Mileniálové a „Husákovy děti“ čelí vyššímu riziku 17 druhů rakoviny, upozorňují vědci

U generací označovaných jako X a Y (tedy lidí narozených mezi lety 1965 a 1995) vzrůstá, ve srovnání s jejich předky, výskyt rakoviny u poloviny ze 34 sledovaných typů. Tuto skutečnost naznačuje nejnovější studie zveřejněná koncem července v renomovaném medicínském žurnálu The Lancet.

Počty případů rakoviny mezi mladšími generacemi rostou. Nová studie recenzovaného vědeckého časopisu Lancet identifikovala 17 typů zhoubných nádorových chorob, které jsou dnes v porovnání se staršími věkovými skupinami u mladších ročníků daleko častější. Největší nárůst byl zaznamenán u karcinomů prsu s pozitivními estrogenovými receptory, tlustého střeva a konečníku, slinivky nebo dělohy. 

Výskyt endometriálního karcinomu (zhoubný nádor děložního těla) se zvýšil až o 169 %. „Sledujeme ohromný nárůst. Míra výskytu tohoto onemocnění mezi třicátým a čtyřicátým rokem věku je dnes mnohem vyšší u žen narozených v 90. letech než bývala ve stejném věkovém rozmezí u žen narozených v padesátých letech,“ vysvětluje William Dahut, vedoucí vědecký pracovník American Cancer Society. 

Vědci se při studii zabývali 34 různými typy zhoubného bujení – u 17 z nich zaznamenali zvýšení incidence a u pěti zvýšení úmrtnosti u lidí do 50 let.

Tři „éčka“ zvyšují riziko rakoviny, tvrdí vědci. Najdete je v šunce, dobrotách pro děti i na ovoci

Vědci analyzovali lékařské záznamy více než 23 milionů pacientů s diagnostikovanými 34 typy rakoviny a více než 7 milionů lidí, kteří na 25 různých typů rakoviny zemřeli. Data pocházejí od Severoamerické asociace centrálních onkologických registrů a z amerického Národního centra pro statistiky ve zdravotnictví. Zahrnují ženy i muže ve věku od 25 do 84 let a pokrývají dvě desetiletí – od ledna roku 2000 do prosince roku 2019. Analýza probíhala po kohortách oddělených pětiletými intervaly ze vzorku lidí narozených mezi lety 1920 a 1990.

Tvrdá čísla statistiky nedokáží vysvětlit příčiny

Výsledek? U osmi z 37 typů rakoviny její výskyt s každou následnou generací narozenou od roku 1920 prokazatelně narůstá. U kohorty narozené v roce 1990 se ve srovnání s kohortou narozenou v roce 1955 zvýšil dokonce dvakrát až třikrát výskyt rakoviny slinivky, ledvin a tenkého střeva (u mužů i žen) a rakoviny jater (u žen).

Teď vnímáme vývoj léku proti rakovině jako svatý grál medicíny. Pokrok je revolucí, ale některé nádory stále vzdorují, říká Špíšek

To nejdůležitější – tedy jednoznačně prokázané příčiny – ale zatím známé není. „Tento nárůst je pravděpodobně způsoben změnami v životním stylu i v životního prostředí,“ šalamounsky vysvětluje gastrointestinální onkoložka Andrea Cercek. Na výše uvedeném výzkumu se sice nepodílela, ale nárůst výskytu některých druhů rakoviny připisuje, stejně jako mnozí další vědci, působení environmentálních faktorů od raného věku i zvyklostem spojeným s „moderním lifestylem“.

Jednou z příčin může být například obezita. Podle vědců s ní prokazatelně souvisí nárůst 10 ze 17 druhů rakoviny u mladších ročníků – zvyšuje riziko onemocnění karcinomem tlustého střeva a konečníku, ledvin a ledvinové pánvičky, žlučníku a žlučových cest, žlučovodu, slinivky, kardie žaludku, děložního těla, prsu s pozitivními estrogenovými receptory, vaječníků i mnohočetného myelomu. Vzhledem k tomu, že rakovina se nerozvine ze dne na den, mohou její „základy“ vznikat již v dětství.

„Pokud se u lidí vyvine rakovina v dřívějším věku, znamená to, že k jejich expozici – ať už to bylo prostředí, klima, strava nebo cokoli jiného – došlo již v mladším věku,“ podotýká William Dahut: „Pokud dostanete rakovinu ve svých 20 až 30 letech, pak ji zřejmě podnítily události ve vašem dospívání nebo dokonce dříve.“

Pohyb je pro děti přirozená potřeba, říká Jana Mašátová z The Little Gym

U mladších generací se podle amerických dat zvyšuje nejen výskyt rakoviny, ale u některých typů i úmrtnost na ni – zejména se to týká karcinomu jater a děložního těla u žen, zhoubných nádorů varlat u mužů, a rakoviny žlučníku, tlustého střeva a konečníku u obou pohlaví.

Výzkum ale přináší i pozitivní zprávy. Existují také typy rakoviny, u nichž nestoupá četnost výskytu nebo jsou u mladších generací dokonce na ústupu. Je to například rakovina plic v souvislosti s tabákem a HPV infekce, které většinou způsobují rakovinu děložního čípku. Na to má zřejmě pozitivní vliv očkování žen narozených kolem roku 1990, které v době schválení očkování v USA byly ve věku přibližně 16 let. A klesající trend rakoviny plic dávají vědci do souvislosti s poklesem kouření u mladších generací.

Kromě výše uvedených faktorů ale stojí za rostoucí mírou výskytu rakoviny i prostý fakt, že se o ní vůbec dozvíme, tedy včasnější screening a pokročilejší diagnostické testy. A to vede i k markantně vyšším šancím na přežití.

Konkrétně se jedná o tyto druhy rakoviny:

  • Rakovina kardia (horní část žaludku)

Rakovina kardia postihuje oblast žaludku přiléhající k jícnovému otvoru. Často je spojována s chronickým refluxem a obezitou. Může způsobovat potíže s polykáním a bolestí v oblasti hrudníku.

  • Rakovina tenkého střeva

Tato rakovina je vzácná a často diagnostikována v pozdějších stádiích. Může způsobovat bolesti břicha, nevolnost a krvácení. Léčba obvykle zahrnuje chirurgii a někdy chemoterapii.

  • Rakovina prsu s pozitivními estrogenovými receptory

Tento typ rakoviny prsu roste pod vlivem estrogenu. Léčba často obnáší hormonální terapii, která blokuje účinky estrogenu. Prognóza je často lepší než u rakovin bez hormonálních receptorů.

  • Rakovina vaječníků

Rakovina vaječníků je často diagnostikována v pokročilém stádiu, protože příznaky mohou být nenápadné. Mezi běžné příznaky patří bolesti břicha, nadýmání a změny v močení. 

  • Rakovina jater a tzv. intrahepatických žlučových cest u žen

Tento typ rakoviny postihuje játra nebo žlučové cesty uvnitř jater. Rizikovými faktory jsou žlutenka typu B a C, cirhóza a obezita. Mezi příznaky patří bolest břicha, žloutenka a únava.

  • Rakovina ústní dutiny a hltanu nesouvisející s HPV u žen

Tento typ rakoviny postihuje ústa a hltan a není způsoben lidským papilomavirem (HPV). Rizikové faktory zahrnují kouření a nadměrnou konzumaci alkoholu. Může způsobovat bolest v ústech, problémy s polykáním a změny hlasu.

  • Rakovina řitního otvoru

Rakovina řitního otvoru (řiti, anu) je často spojována s infekcí HPV. Projevuje se krvácením z konečníku, bolestí a svěděním. 

  • Rakovina tlustého střeva a konečníku

Tato rakovina postihuje tlusté střevo nebo konečník a je jednou z nejčastějších rakovin. Mezi příznaky patří změny ve stolici, krvácení a bolesti břicha. Screeningové testy jako kolonoskopie mohou pomoci včasné diagnóze.

  • Rakovina děložního těla (karcinom endometria)

Tato rakovina postihuje výstelku dělohy a je častější u žen po menopauze. Může se přihlásit nepravidelným krvácením a bolestmi pánve. 

  • Rakovina žlučníku a žlučových cest

Rakovina žlučníku je vzácná a často diagnostikována v pokročilém stádiu. Příznaky mohou zahrnovat bolesti břicha, žloutenku a nevolnost. 

  • Rakovina ledvin a ledvinné pánvičky

Tento typ rakoviny postihuje ledviny nebo ledvinnou pánvičku, kde se shromažďuje moč. Mezi příznaky patří krev v moči, bolesti boku a únava. 

  • Rakovina slinivky břišní

Rakovina slinivky je agresivní a často diagnostikována v pokročilém stádiu. Příznaky mohou být bolesti břicha, ztráta hmotnosti a žloutenka. 

  • Mnohočetný myelom

Tento typ rakoviny postihuje plazmatické buňky v kostní dřeni. Může se projevovat bolestmi kostí, únavou a častými infekcemi. 

  • Rakovina žaludku mimo kardia

Tato rakovina postihuje jiné části žaludku než kardia. Rizikovými faktory jsou infekce Helicobacter pylori a nezdravá strava. Příznaky zahrnují bolesti břicha, nevolnost a ztrátu hmotnosti.

  • Rakovina varlat

Rakovina varlat je častější u mladších mužů. Mezi příznaky patří bulky v varlatech a bolesti v tříslech. 

  • Leukémie

Leukémie je rakovina krve a kostní dřeně, která způsobuje nadprodukci abnormálních bílých krvinek. Příznaky zahrnují únavu, krvácení a časté infekce. 

  • Kaposiho sarkom, který postihuje výstelku krevních a lymfatických cév, u mužů

Tento typ rakoviny je často spojován s infekcí HIV. Upozorní na ni fialové nebo červené léze na kůži nebo sliznicích. 

K čemu jsou v přírodě dobrá klíšťata? Jednou by mohla pomáhat i v léčbě rakoviny

sinfin.digital