Ministr na roztrhání. Jak se pirát Lipavský názorově přiblížil ke SPOLU

Jakub Zelenka

Zpočátku pro něj byla otázka Izraele možnou stopkou ve vládě, teď je naopak za své postoje kritizován uvnitř Pirátské strany. Ministr zahraničí Jan Lipavský se během svého působení v Černínském paláci názorově přiblížil premiérovi Petru Fialovi (ODS) a jeho kolegiu. Tahle flexibilita mu může pomoci dokončit v čele české diplomacie celé volební období.

Jednou z nejvýraznějších tváří Pirátů se stal Jan Lipavský až jako šéf Černínského paláce. Během parlamentních voleb v roce 2021 kandidoval na pátém místě, ale nebyl zvolen, protože ho přeskočili politici s více preferenčními hlasy. Zatímco jeho stranická kolegyně Olga Richterová jich získala 32 tisíc, on jich měl něco málo přes pět tisíc.

Krátce po Lipavského jmenování vypukla válka na Ukrajině a on se dostal doprostřed světového dění. Musel jezdit na Ukrajinu a v rámci reciprocity se setkával s důležitými protějšky z celého světa. Tím se dostal často do médií a na fotografie ilustrující krvavý konflikt, což zvýšilo povědomí o práci ministra zahraničí (potažmo samotném Lipavském) i u Čechů, kteří zahraničními tématy tolik nežijí. Během své mise se navíc Lipavský nedopustil zásadního přešlapu ani skandálů a pevně držel linii vládní zahraniční diplomacie nastolenou Petrem Fialou.

Pak přišel sedmý říjen 2023, kdy teroristická organizace Hamás brutálně zmasakrovala přes tisíc Židů a vyvolala masivní odvetu Izraele proti Gaze. A Lipavský, dříve vůči politikám Izraele kritický, držel tvrdou proizraelskou linii. Česko se i díky němu stalo hlasem Izraele v Evropě. Kvůli tomu ho začali stále více kritizovat někteří pirátští spolustraníci, kteří se na operace v Gaze dívali kritičtěji a upozorňovali na porušování lidských práv a válečné zločiny izraelské armády.

Článek vyšel v prémiové části webu E15. Jako předplatitel/ka INFO.CZ ho máte k dispozici v plné verzi. 

Tahle situace je paradoxní vzhledem k tomu, že právě otázka Izraele a nejasné stanovisko Lipavského byly při jeho jmenování v roce 2021 jednou z překážek, které neustále opakoval Miloš Zeman. Další bylo nízké vzdělání, protože Lipavský měl podle exprezidenta „pouze bakalářský“ titul.

I tak si premiér Petr Fiala (ODS) dokázal Lipavského prosadit a jak se nyní ukazuje – nemusí litovat. Ministr zahraničí si totiž sedl s jeho nejbližšími poradci, jakým je například Tomáš Pojar. V těchto vztazích nejsou zásadní neshody, i když premiérův diplomatický poradce je považován za ostrého jestřába – nejvíce v otázce Ukrajiny a Izraele.

Výrazně Lipavský nevystupoval ani proti ministryni obrany Janě Černochové (ODS), která pro silná diplomatické vyjádření nejde daleko – například k výzvě ve večerních hodinách na sociální síti X, aby Česká republika vystoupila z OSN, protože společenství států nehlasovalo, jak si představovala. Lipavský dokázal i tyhle situace na mezinárodním poli vyžehlit, protože je ministrem, který podle přání premiéra netahal spory uvnitř koalice na veřejnost a pomáhal spoluvytvářet zdání jednoty.

Kdy přijde skutečná rekonstrukce vlády a pokus o restart prosperity? Hledá se silný krizový manažer

Nervozita ve straně

To ale neznamená, že nervozita nesílila už od jeho jmenování mezi některými piráty. V roce 2021 měla koalice PirSTAN v programu napsáno, že podporuje zrušení veta v Radě EU. Poté, co se Lipavský stal ministrem, začal proti návrhu vystupovat.

„Když jsme v létě a na podzim 2023 připravovali celoevropský pirátský program pro eurovolby, logicky jsme tam tento požadavek zopakovali. Lipavský se kategoricky dožadoval vyškrtnutí a následně se pokusil zamítnout ratifikaci celoevropského pirátského programu uvnitř. Což se mu nepovedlo, byť si vynutil, aby čeští Piráti program ratifikovali – s výhradou,“ všímá si bývalý pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. Lipavský se tehdy tímto bodem naopak přiblížil k tomu, co prosazuje ODS.

„Ve straně také narůstaly obavy z izraelského působení v Gaze. Přesto se Lipavský celkem ostentativně scházel s představiteli izraelské vládní strany Likud, která je blízkou stranou ODS a TOP 09. Česká republika se také opakovaně dostávala při hlasováních OSN kritizujících humanitární situaci v Gaze do izolace, což mezi piráty řada lidí považovala za zvláštní,“ popsal Peksa. „Pokud bych to měl shrnout – řada z nás tušila, že máme problém. Snažili jsme se o tom moc nemluvit, abychom nepodrazili nohy Ivanu Bartošovi ve snaze zdigitalizovat stavební řízení. Teď už je to asi jedno,“ dodal.

Fiala se rozhodl odvolat Bartoše z vlády. Je to konec Pirátů v Čechách a na Moravě?

Piráti jsou obecně už dlouho rozštěpení na několik táborů. Lipavský patřil k pragmatickým politikům, kterým se někdy mezi politickými komentátory říká kravaťáci, kumulujícím se hodně kolem Ivana Bartoše. V táboře pirátských rebelů měli naopak pocit, že se jim Lipavský stále více vzdaluje a jsou mu trnem v oku. Den předtím, než Lipavský oznámil svůj možný konec ve straně, to koneckonců ani neskrýval.

„Piráti se musejí zbavit komoušů a ultralevičáků. A vypnout fórum. Není možné, aby členská základna progresivní a liberální strany nebyla schopna přistoupit na jakékoli reformy,“ prohlásil pro Novinky.cz.

Podle jednoho z jeho blízkých spolupracovníků Lipavského dlouhodobě štvala neefektivita pirátských postupů a radikálně interpretované názory jednotlivců. Často pirátští straníci zmiňují například Janu Michailidu, jejíž výroky o „sympatiích ke komunismu“ prolétly médii a pomohly stranu onálepkovat jako radikálně levicovou. Michailidu později svých výroků veřejně litovala. Lidé jako Lipavský by se ale raději obešli úplně bez těchto skandálů.

Babiš drtí vládu, která kašle na své voliče. Pokud Fiala něco nezmění, bude to za rok masakr

Ministr na roztrhání

Po odvolání Ivana Bartoše pak Lipavský dal jasně najevo, že v případě odchodu Pirátů z vlády odejde i ze strany. „V tuto chvíli už nevnímám, že to, co zaznělo na tiskové konferenci, bych já byl schopen podepsat,“ reagoval Lipavský na velmi emotivní vystoupení pirátů, kteří se tvrdě pustili do svých kolegů ze SPOLU a varovali před spojením s ANO a „kmotry v pozadí“.

Výzvu k tomu, že by o něj ve straně měli zájem, sdílel například lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Blízký poradce premiéra František Cerha pak na síti X dodal: „Je dobrým ministrem, věřím, ze jím bude až do konce volebního období.“ To, že má důvěru, zopakoval i premiér Petr Fiala a plánuje se s ministrem sejít po jeho návratu z USA.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Kdo se směje nakonec, ten se směje nejlíp. Kdo vydělá na odchodu Pirátů z vlády?

Fenomén Martin Kuba: Proč Jihočeši milují politika, kterému ještě nedávno nemohli přijít na jméno?

Z pirátské rebelie nakonec zbyly jen Bartošovy dredy. A to je škoda

sinfin.digital