V těžších obdobích je podstatné správně mobilizovat síly, říkají Marcela Monosiová a Jana Chwaszcz

Audioverze

Kdy se v práci cítí nejlépe? Jak se ke svým profesím dostaly? A co brání většímu prosazení žen do nejvyšších firemních pater? Hosty dalšího dílu podcastové série Women in Finance, která vzniká ve spolupráci s projektem #FinŽeny, byly Marcela Monosiová, senior manažerka v oblasti Rozvoj a podpora Správy pojištění v Generali České pojišťovně, a Jana Chwaszcz, local partnerka advokátní kanceláře White & Case.

Marcela Monosiová má v Generali na starosti týmy, které zastřešují metodiku životního a neživotního pojištění, technologický vývoj aplikací a podporu základního systému, ale i měkčí oblasti jako tematické vzdělávání.

Specializací advokátky Jany Chwaszcz jsou fúze a akvizice a kapitálové trhy. Skrze tuto odbornost, která zahrnuje poradenství při firemních vstupech na burzu, emisích cenných papírů či rekapitalizacích, má dostatečný kontakt se světem financí. Už proto, že jejími partnery v jednání bývají finanční ředitelé spíše než další právníci. Ve White & Case působí teprve od letošního září, předtím pracovala v A&O Shearman.

Devatero řemesel

Dámy vystupující v podcastu Women in Finance považuje nejen jejich okolí za úspěšné. Ostatně ne nadarmo byla Marcela Monosiová zařazena do přehledu 131 inspirativních žen ve světě financí a Jana Chwaszcz je na totéž ocenění letos nominována. Co ony samy považují za nejlepší příklad svého kariérního úspěchu? 

Jana se zdráhá uvést jeden konkrétní výsledek. „U mě je to interní pocit, kdy vím, že mě práce baví. Nebylo to od začátku, časem jsem k tomu dospěla a uvědomila si, že to, co dělám s klienty, je prostě skvělé. Dokud to bude trvat, budu to považovat za úspěch,“ přibližuje své vnímání. 

Marcela Monosiová to vidí podobně. „Dobrý pocit z kvalitně a včas odvedeného projektu je úžasný, stejně jako mít kolem sebe lidi, s nimiž vás baví spolupracovat. Pak přichází zadostiučinění, že to vše má smysl a stojí to za to,“ říká manažerka Generali České pojišťovny.

Někdo vpluje po škole do kariérních kolejí, které jej dovedou až do důchodu, jiný se hledá déle. Jana Chwaszcz patří spíše do té druhé skupiny, protože jak sama říká, před advokacií vyzkoušela vícero profesí, ačkoli právničina byla jejím dětským snem. Získaných zkušeností z jiných oborů, kam patří mimo jiné i krátkodobé moderování rozhlasové hitparády, si váží. 

„Právník jsem chtěla být odmalička, ale moje představy o světě byly naprosto zkreslené. Nakonec jsem si tu cestu našla, ale předtím jsem prodávala v zelenině, uklízela v divadle, dělala v archivu, doučovala jsem a všechno mi to přišlo zajímavé a poučné. Také jsem dělala v advokátní kanceláři na recepci, což bylo zase přínosné v tom, že jsem poznala, jak kancelář funguje jako celek. Nejsem tedy jen právník, který tam vše dostane ‚zadarmo‘, ale vím, co dělají ostatní kolegové, kteří nám, právníkům, umožňují se plně soustředit jen na naši práci,“ říká Jana.

Také v případě Marcely Monosiové byla cesta k současné pozici klikatější, ale spíše se vinula již v rámci Generali České pojišťovny. „Tím, že v Generali pracuji již 20 let, spíše se má kariérní cesta vyvíjela od momentu nástupu do pojišťovny a musím říci, že to bylo velké množství zajímavých příležitostí a situací. Měla jsem štěstí na nadřízené, kteří ve mně viděli jistý potenciál, a šlo to přirozeně,“ líčí Marcela.

Změna je snadná, těžké je rozhodnutí

Jana Chwaszcz přišla do White & Case téměř po dekádě strávené v advokátní kanceláři A&O Shearman. Na takovou změnu se podle Jany dá dívat z vícero rovin. „Bylo to těžké, protože jsem opouštěla tým lidí, které mám moc ráda, kteří mi pomohli dostat se tam, kde jsem, a byla to skvělá zkušenost. Na druhé straně změna je život a já jsem nadšená, že mám příležitost zase vnímat nové věci z nového úhlu,“ naznačuje Jana. 

Dodává, že z jejího pohledu není důvod měnit zaměstnavatele, pokud firma roste a existují i možnosti osobního kariérního růstu. „Ale pokud máte pocit, že potřebujete něco dalšího, tak v jednu chvíli může přijít ten okamžik a u mě přišel teď před nedávnem. Jakmile jsem se rozhodla, už to bylo jednoduché, těžké je učinit to rozhodnutí,“ přibližuje advokátka.

Změna zaměstnavatele je jistě dobrou prevencí, aby člověk profesně neustrnul a „nevařil“ stále totéž podle téhož receptu. Jak se tomuto riziku brání Marcela Monosiová s dvacetiletou zkušeností se stejným chlebodárcem? „Inspirace přicházejí jednak s provozem firmy jako takové, jednak se člověk vyvíjí, vzdělává se, vnímá svoje okolí. Přirozeně pozoruji dění i mimo naši společnost a inspiraci lze nacházet v lecjaké situaci,“ uvádí Marcela.

Jak se nezbláznit

Obě dámy jsou z podstaty svých profesí vystaveny možnosti nárazové extrémní pracovní zátěže. Jak se s takovými energeticky náročnými obdobími dokážou vypořádat? 

Podle Jany Chwaszcz se „s tím dá pracovat mnohem lépe než dříve. I protistrany dnes vnímají, že jsme jen lidi. Nastupující generace má priority posazené někde jinde než trávit 24 hodin v kanceláři. Na druhou stranu ta těžší období přicházejí a pak je důležitá podpora ostatních kolegů a především doma. Když to máte, je to mnohem snazší. Nejhorší je sedět sám v noci v kanceláři a snažit se tam všechno zvládnout,“ říká Jana. 

Přidává ale také zajímavý poznatek, že doby, kdy je práce méně, dobře slouží k tomu naučit se pracovat s časem. „Nechcete drahocenným časem plýtvat, ale dobře ho využít. Je proto nutné najít si, co člověka baví, a dát tomu co nejvíc. A říkám to i ostatním – dejte si pauzu. Energie, kterou získáte, se vám za týden či za měsíc bude hodit.“

Zkušenost Marcely Monosiové říká, že v těžších obdobích je vždy podstatné správně mobilizovat síly. „Vždy je to o disciplíně, prioritizaci a správném nastavení a zapojení kolegů, protože v týmech se to vždy zvládne lépe. Podstatné je, aby všichni rozuměli zadání a znali cíl našeho snažení,“ říká manažerka Generali České pojišťovny.

Jsou účastnice podcastu přísnější na sebe, nebo na své podřízené? Jak přistupují k nově příchozím příslušníkům nastupující generace? A co mají společného firemní managementy s dětskými kolektivy ve školce? I to se dozvíte v podcastu Women in Finance.

sinfin.digital