Další ministerský „balonek“? Likvidační vyhláška na e-cigarety po odporu veřejnosti tiše spadla pod stůl

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Ministerstvo zdravotnictví tiše ustoupilo od vyhlášky, která měla zlikvidovat tuzemský trh s e-cigaretami. Jak tento týden informoval deník Blesk, dokument, který měl tvrdě dopadnout na více než milion tuzemských uživatelů vapingu, byl „pouhým nedorozuměním“. Ministerstvo však příhodně vyhlášku „skrečovalo“ až poté, co se proti ní zvedl masivní odpor veřejnosti, což může naznačovat, že dokument byl pouze dalším z ministerských „balonků“ sondujících situaci. 

Novela ministerské vyhlášky 37/2017 Sb. byla skutečná, ostatně sám ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09) ji poslal do mezirezortního řízení. A pokud by dokument prošel celým legislativním kolečkem, znamenalo by to de facto konec celého trhu e-cigaret, který se v Česku odhaduje asi na 10 miliard korun. 

Mnohem podstatnější než přímé dopady na ekonomiku by však byly dopady zdravotní, protože podle odborníků by se nemalá část uživatelů vrátila k výrazně škodlivějším cigaretám. 

Ministerstvo totiž v novele vyhlášky počítalo s tím, že zakáže veškeré příchutě e-cigaret kromě té tabákové – a i pro ni pro jistotu sestaví seznam povolených a zakázaných látek. Dopad by byl devastující.

„V současnosti na trhu není tabáková příchuť, která by vyhovovala novému návrhu vyhlášky. Ministerstvo navrhuje 16 látek, ze kterých půjde umíchat ‚cosi‘. V situaci, kdy si ve všech okolních zemích zakoupíte online či dovozem plnou nabídku všech příchutí, je jasné, že takovýto výrobek bude na trhu neprodejný,“ vysvětluje pro INFO.CZ Robert Hrdlička, prezident asociace KEVAP. 

Plastová brčka se vrací do hry: Ekologičnost papírových je diskutabilní, navíc škodí zdraví

Přijetí vyhlášky by jen dále prohloubilo restriktivní českou závislostní politiku. Moderní trend je přitom zcela opačný – je založený na principu Harm Reduction. Tato politika ve velké míře spoléhá na dostatečnou dostupnost méně škodlivých alternativ, například právě e-cigaret. 

Velkým propagátorem tohoto přístupu je i bývalý Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, který však nedávno po silném „tlaku a nefér hrám“ z funkce odstoupil. Na Vobořila výrazně tlačili například politici z vládní KDU-ČSL.

Vyhláška by měla i významné ekonomické dopady. Likvidací tuzemského vapingového trhu by výrazně utrpěl státní rozpočet, kam z nikotinových výrobků plynou velké peníze. Hrdlička dopady na veřejné finance odhaduje v rozsahu šest až osm miliard korun ročně.

„Jen na DPH se v segmentu e-cigaret vyberou ročně dvě miliardy, na spotřební dani je to nyní miliarda, v dalších letech tato částka strmě poroste,“ říká Hrdlička.

Prohibice nefunguje a marihuana k tvrdým drogám nevede. Kdo tvrdí opak, ten tomu nerozumí, říká Vobořil

Ministerstvo zdravotnictví nyní pro deník Blesk tvrdí, že žádný konec vapingu v Česku není na stole a celou několikaměsíční přípravu vyhlášky považuje za „nedorozumění“, které vzniklo komunikací se senátním a sněmovním zdravotnickým výborem. „O plošném zákazu nikdy hovořeno nebylo,“ uvedl mluvčí Ondřej Jakob pro Blesk.

Paradoxně však k tomu, že novela spadla pod stůl a nazvala se „nedorozuměním“, došlo až poté, co se vůči vyhlášce strhla velká vlna nevole veřejnosti – včetně petice, kterou podepsalo téměř 15 tisíc lidí. To tak nahrává možnosti, že celá „akce“ byla jen dalším balonkem, kterým ministerstvo sonduje nálady veřejnosti. 

Pokud by k přijetí restriktivní novely – byť v jiné formě – skutečně došlo, byla by to společně s odchodem Jindřicha Vobořila další špatná zpráva pro tuzemskou protizávislostní politiku.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

S evakuací lidi váhají, dokud nemají vodu do prvního patra, říká vodohospodářka

Vlny překrucují realitu: Filmový hit o cenzuře sám cenzuruje

Gigafactory v Plzni není příklad firmy, který by kraji prospěl, říká kandidát na hejtmana Jan Šašek

sinfin.digital