Melanom, spinaliom a bazaliom – trojice nádorů, které známe spíše pod souhrnným označením „rakovina kůže“. Právě teď po letním období zalitém sluncem ji nejspíš opět budeme skloňovat častěji. A je také ideální čas nechat si svá znaménka zkontrolovat. Prevenci, diagnostiku i míru nebezpečí popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ dermatoveneroložka Kateřina Blümlová.
Rakovina kůže je široký pojem. Nejvíce diskutovaným zhoubným novotvarem kůže je melanom – nejagresivnější maligní nádor vůbec, který vzniká z pigmentových buněk. „Je to velký problém, naštěstí ve většině případů viditelný. Když se zachytí a odstraní včas, je to tím povětšinou vyřešené a člověk je zdravý. Samozřejmě se sleduje roky, kontroluje se, jestli je všechno v pořádku, ale často to dopadne dobře,“ uklidňuje dermatoveneroložka Kateřina Blümlová.
Jak dlouho se melanom vyvíjí?
To je individuální. Někdy opravdu hodně rychle. Pigmentové buňky se změní v nádorové a ty se začnou dělit. Záleží na tom, jaký mají potenciál, jak rychle se dělí. Počet mitóz, tedy buněčných dělení, je jedním z měřítek agresivity nádoru. Když je mitóz hodně, je nádor agresivní a rychle roste.
Nejprve se šíří do plochy, čemuž se říká povrchově (superficiálně) se šířící melanom (SSM), poté začne prorůstat do hloubky i do výšky jako modulární melanom (NM), který na kůži vypadá jako vystouplý uzlík. A jednoho dne nádorové buňky získají schopnost proniknout do krevního oběhu a lymfatických cest a metastázovat do vzdálených orgánů.
Jak poznám pihu, která by mohla být
nebezpečná?
Existuje několik pravidel, ale úplně nejlepší je chodit jednou ročně ke kožnímu lékaři. Kdo má znamének hodně, toho si zvu každého půl roku. My dermatologové máme k dispozici přístroj dermatoskop, kterým pihy a znaménka prohlížíme, zvětšujeme a prosvěcujeme, takže vidíme přesně jejich strukturu.
Zkušený dermatolog pozná, která znaménka
jsou riziková. Ta se dají
preventivně odstranit. Poznáme samozřejmě i melanom. Kontrolujeme
ale hlavně spoustu „normálních“ znamének, která
nejsou vůbec nebezpečná a jedná se jen o nahromaděné pigmentové
buňky.
Kdo je nejvíce ohrožený?
Lidé, kteří mají – jak tomu říkáme – tzv. névový habitus. To jsou ti, kteří mají opravdu mnoho pigmentových znamének, někdy i stovky. Dnes existují i počítačové programy, které kontrolují znaménka, zvlášť pokud jsou atypická.
Když jich má někdo 40, nebude se jich 40 vyřezávat, ale pravidelně kontrolovat. Znaménka se vyfotí, vloží do programu, po půl roce nebo roce se opět vyfotí a počítač oba obrázky srovná. Tyto přístroje mají některé kliniky, běžná dermatologická ordinace si vystačí s dermatoskopem, a pokud je pacient rizikový, odesílá se na kliniku ke sledování pomocí těchto programů.
Existuje nějaký domácí přístroj na kontrolu znamének?
Nic takového neexistuje. Navíc je potřebná zkušenost. Preventivní prohlídku znamének jednou ročně považuji za stejnou prevenci jako je třeba prohlídka u zubaře. Je lepší odstranit atypické znaménko než riskovat, že by se z něj vyvinul melanom.
Pozná laik, že se mu něco děje se znaménkem?
Ano, laik může poznat, že se znaménko mění. A to je důležité, protože to doktor nevidí, nemá znaménko každý den na očích. Pokud se znaménko mění – je tmavší, světlejší, svědí, vystupuje nad povrch kůže nebo změní tvar, prostě pokud o něm „víme“, je to důvod navštívit lékaře.
Základní diagnostika metodou ABCDE
- A = Asymetrie (asymmetry): Jedna polovina mateřského znaménka se liší od druhé (znaménko má nepravidelný tvar)
- B = Okraje (border): Okraje jsou nepravidelné, roztřepené, vroubkované nebo rozmazané.
- C = Barva (colour): Znaménko není jednotné v barvě, obsahuje různé odstíny hnědé, černé, šedé nebo růžové.
- D = Rozměr (diameter): Znaménko přesahuje velikost přibližně 6 milimetrů, což je velikost gumy na tužce.
- E = Vývoj (evolution): Dochází k viditelným změnám ve vzhledu pigmentové skvrny.
Je rakovina kůže spíše záležitostí starších lidí, nebo přibývá i mladších?
I mladších. UV záření a oslunění kůže hraje velkou roli, nakolik se člověk vystavuje tomuto vlivu, je individuální. Melanom se může objevit i u velmi mladých lidí.
Nedávno jsem byla na plovárně a spousta lidí se tam cíleně opalovala. Existuje něco jako bezpečné opalování?
Asi moc ne. Relativně bezpečné opalování je, když se člověk opaluje pomalu a po troškách, den za dnem, a používá krémy s UV faktorem. Tomu se říká hardening – kůže si zvyká na slunce, „otuží se“ a stává se méně citlivou. Nejhorší je spálit se, protože ke vzniku melanomu může vést i jednorázové razantní spálení.
Byl v minulosti výskyt rakoviny méně častý?
Spíš se o tom tolik nemluvilo. Výskyt melanomu jednoznačně stoupá, ale jsou i jiné typy kožních nádorů. Například u generace, která se celý život před sluncem nechránila, nemazala krémy s UV faktorem, nebo u lidí, kteří pracovali na slunci, jako jsou lesáci, námořníci nebo pokrývači – tam vídáme často spinaliom nebo bazaliom, tedy karcinomy kůže.
Spinaliom není tolik agresivní jako melanom, ale je to také zhoubný nádor, ne že ne. Dokáže metastázovat. Velmi častý je také bazaliom, který v naprosté většině případů nemá tendenci se šířit do jiných částí těla. O něm se říká, že je zhoubný svým růstem.
Roste lokálně destruktivně, dokáže růst hluboko do podkoží, prorůst chrupavku, sval i kost. A začíná často jako nenápadný stroupek, který se jen stále dokola strhává a nehojí. Je to opravdu velmi časté obzvlášť u starších lidí.
Všechny tyto formy rakoviny kůže jsou vázány na slunce?
Ano, je to velmi důležitý faktor. I když hlavní roli hraje přeci jen genetika. Někdo se může 50 let opalovat, jak chce, a je v pořádku, jinému stačí málo, než nastanou problémy. Ale radím důrazně opravdu neriskovat, kolik moje kůže vydrží.
Mohu vznik, respektive nevznik rakoviny kůže ještě nějak jinak preventivně ovlivnit?
Kromě toho, že se budu chránit před sluncem, je potřeba udržovat si kůži v pořádku. Promašťovat ji, vyživovat, chránit ji před dalšími rizikovými faktory, jako jsou chemikálie, nepoškozovat kožní mikrobiom, který je další důležitou bariérou před vlivy zevního prostředí.
Když už jdu na sluníčko, kůži pomaličku zvykat a „otužovat“, důsledně se mazat krémy s fotoprotekcí (UV faktory) a nic nepřehánět. Na druhou stranu, sluníčko dodává vitamín D a funguje skvěle i na psychiku. Slunce je životadárné, to se nedá nic dělat.
Historie rakoviny kůže
První zaznamenané popisy melanomu (slovo odvozené z řeckého melas = „tmavý“ a oma = „nádor“) se objevily v dílech Hippokrata z Kosu v 5. století př. n. l. a později v dílech řeckého lékaře Rufa z Efezu. Nejstarší fyzický důkaz o melanomu pochází z rozptýlených melanotických metastáz nalezených v kostrách předkolumbovských mumií starých zhruba 2400 let z oblasti Chancay a Chingas v Peru.
René Laënnec, známý především jako vynálezce stetoskopu, byl první, kdo rozpoznal melanom jako samostatné onemocnění, které nesouvisí s černými uhlíkovými ložisky obvykle nacházenými v plicích pacientů při pitvě. V přednášce, kterou přednesl v Paříži v roce 1804 a později publikoval v roce 1806, zavedl termín „melanóza“ pro popis těchto nádorů.
Za autora termínu „melanom“ je považován sir Robert Carswell, významný patolog, který tak novotvar nazval v roce 1838. Spolu s dalšími patology zaznamenal v polovině 19. století výskyt melanomu nejen u lidí, ale i u zvířat (koní, psů a koček).
Bazaliom byl pojmenován v roce 1827, spinocelulární karcinom v roce 1912. Německý lékař Rudolf Virchov, zakladatel buněčné patologie a „otec“ termínu leukémie, vyslovil hypotézu, že rakovinu kůže způsobuje chronické ozáření, což později potvrdila série experimentů.
Vědci také zjistili, že ochranný účinek proti záření má pigmentace kůže a naopak, že určité chemikálie mohou zesilovat poškození kůže a tvorbu kožní rakoviny, zatímco jiné chemikálie mohou záření blokovat a kůži chránit. První opalovací krém se objevil už v roce 1928.