Dobrý kolektiv a vzájemná pomoc jsou důležitější než frčky v životopise, říkají Lucie Šmerousová a Monika Truchlíková

Audioverze

Co dělá „náčelník kmene“ v bankovnictví? Lze být i v korporátním prostředí srdcař? A proč je dobré, když se na náboru podílí introvert? Hosty dalšího dílu podcastové série Women in Finance, který vzniká ve spolupráci s projektem #FinŽeny, byly Monika Truchlíková z Komerční banky a Lucie Šmerousová z Generali České pojišťovny.

Není neobvyklé, že si z oficiálního pojmenování pracovních pozic účastnic podcastu Women in Finance laik horko těžko udělá obrázek o tom, co dotyčné manažerky vlastně dělají. V případě funkce Moniky Truchlíkové může snadno vzniknout dojem, že jsme se dostali na území antropologie – působí totiž jako „Tribe Leader v Payment Methods Tribe“ v Komerční bance. Co tedy tribe leader, cosi jako náčelník kmene, značí v bankovnictví? 

„Vedu skupinu lidí, kteří mají na starosti produkty každodenního bankovnictví. To znamená primárně vývoj těchto produktů, ale samozřejmě i jejich provoz, správu, změnové aktivity a také sledujeme obchodní stránku, tedy jejich výnosy,“ přibližuje Monika, pro niž byl obor bankovnictví cílem už za studií.

Lucie Šmerousová má v Generali České pojišťovně na starost oblast náboru a HR front office, kde působí jako senior manažerka. „Front office tvoří byznysoví partneři, kteří jsou takovými obchodníky s HR produkty, tedy jakási spojka mezi HR týmem a zbytkem firmy, manažery, zaměstnanci, byznysem,“ vysvětluje Lucie Šmerousová. 

Oblast HR nebyla jejím vysněným oborem, ale při vzpomínce na přijímací pohovor zmiňuje, že ačkoli nabídka nebyla v konkurenci ostatních ta nejzajímavější, sáhla po ní, protože jí přišlo, že slibuje největší potenciál dalšího rozvoje. „Říkala jsem si, že s touhle firmou bude šance růst, a to se beze zbytku splnilo,“ přidává.

Chuť jít do práce

Obě dámy pracují v dosti odlišném prostředí, pokud jde o genderové složení. Zatímco u Moniky Truchlíkové tvoří většinu týmu muži, u Lucie Šmerousové jsou to téměř výhradně ženy. Monika tvrdí, že rozložením vah podle pohlaví se příliš nezabývá. 

„Pro mě jsou to prostě kolegové. Podstatné je, že je mi v tom týmu dobře, protože jsou to dobří lidé. Můj tým je jedním z důvodů, proč tu práci dělám. To, jak spolu fungujeme, mi přidává každé ráno chuť jít do práce,“ nešetří chválou tribe leader Komerční banky.

Vzájemná podpora a lidská blízkost je podle Lucie Šmerousové vlastní i jejímu týmu. „Aby tým klapal a lidsky si seděl, je pro mě upřímně asi i důležitější než nějaká školení nebo frčky v životopise. Mnoho pracovních věcí se dá naučit, ale slušné lidské chování a vzájemná pomoc, to nemusí být všude standardem,“ myslí si Lucie.

Srdce v práci

Samotnou účast obou dam v podcastu Women in Finance lze brát jako indikátor jejich profesního úspěchu. Jak ale na svou profesní dráhu hledí ony samy? V čem vidí svůj úspěch? Z pohledu Lucie Šmerousové jde z povahy věci spíše o měkčí ukazatele, neboť s těmi tvrdými je to v oblasti HR složité. „Pro mě je jedním z ukazatelů to, jak funguje můj tým, jak je stabilní, zda má výsledky, protože v HR nějaká strukturovaná zpětná vazba příliš zavedena není,“ vysvětluje.

Monika Truchlíková se může pochlubit například oceněním Women in Payments od společnosti VISA, ale myslí si, že je to spíš vyznamenání pro celý její tým. „Mám výhodu, že jsem vidět, nicméně ocenění nevnímám jako svoje, ale jde to za naší prací. Navíc banka je veliká, takže mnohdy to není jen o mém týmu,“ říká Monika.

Pokud jde o osobní kvality, za ty Monika dle svých slov nejvíce vděčí výchově. „Byla jsem vychovávána tak, že všechno mám dělat, co nejlíp to jde, a stejně to praktikuji v práci. A snažím se to dělat upřímně, srdcem. Teď jsme se trochu dohadovali o rozpočtu a kvůli jednomu škrtu u nás jsem několik dní nespala. Až jsem si říkala, že je to možná nezdravé, že bych to srdce měla trochu chránit. Ale možná je to právě ten ženský aspekt, že se od toho nedokážu úplně osvobodit,“ přemítá Monika Truchlíková. Dodává, že coby fanynka změn si vždy vybírala pozice, které slibovaly vývoj a možnost něčemu se přiučit.

Oblast HR podle Lucie Šmerousová trochu paradoxně charakterizuje to, že v ní působí hodně introvertů. „Já jsem také introvert a považuji to za svou silnou stránku, protože jako introvert nepotřebuji být tolik slyšet, ale naopak umím dobře naslouchat, dokážu kolegy vnímat, soucítit a trpělivě zjišťovat, jaké jsou jejich potřeby. Tahle část je, myslím, pro byznysové partnery velmi důležitá. Introvert je vůbec dobrý partner při pohovoru či náboru, protože extrovert často dokáže druhou stranu přebít, a tak nezjistí to, co by mohl nebo měl,“ přibližuje Lucie Šmerousová.

Umí obě dámy ve vztahu ke svým týmům dobře nakládat s cukrem a bičem? Jak samy snášejí kritiku? A potřebují slyšet pochvalu od vedení?

sinfin.digital