VÝBĚR JAROSLAVA KRAMERA | Souhrn nejzajímavějších událostí uplynulých dnů na trhu právních služeb přináší personální novinky nejen v rámci předních advokátních kanceláří, ale také v samotném představenstvu České advokátní komory. Právnické firmy také avizují zajímavé mandáty a studenti práv se úspěšně pokouší rozvíjet umělou inteligenci.
Představenstvo České advokátní komory ve (staro)novém složení. Začátkem října proběhly v sídle České advokátní komory tajné volby vedení představenstva pro další dvouleté období. Předsedou Komory byl znovu zvolen Robert Němec z PRK Partners a v roli místopředsedkyně pověřené dohledem nad činností pobočky v Brně pokračuje Michala Plachká z Pure Legal. Dva ze tří dalších místopředsedů své posty také obhájili. Mezinárodní vztahy bude mít v gesci Martin Maisner a hospodářskou činnost Komory pak Monika Novotná z Rödl & Partner.
Dosavadní místopředseda pro vnější vztahy Petr Toman z Chrenek, Toman, Kotrba se rozhodl svůj post neobhajovat a na své místo v představenstvu rezignovat. Na jeho místopředsednické místo nastoupil Ondřej Trubač z Bříza & Trubač a novým členem představenstva se stal Kamil Blažek z Kinstellar, který byl dosud náhradníkem.
Clifford Chance pomáhala při prodeji české skupiny Meopta. Pražská kancelář Clifford Chance radila klubu bank, složeného z hlavních hráčů na českém a rakouském trhu, které koordinovala Česká spořitelna, Československá obchodní banka a UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, doplněného Komerční bankou a Raiffeisenbank, v souvislosti s financováním akvizice Meopta – optika a jejích dceřiných firem společností Carlyle. Mezinárodní tým z pražské a londýnské kanceláře Clifford Chance vedli partneři Miloš Felgr a Jim MacHale s podporou counsela Dominika Vojty, seniorní advokátky Emily James a advokátů Tomáše Kubaly a Emmy Scott. Akvizice byla oznámena letos v červnu. Úspěšné uzavření transakce proběhlo v říjnu 2023.
Říjnové personální novinky. Advokátní kancelář Urban & Hejduk jmenovala čtyři nové vedoucí advokáty. Těmi se podle Epravo.cz stali Zuzana Ottová, Daniel Truxa, Jakub Valenta a Petr Souček. Zuzana spolupracuje s kanceláří již od jejího založení v roce 2015. V rámci své praxe se specializuje zejména na komplikované spory na ochranu pověsti právnických osob, na nekalou soutěž a spory o porušení práv z ochranných známek a průmyslových vzorů. Daniel vstupuje do nové pozice jako dlouholetý spolupracující advokát Urban & Hejduk specializující se na oblast soudního, správního a rozhodčího řízení, práva nemovitostí a stavebnictví (včetně energetického sektoru) či závazkového práva pro podnikatelský sektor. Jakub a Petr nastoupili do Urban & Hejduk teprve v letošním roce. Oba se mimo jiné zaměřují na oblast insolvencí.
Personální novinky hlásí také kancelář Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři. V říjnu se k ní podle Epravo.cz jako spolupracující advokát připojil Jiří Čermák, který dříve působil jako partner v nadnárodní advokátní kanceláři Baker McKenzie, kde vedl oddělení pro právo duševního vlastnictví a technologie. Vedle advokacie působí také jako rozhodce v Mediačním a rozhodčím centru WIPO a v Rozhodčím soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky. Dále je uznaným odborníkem a rozhodcem v oblasti alternativního řešení sporů pro domény .CZ a .EU a působí také jako panelista v UDRP řízení.
Experti z Taylor Wessing pomáhali prvnímu nájemci nové průmyslové zóny v Plzni. Advokátní kancelář Taylor Wessing Česká republika poskytla právní poradenství při realizaci built-to-suit pronájmu v areálu Panattoni Park Pilsen West II společnosti Shape Corporation Czech Republic. Americká společnost do něj postupně přesunula provoz z prostor na plzeňských Borských polích a zároveň rozšířila výrobu deformačních zón, které zvyšují bezpečnost pasažérů v automobilové přepravě.
Výrobu v novém areálu slavnostně Shape Corporation zahájila 21. září a v novém provozu bude pracovat až 700 zaměstnanců. Tým kanceláře Taylor Wessing Česká republika vedený partnerkou Markétou Cvrčkovou poskytl klientovi poradenství zahrnující různé aspekty náročného projektu. Právní služby zahrnovaly přípravu a vyjednávání nové nájemní smlouvy „built-to-suit“ včetně smlouvy o smlouvě budoucí nájemní a souvisejících smluv o dílo.
Studenti práv se pustili do oblasti umělé inteligence. Lawrence AI neboli první komerční nástroj propojující české právo s technologií AI hlásí prvních 500 uživatelů. Nástroj umožňuje efektivní práci s řadou českých právních předpisů i uživatelskými dokumenty. Stojí za ním český technologický startup C&P Blockchain solutions, který založili Jakub Charvát společně s Vojtěchem Pourem, kteří jsou v současnosti studenty posledního ročníku Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
„Lawrence AI se řadí mezi první komerční nástroje propojující české právo s technologií umělé inteligence a od konkurenčních řešení se liší zejména tím, že svým uživatelům umožňuje pracovat formou interaktivního chatu. Co se týká českých právních předpisů, chatbot zná ty nejpoužívanější jako občanský zákoník, trestní zákoník či trestní řád,“ uvádí sami zakladatelé s tím, že Lawrence AI umožňuje uživatelům nahrát vlastní soubor či vložit vlastní text, o jejichž obsahu se pak mohou s chatbotem bavit. Mohou mu například napsat, aby shrnul vložené soudní rozhodnutí či sepsal v bodech práva jedné ze stran smlouvy. Výhodou je, že zvládne pracovat i s cizojazyčnými dokumenty.
„Mezi naše stěžejní cíle patří zefektivnění procesu seznamování se s českým právem, čehož chceme dosáhnout dalším rozvojem našeho AI nástroje pro právní rešerše, podnikatelskou praxi i studium. Vedle toho se chceme podílet na budování pozitivního obrazu AI,“ popsali vizi projektu jeho zakladatelé Jakub Charvát a Ondřej Pour.