V poradenství uspějí cílevědomí. Mladí mají řadu předností, chybí jim ale odolnost, říkají Eva Seifertová Schmidtová a Zuzana Kubíková

Audioverze

Jak se proměňují generace absolventů nastupujících do poradenské branže? Které vlastnosti jsou klíčové pro působení v tomto oboru? A jak si od něj naopak účinně odpočinout a vyčistit hlavu? Pozvání do dalšího dílu podcastu Women in Finance, který vzniká ve spolupráci s projektem #FinŽeny, přijaly partnerka v oddělení auditu společnosti EY Eva Seifertová Schmidtová a šéfka oddělení Management Consulting v poradenské společnosti RSM Zuzana Kubíková.

Tato epizoda by se dala nazvat „poradenskou“. Obě dámy jsou aktivní právě v této činnosti a poradenství je také hlavním polem působnosti firem, v nichž pracují. 

Eva Seifertová Schmidtová se soustředí především na audity korporátních účetních závěrek, což je tradiční oblast poradenství, jemuž se EY věnuje dlouhodobě. Naproti tomu RSM se zaměřuje na poradenství v oblasti procesů a jejich nastavení, reportingu, implementací vnitropodnikových systémů typu ERP či SRM. V posledních letech přibírá též poradenství s agendou ESG a kyberbezpečnosti. 

Zuzana Kubíková se nejvíce věnuje implementaci procesů a systémů. 

Poradenský segment považuje řada lidí za kariérní „startovní bloky“, kde lze nabrat první cenné zkušenosti s fungováním korporátního světa. Pro obě dámy se však tato branže stala něčím víc než krátkodobou kariérní zastávkou. 

Eva Seifertová Schmidtová již v poradenství působí dvě dekády. „Když jsem v roce 2004 nastoupila, netušila jsem, že to bude na tak dlouho. Ale když je práce různorodá, mění se projekty, klienti, týmy, neustále se posouváte a rozvíjíte, budujete vztahy, tak se nenudíte. A když vás práce baví, většinou ji děláte i dobře,“ zamýšlí se nad svým působením v EY. 

Zprvu ji přitom společnost zajímala pro svou mezinárodní působnost. „Mým snem bylo zkusit práci v zahraničí, a to se mi i povedlo,“ dodává na vysvětlenou. 

Zuzanu Kubíkovou na poradenství baví právě pestrost pracovní náplně. „Je to adrenalin, každý den je trošku jiný, a to mě láká. A neumím si představit, že bych působila mimo poradenství,“ přiznává manažerka RSM.

Nová generace

EY na začátku září absorbovalo velkou vlnu nové pracovní síly, když řady poradenského domu rozšířilo 200 nových lidí. Eva Seifertová Schmidtová pozoruje, v čem se nastupující generace liší od té, do níž sama spadá. 

„Jsou velmi ambiciózní, chytří, vyspělí v práci s technologiemi a daty. Inspirativní jsou především v tom, že chtějí dělat něco, co dává smysl, a pokud jim to smysl nedává, nebojí se to říct. To je velký rozdíl proti mojí generaci, my jsme nad tím tolik nepřemýšleli, brali jsme to jako danost,“ říká manažerka EY. 

Vidí však i některá slabší místa, jež se dají zobecnit. „Měli by zapracovat na své odolnosti. Nebát se neúspěchu a chyb. I ty patří ke zkušenosti. Je potřeba hodit to za hlavu a jít dál,“ vzkazuje na dálku.

Ačkoli profesní dráha Zuzany Kubíkové není tak dlouhá jako ta Evina, i ona se již považuje za zkušeného „harcovníka“. Mimo jiné kvůli rychlému technologickému vývoji, který se propisuje do společnosti. 

„Je cítit, že doba se extrémně změnila. Současní absolventi zjevně s technologiemi vyrůstali ještě v intenzivnějším kontaktu, než dejme tomu generace narozená v devadesátých letech,“ říká Kubíková.

Nejít přes mrtvoly

Obě dámy jsou zařazeny do přehledu 131 inspirativních žen ve světě financí projektu #FinŽeny. Jakými vlastnostmi si podle nich samotných toto ocenění vysloužily? 

„V mém případě je to asi pozitivní energie, celkový přístup a také již zkušenosti, které budu ráda předávat dál,“ uvažuje Zuzana Kubíková. Za svoji zásadní přednost však považuje cílevědomost, „která je tím, co ve finále dělá obrovský rozdíl“.

Eva Seifertová Schmidtová vidí sebe samu jako manažerku s odvahou a vizí, ale též s pokorou. „Myslím, že bych pro kolegy mohla být inspirací zápalem, s nímž jdu do jakýchkoli nových věcí a plnění si svých snů a přání. Zároveň se u toho snažím respektovat názory ostatních a mít pokoru před situacemi, které se nedají předvídat,“ popisuje a dodává, že cílevědomost je velmi důležitá schopnost, zároveň je však potřeba „nejít přes mrtvoly, umět přiznat, že se cíl změnil a nelpět na něm do poslední chvíle“.

Vyčistit si hlavu

Máloco dnes rezonuje korporátním světem tak jako téma rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Eva Seifertová Schmidtová může sloužit jako vzorový příklad – jednou týdně vybíhá na Ještěd, stíhá pravidelně plavání i další sporty, kolegové ji popisují jako věčně dobře naladěnou, přičemž však vždy stíhá všechny pracovní povinnosti. Vnímá se tak i ona sama? 

„Snažím se work-life balance udržovat, a to nejen mezi prací a rodinou, ale i si najít čas pro sebe samotnou. Nejde o počet hodin, ale spíš o intenzitu a kvalitu,“ líčí Eva.

Z pohledu work-life balance měla u Zuzany Kubíkové v poslední době navrch práce. Proto se manažerka nyní chystá na dvouměsíční pauzu. „Začínala jsem cítit jistou únavu, že možná té práci nedávám tolik energie, kolik bych chtěla, a tak přišlo takové náhlé rozhodnutí, kdy jsem si řekla, že s tím něco musím udělat. A jsem ráda, že mám také příležitost se pak vrátit,“ říká Zuzana.

Pokud by dámy měly uvést jednu konkrétní kvalitu, jež je zásadní pro jejich profesi v auditním, respektive technologickém poradenství, která by to byla? 

Eva Seifertová Schmidtová má celkem jasno: „Selský rozum, určitý typ analytického myšlení, schopnost vidět věci shora a ne jen chodit do velkých detailů a komunikace v rámci týmu s klienty.“ 

Zuzana Kubíková souhlasí s tím, že komunikace, nadhled a schopnost strategické perspektivy jsou podstatnými předpoklady. „Ještě bych doplnila jednu zkušenost. Lidé po škole si myslí, že toho hodně vědí, když už tam strávili mnoho let. Potom ale v realitě zjistí, že toho vlastně až tak moc nevědí, a nastává propad a zoufalství. Zkušenosti se nedají přenést, jen získat praxí. S tím je třeba počítat,“ uzavírá manažerka RSM.

Jak se účastnice podcastu sžívají s tím, když slibné talenty, které si vychovávaly jako své případné nástupce, odcházejí jinam? Jaké téma aktuálně považují za svou největší profesní výzvu? A jaké to je pracovat rok na Havaji jako zahradnice? I to se dozvíte v podcastu Women in Finance.

sinfin.digital