HISTORIE BRITSKÝCH KONZERVATIVCŮ | V poslední jedenácté části jsme si povídali o letech, kdy stál v čele britských konzervativců i britské vlády Harold Macmillan (1957–1963). Toho vynesly na politický vrchol Suezská krize (1956) a pád premiéra Anthonyho Edena (1955–1957). Jeho odchod z funkce v roce 1963 byla dán jednak únavou Britů z dlouholeté konzervativní vlády (od roku 1951), jednak sérií průšvihů, z nichž byl nejviditelnější a nejtrpčí tzv. Profumův špionážní a společenský skandál z počátku šedesátých let. Nástupcem muže přezdívaného „Supermac“ se stal v říjnu 1963 Alec Douglas-Home.
Alec Douglas-Home působil coby lídr země poměrně krátce, ale ne rekordně krátce. V žebříčku lídrů s nejkratším premiérským angažmá je před ním více rekordmanů, naposledy Lizz Truss(ová). Ale nikdo se nemůže chlubit tím, že by zemi vládl přesně 365 dnů – jako Alec Douglas-Home, který v říjnu 1964 překvapivě prohrál ve volbách s opozičními labouristy vedenými Haroldem Wilsonem.
A právě o této krátké „epizodě“ v dějinách britské Konzervativní strany si dnes budeme povídat.
Konec, který se nečekal
Před šedesáti lety, na podzim roku 1964, nebyli britští konzervativci ve volebním boji o Dolní sněmovnu žádní velcí favorité. Víc jak desetileté vládnutí spojené se špionážními a dalšími skandály jejich pozici značně podrývalo.
Na druhé straně to byli právě toryové, konkrétně Winston Churchill (1951–1955), Anthony Eden (1955–1957; bez ohledu na „katastrofu na Suezu“) a Harold Macmillan (1957–1963), kteří definitivně skoncovali s tíhou poválečných „let nouze a strádání“ (Austerity Years) a za jejichž vlád se britská společnost pozvolna měnila ve stát blahobytu či ve spotřební společnost (Affluent Society).
V předchozí části seriálu citovaný výrok premiéra Macmillana „Nikdy jste se neměli tak dobře“ (Never Had It So Good) byl bez ohledu na rychlejší vývoj ve Spolkové republice Německo, ve Francii, v zemích Beneluxu či v severní Itálii zcela pravdivý.
Komentátoři sice nepředpokládali, že by konzervativci v parlamentních volbách v říjnu 1964 vyhráli drtivě (tzv. landslide), jejich porážce ale podle volebních předpovědí nic nenasvědčovalo. Po sečtení výsledků nicméně zavládlo ohromení, byť ne tak veliké jako v létě 1945.
Labouristé, vedení – po předčasném úmrtí předsedy Hugha Gaitskella (1906–1963; v čele strany od roku 1955, kdy ji převzal po Clementu Attleem, do ledna 1963) – mladým, dynamickým a energickým Jamesem Haroldem Wilsonem (1916–1995; premiérem v letech 1964–1970 a 1974–1976), slavili vítězství.
Tehdy si vysloužil přezdívku „The Beatle Premier“, což souviselo s nástupem populární hudební kapely z Liverpoolu a obecně s nástupem „swingových šedesátých let“ – Swinging Sixties; mimochodem jeho jméno zaznívá v úvodní skladbě alba Revolver od The Beatles – Taxman.
Ve volbách získali v tehdy 630členné sněmovně 317 křesel, tedy křehoučkou většinu, zatímco konzervativci měli jen 304 křesel a liberálové devět. Premiér Douglas-Home se tak musel po roce z Downing Street číslo 10 vystěhovat a éra čtrnáctiletého vládnutí toryů skončila.
Chlapec a mladý muž „z nejlepší možné rodiny“
Kdo vlastně byl poslední toryovský předseda vlády v šedesátých letech a jaké byly jeho životní a politické osudy? Alexander Frederick „Alec“ Douglas-Home (s výslovností, raději to výjimečně píšu, „Hju:m“), baron Home z Hirselu (1903–1995), byl poslední britský politik, který v době vítězství ve volbách do parlamentu zasedal ve Sněmovně lordů a který přešel do Dolní sněmovny teprve v doplňovacích volbách v listopadu 1963, což bylo na politické poměry v Británii ve 20. století (po první světové válce) unikátní.
Jeho příběh je typickou, téměř dokonalou ukázkou života příslušníků britských politických a společenských elit.
Narodil se v exkluzivní londýnské čtvrti Mayfair ve West Endu na počátku léta 1903, tedy ještě před první světovou válkou, v časech označovaných jako pozdně viktoriánská a edwardovská éra (byť královna Viktorie zemřela již v lednu 1901) jako nejstarší syn v rodině lorda Dunglasse, dvanáctého hraběte z Home a jeho manželky, lady Lilian Lambtonové, dcery čtvrtého hraběte z Durhamu, což říká všechno, co o Alekově dětství, dospívání a mládí potřebujeme vědět.
Historie britských konzervativců: Neville Chamberlain, katastrofa appeasementu a druhá světová válka
Vzhledem ke svému původu absolvoval Alec, vcelku logicky, soukromou Ludgrove School, poté elitní internátní chlapeckou public school v Etonu (v bezprostřední blízkosti královského sídla ve Windsoru) a následně oxfordskou Christ Church College, kde získal bakalářský titul z moderních dějin.
Kromě historie se intenzivně věnoval rovněž sportu, a to již na Etonu, kde patřil, stejně jako později na Oxfordu, mezi uznávané hráče kriketu. Vzhledem ke svému mládí byl ušetřen hrůz Velké (první světové) války (1914–1918); v roce 1924 nicméně sloužil v tzv. teritoriální armádě (The Army Reserve; dobrovolnické záložní síly britské armády) a dosáhl v ní hodnosti kapitána.
Ve vysoké politice
Třebaže se v rodině Douglasů aktivní politika, do jisté míry překvapivě, příliš nepěstovala, nechal se Alec, jak mu říkali přátelé, v roce 1931 zvolit do Dolní sněmovny, přirozeně za konzervativce, ve skotském volebním obvodu Lamark, a zůstal jejím členem až do roku 1945, do legendárního vítězství labouristů vedených Clementem Attleem.
V letech 1937–1939 působil Douglas-Home jako soukromý parlamentní sekretář (poradce svého druhu) premiéra Nevilla Chamberlaina (v čele vlády v letech 1937–1940), pro něhož pracoval již v době, kdy zastával úřad ministra financí.
Kvůli onemocnění tuberkulózou Douglas-Home nenarukoval do druhé světové války a zůstával i nadále v bezprostřední blízkosti premiéra. Po Chamberlainově pádu jeho politický vliv (včetně vlivu v Konzervativní straně) dočasně poklesl, a to tím spíš, že v létě 1945 ztratil jako mnoho dalších toryů poslanecký mandát.
V roce 1950 se ale do Dolní sněmovny vrátil a v roce 1951 získal v Churchillově vládě post ministra pro Skotsko. Následně byl v roce 1955 jmenován ministrem pro záležitosti Commonwealthu a v roce 1960 ministrem zahraničních věcí – což bylo, mimo jiné i s ohledem na věk (těsně před dovršením čtyřicítky), pokládáno za vyvrcholení jeho více než solidní politické kariéry.
Předseda vlády Jejího Veličenstva
Rezignace dlouholetého přísného, autoritativního šéfa Harolda Macmillana na podzim 1963 vyvolala v Konzervativní straně silnou krizi. Za hlavní kandidáty na jeho post byli původně pokládáni Richard Austin „R. A.“ Butler zvaný též „Rab“ (1902–1982; první státní tajemník, jenž usiloval o funkci premiéra již po pádu Edena na přelomu let 1956 a 1957, jak jsme si řekli v předchozím díle seriálu), Reginald Maudling (1917–1979; respektovaný ministr financí) a Quintin McGarel Hogg, baron Hailsham ze St Marylebone (1907–2001), prezident (Tajné) Rady a šéf toryů ve Sněmovně lordů.
Alec Douglas-Home byl spíše jakýmsi náhradníkem pro každý případ. V důsledku stranických intrik, které hrozily rozpolcením „partaje“, Macmillanovu doporučení královně Alžbětě II. a solidní pověsti, jíž se těšil, nakonec ale překvapivě došlo právě na jmenování Douglase-Homea.
Mimořádné důležitou roli sehrál vpravdě státnický postoj Butlera, který již podruhé odmítl „dělat stranickou revoluci“ a přijal v Douglas-Homeově kabinetu prestižní úřad ministra zahraničních věcí. Takových lidí, ochotných k „osobní oběti“, nebylo mezi toryi věru mnoho.
Jako premiér patří Alec Douglas v Británii mezi ty nejméně známé, což je dáno jednak krátkou dobou v úřadu (od října 1963 do října 1964), jednak tím, že prakticky veškerou energii musel věnovat udržení neklidné strany pohromadě, likvidaci škody spojených s různými aférami a přípravou na parlamentní volby.
Mrazivě humorným příběhem je pokus o jeho únos z dubna 1964, k němuž se odhodlali dva levicoví studenti z univerzity v Aberdeenu. Ty při osobní konfrontaci, kdy(ž) jej zastihli bez ochranky samotného, odradil od jejich záměru sám premiér trefnou poznámkou, že pokud jej unesou, vyhrají konzervativci následující volby s drtivou převahou. Z pokusu o únos tak vzápětí sešlo...
V opozici, znovu ve vládě a politický odkaz
Po těsně prohraných parlamentních volbách na podzim 1964, o nichž jsem psal v úvodu článku, se očekávalo, že se Douglas-Home z aktivní politiky stáhne, ve skutečnosti k tomu ale nedošlo.
Šéfem toryů sice zůstal „jen“ do července 1965, kdy jej nahradil Edward Richard George „Ted“ Heath (1916–2005), budoucí premiér v letech 1970–1974, po vítězství konzervativců ve volbách v roce 1970 ale Douglas-Home od Heathe přijal nabízený post ministra zahraničí a zastával jej až do konce vlády v roce 1974.
Návrat bývalého premiéra do role „pouhého“ člena kabinetu nebyl a není v Británii obvyklý, vzácně k němu nicméně dochází, jako tomu bylo třeba v případě Davida Camerona, jenž byl ministerským předsedou v letech 2010–2016 a – po letech – právě ministrem zahraničí ve vládě Rishiho Sunaka (2023–2024).
Respekt, jenž si Alec Douglas-Home v britské politice za dlouhá léta ve službách státu získal, mu v jeho nové pozici pomáhal a jeho autorita „podřízeným postavením“ nijak neutrpěla. „Jeho“ éra, stejně jako éra veteránů britské politiky, jakými byli mezi konzervativci kromě něj i Churchill, Eden či MacDonald, již ale definitivně skončila.
Alec Douglas-Home je jedním z těch britských politiků a státníků, o jejichž konkrétním „politickém odkazu“ není snadné psát. Nejspíš jím byla nesmírná slušnost a solidnost a již zmíněná ochota „sloužit“ své zemi a jejím obyvatelům. Popravdě řečeno, i když se to může někomu tak zdát, není to málo.