Příležitosti nestačí jen vyhlížet, ale také si je vytvářet, říkají Martina Lambert a Tereza Mádrová

Audioverze

Jak si pro sebe inspirativní ženy z finančního světa definují úspěch? Kudy vede cesta do vysokých pozic? A svědčí jim více byznysové dobré počasí, nebo chaos? Hosty dalšího dílu podcastové série Women in Finance, která vzniká ve spolupráci s projektem #FinŽeny, byly Tereza Mádrová, finanční ředitelka ve společnosti 100 Towers a Martina Lambert, šéfka marketingu a komunikace v zajišťovně VIG Re.

Marketingová expertka ve světě financí a finanční expertka ve světě realit. Tak by mohly znít stručné vizitky účastnic tohoto dílu podcastu Women in Finance. 

Martina Lambert je dlouholetou specialistkou na marketing a PR. Její současný zaměstnavatel, zajišťovna VIG Re, je společnost s globální působností a sídlem v Praze. „Celý život jsem strávila ve financích, pracovala jsem zejména pro banky a významné finanční instituce. Poslední tři roky pracuji pro zajišťovnu, která je v Česku jediná. Takže je to i pro mě velká změna,“ říká na úvod Martina Lambert, která má zkušenosti s působením v LBBW Bank, Monetě či finanční skupině Wüstenrot. 

Tereza Mádrová je finanční ředitelkou v českém realitním holdingu 100 Towers, který vzešel z úspěchu společnosti Capexus, jež se specializuje na realizace firemních kanceláří. Tereza má na starosti finanční zdraví celého holdingu.

Co je úspěch

Obě dámy mohou dozajista své kariéry považovat za úspěšné. Nicméně vnímání úspěchu je čistě individuální záležitost. Považují tedy Martina s Terezou sebe samé za úspěšné? 

„Pro mě je úspěch třeba to, že dokážu postavit tým, který dobře funguje, i když odjedu na dovolenou. Nebo když dobře dopadne velká akce, za kterou zodpovídám. Ale jinak těžko hodnotit. Myslím si a doufám, že jsem úspěšná maminka a manželka. V práci jsou pro mě důležití lidé, jsem tam od toho, aby i oni byli úspěšní, a protože to funguje dále, lidé se mnou chtějí být a najímají si mě, tak asi se dá říct, že jsem úspěšná. Já si ale připadám jako úplně normální člověk,“ zamýšlí se Martina Lambert.

Tereza Mádrová vystoupala do vysokých kariérních pater relativně rychle po ukončení vysokoškolského studia. Proto si myslí, že na její mladší já by takový vývoj jistě udělal dojem. „Kdybych v osmnácti viděla, kam jsem se dostala a co dělám, určitě bych si úspěšná připadala. Zda se tak opravdu mohu nazvat, nevím. Každopádně si myslím, že mám za sebou věci, které se dají nazvat úspěchem.“ 

Tereza tím má na mysli především rychlý rozvoj společnosti Capexus. „Začínali jsme jako startup a velmi se rozrostli, vybudovali jsme tam skvělý tým, povedl se prodej firmy a u toho jsme neustále honili tempo růstu firmy s našimi finančními procesy. A jako obrovský osobní úspěch vnímám to, že se mi povedlo takovou kariéru skloubit se založením rodiny,“ říká Tereza Mádrová.

Nejen využívat, ale i vytvářet

Obě účastnice diskuze jsou absolventky VŠE, ale zatímco cesta Terezy Mádrové k její současné pozici byla celkem přímočará, u Martiny Lambert se objevilo více zákrut. Nejprve ji to táhlo k obchodu. 

„Vždycky jsem chtěla být v obchodu a postupně jsem se k němu dostávala. Pár let jsem pracovala v módním průmyslu, v marketingu firmy, která v Česku distribuovala velmi luxusní značky, což byl sen každé mladé holky. Jezdit do Francie, vybírat kolekce, organizovat přehlídky. Měla jsem na starosti několik zemí střední a východní Evropy a byla to velká škola. Pak jsem dostala nabídku přesunout se do finančního sektoru a zase jsem začínala od píky na asistentské pozici. Postupně se to ale nabalovalo, a jak jsem získávala zkušenosti, pomalu jsem se zaškatulkovala do branže marketing a komunikace,“ rekapituluje Martina.

Zmiňuje přitom zajímavý moment v souvislosti s vlastním profesním vývojem, a to důležitost být připravena nejen příležitosti vyhlížet a využívat, ale také je vytvářet. „Kariérní rozvoj v menší firmě je někdy složitý, protože se nedá růst nahoru, pouze horizontálně. Byla jsem v takové situaci a tehdy mi jeden z mých mentorů dal dobrou radu v duchu udělej to obráceně, zkus příležitost vytvořit tak, že lidem okolo vysvětlíš, že se na tebe nemají dívat jen jako na odborníka v oboru, pro který tě najali, ale že nabízíš určitý skill set,“ říká manažerka VIG Re. 

Dnes už podle ní takový přístup uplatňují firemní HR oddělení běžně a na adepty se dívají právě jako na určitou sumu dovedností, která se dá ve firmě uplatnit různě. „VIG Re je první firma, v níž pracuji, kde náboráři i management přemýšlejí o lidech právě tímto způsobem. To je mi velmi sympatické a podporuji to třeba i u svých lidí a u lidí, které mentoruji,“ dodává.

Uvažování o profesích a pozicích „na pořád“ je cizí i Tereze Mádrové. Přestože pozice finanční ředitelky může pro mnohé znamenat vrchol kariéry, Tereza si dokáže představit, že se její cesta může ubírat jiným směrem. „Může se stát, že ta kariéra bude květnatější. Neustále se snažím vzdělávat, koukám i do jiných oborů, obecně mě velmi baví právě nemovitosti a ráda bych o tom věděla víc, než jsou jen ty finance.

Bez pravítka

Pracovní vytížení snáší každý po svém, což platí i na manažerském levelu. I mezi manažery se najdou tací, kterým spíše vyhovuje řád, a ti, jimž více svědčí jistá živelnost. Martina Lambert patří k těm, kteří potřebují, aby se něco dělo. „Když ostatní odpadnou, blikne mi záložní baterie a jedu. Užívám si to možná až zpětně, v ten moment je spíš potřeba něco zachránit, vyřešit. Když je krize za námi, odpadnu. Energii to bere, ale také dává,“ vysvětluje. 

Nové výzvy a překvapení vítá i Tereza. „Mám ráda, když jsem trošku tlačená situací k tomu dostat ze sebe to nejlepší. Někdy možná ty situace i sama vytvářím,“ říká s nadsázkou. Dodává však, že pokud jde o firemní finance, dlouhodobým cílem je vždy mít pořádek.

Jak dámy postupují u výzev, když si nejsou jisté v kramflecích? Jak se vysoce postaveným manažerkám daří zvládat péči o rodinu? A narážejí na kritiku, že jsou kvůli svým kariérám krkavčími matkami? I to se dozvíte v podcastu.

sinfin.digital