jakém světě mají žít. I to je základ mé politiky. I proto jsem možná úspěšný.“

Neschopnost současné vlády komunikovat důležitá rozhodnutí, o jejichž přínosu pro naše občany bychom mohli jistě diskutovat, vnímám jako obrovský hendikep.

Yvona Wojaczková

Místostarostka Valašského Meziříčí, kandidátka do senátních voleb za ANO

Yvona Wojaczková z hnutí ANO je nicméně přesvědčená, že po těch osmnácti letech, kdy je Čunek senátorem, nastal čas na změnu. „Valašsko si ji zaslouží,“ nepochybuje.

A s jakou motivací jde do voleb? „Ráda bych pokračovala v práci pro naše občany, která mne naplňuje a má smysl. Ochrana jejich práv a svobod je velmi důležitá.“ 

Členkou strany Andreje Babiše je už od roku 2014. A nominaci do senátních voleb vnímá dle svých slov především jako velký závazek.

O svých prioritách mi řekla toto: „Od počátku mého působení na radnici ve Valašském Meziříčí jsou pro mne prioritou potřeby našich občanů. Ať už se jedná o rodiny a děti školou povinné nebo například seniory a další. Vždy jsem se snažila jim naslouchat a dělat maximum pro to, aby se nám ve ‚Valmezu‘ žilo dobře a naše město vzkvétalo.“

Spor pravice s levicí už nikoho nezajímá. Lidi zvedají ze židlí jiná témata, říká Buchtík

Stěžuje si, a prý není jediná, že její region je na okraji zájmu současné vlády. Kabinet Petra Fialy kritizuje i jinak. „Kroky současné vlády budí ve společnosti, ale také u mě osobně, celou řadu rozporuplných emocí. Neschopnost komunikovat důležitá rozhodnutí, o jejichž přínosu pro naše občany bychom mohli jistě diskutovat, vnímám jako obrovský hendikep.“

A pokud jde o její hnutí ANO, nepochybuje, že v opozici plní svou funkci. „Jsem přesvědčena, že dělá svou práci dobře, když poukazuje na nesrovnalosti v krocích vládní pětikoalice.“

Jejím soupeřem nicméně není pětikoalice, nýbrž Jiří Čunek.

„Jako běžný občan si ale myslím, že za osmnáct let ve funkci senátora by se toho dalo pro náš region udělat více. Proto věřím, že už je čas na pozitivní změnu, která bude pro Valašsko přínosem,“ uzavírá Yvona Wojaczková náš rozhovor. 

Inu, nic konkrétního mi neřekla – nejspíš si musí být moc dobře vědoma své extrémně složité výchozí pozice.

„Petr Fiala je jistě slušný člověk, ale nemá schopnosti ani potenciál manažera, a proto je vláda z tohoto pohledu velmi slabá.“

Jiří Čunek

Senátor a kandidát do senátních voleb za KDU-ČSL

Za to Čunek přesně ví, co chtějí jeho voliči slyšet: „Čím déle jsem v Senátu, tím jasněji vidím, že je potřeba prosazovat názory lidí, a ne názory mainstreamu nebo nějaké úzké skupiny lidí, která se hlasitě prezentuje v médiích. To znamená vnášet do zákonů a do Senátu normalitu, to znamená vtělovat ten normální život a ne něco, co si nalháváme.“

Wojaczková to proti němu bude mít složité také kvůli tomu, že se dlouhodobě netají dobrými vztahy s Andrejem Babišem. I mně ostatně řekl, že si ANO i SPD v opozici počínají tak, jak mají. „Jsou to opoziční strany a z mého pohledu dělají dobře svou práci a od toho jsou tady.“

Problém nemá ani s představou, že obě v danou chvíli opoziční formace sestaví po příštích volbách společnou vládu. „Ano, určitě si umím představit, že kdyby vyhrály volby, mohou vládnout spolu. Všechny názory, že tyto dvě strany nebo některé další, zvláště ty které, jsou v parlamentu, nemohou utvořit koalici, jsou neopodstatněné. Výkřiky, že tady bude zcela převrácená společnost, nejsou podle mě na místě.“

Odchod Síkely a slabost Starostů. Od voleb hrají v české politice ligu, která neodpovídá jejich síle

Premiéra vlády stávající naopak dost otevřeně kritizuje. „Petr Fiala je jistě slušný člověk, ale nemá schopnosti manažera, ani nemá potenciál manažerem být, a proto je vláda z tohoto pohledu velmi slabá.“

A co soudí o slabé kondici jeho vlastní strany? „Myslím si, že je to naprosto samostatná otázka, kterou budeme řešit na sjezdu. Teď v krátké odpovědi na to není prostor. Jediné co řeknu, je, že se strana musí vrátit ke svému smyslu. To znamená, aby byla stranou konzervativní, stranou s křesťanskými hodnotami, které nesmí opouštět. To se týká především LGTB skupin, přístupu k rodině a podobně.“

Opět tedy něco, co mu pražský liberální salón spíše vyčte. On to ale neadresuje jemu, nýbrž svému voliči. A ten ho skoro jistě letos opět vyšle do Senátu. „Já jdu do voleb s pokorou a rozhoduje volič. Není důležité, jestli vyhraju v prvním nebo ve druhém kole,“ říká k tomu on sám.

Proč bude Okamuru jednou léčit doktor z Afriky. A proč za to bude Tomio ještě rád

Zlámalová vysvětluje: Máme se bát zdražení benzinu kvůli emisním povolenkám?

Prokleté obnovitelné zdroje: Nejvíc si připlatí ti, kdo si je pořídili, ale proděláme všichni

sinfin.digital