Deset základních otázek, na které odpoví výsledky krajských voleb

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Krajské volby, které začnou v pátek ve 14:00, jsou posledním testem vládních a opozičních stran před sněmovními volbami, jejichž řádný termín je příští rok na podzim. Přestože jde přísně vzato o třináct různých volebních soubojů, jejich výsledek bude mít přesah k centrální politice a ovlivní její dynamiku.

Především zástupci hnutí ANO budou výsledky v jednotlivých krajích rámovat jako referendum o vládě Petra Fialy. Ostatně do voleb jde jako jasný favorit, dlouholetý hegemon české politiky a především lídr opozice. Co jiného by tedy politici hnutí ANO měli tvrdit, než že se ve výsledcích krajských voleb bude zrcadlit nespokojenost voličů s vládou pětikoalice.

S tím souvisí další podstatná věc: kampaň hnutí ANO měla jedno centrální heslo: „Vrátíme vám, co vám Fialova vláda vzala.“ Andrej Babiš se lidem nesnaží ani tak říct, že jim krajské samosprávy zajistí něco, co jim v jejich životech chybí vinou vlády Petra Fialy, jako spíš to, že pokud jsou s něčím nespokojení, na vině je právě ona.

Jinak řečeno: spojujícím prvkem kampaně nejsilnější strany v zemi před krajskými volbami je bez ohledu na to, že jde o volby regionální, centrální politika. Babiš si tak kypří půdu pro to, s čím vyrukuje hned po nich a bude v tom pokračovat až do voleb sněmovních. S kritikou vlády za vše, co ztělesňuje a prosazuje.

Výchozí pozice vládních stran je v tomto zcela opačná: do voleb nejdou s centrálním nebo jednotícím tématem, akcentují daleko více místní problémy a těžištěm jejich kampaní byli kandidáti, často hejtmani, kteří obhajují svůj post. Ti voliče v podstatě přesvědčují o jediném: že svou práci dělají kompetentně.

Tak nějak by mohl vypadat hrubě načtrnutý rozbor politického terénu před krajskými volbami. A nyní deset hlavních otázek, na které jejich výsledky odpoví – s důrazem na ty, které budou mít přesah k centrální politice a ovlivní její dynamiku v klíčovém období před volbami do Poslanecké sněmovny, které nás čekají za rok.

Povodně nebudou mít na výsledek voleb velký vliv, míní politolog Otto Eibl

1) Krajské volby vyhraje hnutí ANO. Základní otázka zní tedy takto: o kolik, jak drtivě?

Jen pro kontext, v roce 2020 nejsilnější politická strana v zemi obdržela celkově necelých dvaadvacet procent hlasů a dohromady ve všech krajích brala 178 mandátů.

2) Podaří se vládním stranám aspoň někde volby vyhrát?

Minule hnutí ANO vyhrálo v deseti krajích ze třinácti. V Královéhradeckém kraji vyhrála koalice složená z ODS, Starostů a nezávislých a Východočechů, ve Středočeském kraji Starostové a nezávislí a v Libereckém kraji Starostové pro Liberecký kraj.

Pokud by letos ANO vyhrálo ve všech, anebo skoro ve všech krajích, Babišovi a spol. by to dost usnadnilo rámování výsledků v tom smyslu, o který usilují – tedy že jde o referendum o vládě Petra Fialy.

3) Kolik bude mít vítěz voleb hejtmanů?

Navzdory tomu, že hnutí ANO minule vyhrálo v deseti krajích, bezprostředně po volbách skončilo ve většině z nich v opozici. A svým hejtmanem se Babiš mohl pochlubit jen ve třech krajích: v Ústeckém, Zlínském a Moravskoslezském.

Jinak řečeno: krajské volby a vyjednávání o koalicích ukáží, zda se ANO vymaňuje z politické izolace a je pro ostatní akceptovatelným politickým partnerem.

Odpověď na tuto otázku je zásadní, neboť dlouhodobě platí, že Babiš nemá problém v tom, že by nedokázal vyhrát volby, nýbrž že po nich nemá s kým sestavit funkční většinu.

Plán ANO: být v krajských koalicích za každou cenu. Variant bude ale skoro všude víc

4) Odpověď na další otázku zásadně ovlivní podobu povolebních vyjednávání o koalicích: uspěje v krajských volbách Tomio Okamura a jeho SPD? Anebo takto: vadí Čechům rasistická kampaň, vytrestají za ni SPD?

A pokud nikoli, bude hnutí ANO s SPD navzdory její kampani ochotné někde vládnout? I to bude zásadní ve vztahu k tomu, co nás čeká v centrální politice příští rok po sněmovních volbách.

5) Uspějí v některých krajích mimoparlamentní Přísaha a komunisté usilující o comeback, kteří jdou do krajských voleb, stejně jako šli na jaře do těch evropských, ukrytí v rámci koalice Stačilo!?

A zase: pokud se to jedné nebo druhé formaci někde podaří, budou případně akceptovatelným koaličním partnerem pro hnutí ANO? Krajské volby mohou být v tomto ohledu testem, zda lze s něčím podobným počítat také po volbách sněmovních.

6) Potvrdí krajské volby problémy Pirátů? Bude nejmenší vládní strana hlavním poraženým víkendových voleb?

Tady je dobré připomenout, že v roce 2020 skončili Piráti druzí, když obdrželi dvanáct procent hlasů a celkově brali devětadevadesát mandátů. Podobný výsledek je pro ně letos z říše snů.

7) Krajské volby budou ale důležité také pro ostatní vládní strany. Další otázka zní tedy takto: potvrdí STAN, že je v krajích obzvlášť silný?

Pro sebevědomí Víta Rakušana a vedení Starostů bude nesporně důležité, aby i po letošních volbách mohli říct, že uspěli (minule získali osmaosmdesát mandátů) a že opět mají aspoň jednoho nebo dva své hejtmany.

8. Totéž platí pro ODS, což je nejsilnější vládní strana, lídr koalice SPOLU a hlavní vyzývatel hnutí ANO. Takže: Posílí ODS v krajích? A bude mít víc hejtmanů než po minulých volbách?

V roce 2020 brala ODS v přepočtu hlasů na mandáty 98 křesel, což z ní činilo až třetí nejsilnější formaci.

Babiš jako Paroubek: ANO může v krajích zopakovat oranžové tsunami z roku 2008

9) Důležité budou krajské volby také pro lidovce, kteří se dlouhodobě potýkají s úbytkem voličů. Uspěje tedy KDU-ČSL aspoň ve svých tradičních regionech?

Kdyby se podařilo například Janu Grolichovi vyhrát v Jihomoravském kraji, může to být zásadní moment, pokud jde o budoucnost lidovců. Grolich totiž připouští, že by se v takové situaci ucházel o post předsedy strany.

10) A nakonec: zamíchají volbami nějak doznívající povodně?

Nesmírně zajímavé bude sledovat, zda a jak do vrcholu kampaně promluví povodeň. Potvrdí se hypotéza, že těm politikům, kteří během ní obstáli, to lidé vrátí u volebních uren tím, že je budou volit?

Je to skutečně tak, že dobře zvládnutá krize, jakou povodně nepochybně jsou, je ta nejlepší kampaň? I o tomto bude jasno už v sobotu v podvečer.

Rozhovor s Markem Morou: Kvůli škodám z povodní budeme muset upravit letošní rozpočet

Dimun: Osobní útoky na soudce nepatří do slušné společnosti

Další ministerský „balonek“? Likvidační vyhláška na e-cigarety po odporu veřejnosti tiše spadla pod stůl

sinfin.digital