Kulka, která mohla rozpoutat občanskou válku. Trump přežil – a co bude dál?

KOMENTÁŘ PAVLA HLAVÁČKA | Donald Trump se stal terčem zákeřného útoku. Během jeho vystoupení v malém městečku Butler (Pensylvánie) na bývalého prezidenta opakovaně vystřelil místní mladík. Jeho jméno – Thomas Matthew Crooks – zatím nikomu nic neříká, ale je více než zřejmé, že o něm a jeho motivech ještě uslyšíme. Podle místních úřadů byl střelec zabit, při incidentu zemřel jeden další účastník setkání a dva další byli hlášeni jako těžce ranění. Donald Trump naštěstí vyvázl jen se škrábancem na uchu. 

Takové zoufalé činy, jakou jsou atentáty na politiky (nebo jen jejich pokusy), nelze než odsoudit – tak důrazně, jak to jen slovy jde. Násilí do politiky nepatří. A ti, co mají pocit, že likvidací svých odpůrců učiní svět lepší, patří do vězení, anebo na pečlivě střežené oddělení psychiatrické léčebny.

Obzvláště to platí pro současnou Ameriku, která je názorově silně rozpolcená. Anthony Zurcher, severoamerický korespondent stanice BBC, výstižně poznamenal, že ta sprška střel mířená na Trumpa poškodila „sociální a kulturní strukturu národa. Iluze bezpečí a jistoty v americké politice – budovaná po desetiletí – byla dramaticky rozbita.“

Ještě dál šel ve svém komentáři Mark Kenny z The Canberra Times, podle kterého kulka, která minula Donalda Trumpa, „mohla začít občanskou válku.“

Pokus o atentát se odehrál doslova pár hodin před zahájením nominačního sjezdu republikánů (15. až 18. července) v Milwaukee, kde má být Donaldu Trumpovi formálně udělena stranická nominace do prezidentských voleb. 

Z toho, co o zdravotním stavu jmenovaného víme, je zjevné, že pokus o atentát může maximálně změnit atmosféru a bezpečnostní opatření nominačního sjezdu. Podstatné je, že Donald Trump je v pořádku a podle všeho bude dál pokračovat ve své předvolební kampani.

Soudě na základě podobných incidentů v minulosti – včetně například pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica nebo amerického prezidenta Ronalda Reagana v roce 1981 – bude minimálně část pozornosti soustředěna na vyšetřování samotného incidentu a bezpečnostní pochybení těch, kteří měli Trumpa chránit. 

Ze záznamu atentátu je patrné, že se útočníkovi podařilo přiblížit až příliš blízko pódia (cca 150 metrů), ze kterého Trump mluvil, aniž by byl konfrontován těmi, kdo měli ochranu celé akce zajišťovat.

Nezdařený atentát na Donalda Trumpa: Americký ex-prezident přežil pokus o vraždu

Představitelé obou pólů americké politiky se snaží nastalou politickou situaci zklidnit a apelovat na pocity národní jednoty, aby zastavili nebo alespoň zmírnili nenávistné projevy. 

Prezident Biden na tiskové konferenci prohlásil, že „v Americe není pro takový typ násilí místo. Je to odporné. Odporné“.

Přinejmenším část MAGA-republikánů má ale snahu z pokusu o atentát vytěžit pro Trumpa politický kapitál. 

Například J.D. Vance, senátor za stát Ohio, který je mimochodem označován za jednoho z možných kandidátů na viceprezidenta, prohlásil: „Hlavní premisou Bidenovy kampaně je, že prezident Donald Trump je autoritářský fašista, kterého je třeba za každou cenu zastavit... Tato rétorika vedla přímo k pokusu o atentát na prezidenta Trumpa.“ 

Aniž by v tuto chvíli bylo zřejmé, kdo za útokem stojí, v podobném duchu se vyjádřil také Mike Kelly, republikán ze Sněmovny reprezentantů, který se účastnil Trumpova mítinku v Pensylvánii: „Nebudeme tolerovat útoky levice“.

Atentát Trumpovi umožnil vytvořit symbol kampaně, který by nedokázal udělat sebelepší marketér

Jinou cestou šel předseda dolní komory Kongresu Mike Johnson. Na své sociální síti zveřejnil příspěvek s fotkou Donalda Trumpa a hashtagem „Unstoppable“ (nezastavitelný, pozn. red.). 

Nepřímo tím odkazoval na moment, který následoval bezprostředně po výstřelech. Donalda Trumpa zalehla jeho ochranka a snažila se jej odvést do bezpečí, nicméně Trump měl potřebu se na okamžik zastavit a dát svým stoupencům najevo, že je v pořádku. 

Podobně se vyjádřil Donald Trump mladší na síti X, kde zveřejnil fotku svého otce v doprovodu ochranky bezprostředně po výstřelech. 

Exprezidentovi na snímku stéká po obličeji krev, ale on se jeví jako nezlomený. Ruku má zdviženou a pěst zaťatou. Nadto v pozadí vlaje americká vlajka. Je to autentický okamžik a řeč těla Donalda Trumpa je více než výmluvná.

Není pochyb, že tento ikonický záběr s Donaldem Trumpem už zůstane a je jisté, že bude využit při dalším směřování Trumpovy kampaně. 

Republikáni budou svého kandidáta představovat jako bojovníka, který se nebojí, i když po něm odpůrci střílí. A toto bude nepochybně kladeno do kontrastu s nejistým vystupováním úřadujícího prezidenta Joea Bidena.

Apelovat na emoce voličů je základem každé volební kampaně – bylo by podivné, pokud by tak neučinil Donald Trump. Nepochybuji o tom, že nově nabytá „image“ silného vůdce nějaké voliče přinese a že se toto promítne velmi brzo do předvolebních průzkumů podpory veřejného mínění. 

Nicméně prezidentské volby proběhnou až počátkem listopadu. To je stále poměrně dlouhá doba, která může přinést nové podměty. A stejně tak se mohou vrátit ty existující, ze kterých Donald Trump radost nemá a kde ani image silného muže nebude moc platná.

Trump vs. Biden: Souboj „staříků“ potvrdil nejčernější obavy

Chtějí zavést komunismus a zbožňují Putina i Trumpa. V USA sílí bizarní konspirační hnutí

Bez amerického deštníku a s masovou armádou za humny. Co by se stalo, kdyby Trump splnil své hrozby

sinfin.digital