Na home office si nelze dát nohy na stůl, ale ani strávit celý den u počítače v pyžamu, říkají Veronika Solimanová a Linda Štucbartová

Audioverze

Hodí se do korporátního světa kurz sebeobrany? Jak úspěšné manažerky vnímají stále více se prosazující flexibilitu pracovní činnosti? A proč je dobré přistupovat k firemním financím jako k rodinnému rozpočtu? Pozvání do dalšího dílu podcastu Women in Finance, který vzniká ve spolupráci s projektem #FinŽeny, přijaly manažerka účetnictví pojišťovacích entit v Uniqa pojišťovně Veronika Solimanová spolu s podnikatelkou a viceprezidentkou Česko-izraelské smíšené obchodní komory Lindou Štucbartovou.

Veronika Solimanová aktuálně působí jako manažerka účetnictví pojišťovacích entit v Uniqa pojišťovně. Její role zahrnuje metodiku práce jak pro pojišťovací, tak nepojišťovací entity. Do pojišťovny Uniqa nastoupila v loňském roce. Předtím pracovala na řadě projektů v pojišťovnách různé velikosti, včetně třeba České pojišťovny, ale také zodpovídala za nastavení účetních standardů od píky u pojišťovnického startupu. Veronika byla zařazena do přehledu inspirativních žen ve světě financí projektu #FinŽeny. 

Linda Štucbartová je aktivní na mnoha frontách. Je viceprezidentkou Česko-izraelské smíšené obchodní komory, ale například i zakladatelkou projektu Sebeobrana pro všechny. Coby dlouholetá podporovatelka diverzity se stala koordinátorkou projektu Women in Tech.

Jakožto absolventka oborů židovských studií a hebrejštiny v Oxfordu a mezinárodních vztahů v Ženevě byla Linda Štucbartová dobře vybavena pro působení na mezinárodní scéně. Na začátku nového milénia zamířila na ministerstvo zahraničních věcí do diplomatické akademie. 

Právě zde v ní začal klíčit zájem o téma diverzity a rovných šancí. „Šla jsem do diplomatické akademie, kde jsem byla nejdřív zástupkyní ředitele a pak jsem byla pověřena řízením – Cyril Svoboda mě totiž nikdy nejmenoval. Možná tady začalo to, že se boj za rovné podmínky žen stal mým druhým osudem,“ vzpomíná Linda.

Na ministerstvu zodpovídala za řadu důležitých agend spojených například se summitem NATO v Praze, odchodem Václava Havla z úřadu prezidenta, vstupem ČR do Evropské unie či přípravou na první unijní předsednictví ČR v roce 2009 (a posléze jako externí poradkyně i na druhé). 

Po kratším působení v rodinné firmě přešla do společnosti Škoda Auto, odkud před více než dekádou odešla kvůli tehdejší nedostatečné flexibilitě v pracovních úvazcích. Poté pomáhala Radce Dohnalové s rozjezdem startupu Atairu, který se zaměřuje na rozvoj leadershipu. 

„Pak jsem se dostala do Rady pro komercializaci výsledků vědy a výzkumu Univerzity Karlovy. A vzhledem k tomu, že aplikovanému výzkumu se nejlépe daří v Izraeli, vlastně jsem se po 15 letech vrátila k tomu, co jsem vystudovala,“ rekapituluje Štucbartová.

Zásadní energy management

Když už byla zmíněna flexibilita ve výkonu práce, podle Veroniky Solimanové může v tomto ohledu jít pojišťovna Uniqa příkladem. „Nevím, zda to nastartoval covid, nebo to tak bylo už před ním, ale opravdu všichni zaměstnanci, snad s výjimkou činností, které nelze vykonávat na dálku, mohou velkým dílem využívat home office. V kanceláři se potkáváme v průměru jednou týdně,“ říká manažerka s tím, že pro Uniqu je typická též velká fluktuace mezi třemi firemními „velkými hnízdy“, jimiž jsou Praha, Brno a Bratislava. Schůzky online jsou proto přirozenějším řešením.

O nějakém volnějším režimu při práci z domova však podle Veroniky nemůže být řeč. „Jelikož mám podřízené, rozhodně si nemohu dovolit dát nohy na stůl. Vím, kolik práce musím udělat, co by za mnou mělo být vidět, a také chci, aby moji podřízení byli spokojení. Takže je jedno, kde jsem, ale musím být k dispozici,“ říká manažerka pojišťovny.

S tím souhlasí i Linda Štucbartová. „Se svobodou se pojí zodpovědnost a disciplína. Představa, že si vyperete a uklidíte, je mylná. Home office je těžší pro lídry týmů z hlediska motivace pracovníků. I ti si ale musí hlídat work-life balance, aby neskončili tak, že si ráno sednou v pyžamu k počítači a večer od něj v pyžamu vstanou,“ varuje Linda. 

Správa vlastní energie je podle ní zásadní. Zároveň jde o jeden z principů sebeobrany, protože má deeskalační potenciál. „Konflikty můžeme deeskalovat jen tehdy, když jsme v pohodě. Svatou čtveřici energy managementu tvoří spánek, strava, vztahy a pohyb,“ naznačuje směr.

Rodinný rozpočet

Proaktivní myšlení a nasazení – to jsou podle jejích kolegů zřejmé vlastnosti Veroniky Solimanové. Sama Veronika si myslí, že je to výsledek výchovy. „Když jsme dostali od rodičů úkol, museli jsme ho sami rychle vyřešit. Nikdo nás nevodil za ruku, rodiče se nám nesnažili proboxovat cestu životem. 

Projevuje se to tak, že práci ve firemních financích chápu jako vedení domácnosti. Když budete mít doma problém, co uděláte? Půjdete ho vyřešit. Takhle funguji a i ostatním chci ukázat, že firemní finance nejsou raketová věda,“ přibližuje Veronika Solimanová. 

Nedělat z práce vědu a nenosit si ji domů je podle Veroniky v podstatě nutnost. „Nemůžu přijít z práce úplně vyždímaná, sednout si a tupě zírat před sebe. To by rodina neabsorbovala,“ říká s tím, že ideální doprovod na cestu z práce není mobil, ale kniha.

Umí účastnice podcastu říct „ne“? Kdy naposledy řekly nadšeně „ano“? Jak se na Čechy a Českou republiku dívají Izraelci? A jak nejlépe podpořit mladé pracovníky, kteří si po prvním kariérním zádrhelu přestávají věřit?

sinfin.digital