Charles de Gaulle: Muž, který nebyl ničím, a stal se vším

Francie je velká evropská země a její nejvýraznější osobnosti patřily a patří k těm velkým i v dějinách evropského kontinentu. Pokud jde o politiku, nemohu nezmínit alespoň Svatého Ludvíka, Janu z Arku, Jindřicha IV. Navarrského, Ludvíka XIII. a kardinála Richelieu, krále Slunce Ludvíka XIV., Napoleona Bonaparta, Napoleona III., Georgese Clemenceaua a – ovšem také – generála a prezidenta Charlese de Gaullea, největšího Francouze 20. století.

Tento muž hned dvakrát zachránil Francii, bez jakékoli nadsázky, před záhubou: nejprve za druhé světové války, kdy ji spasil před nacistickým Německem, a podruhé na přelomu padesátých a šedesátých let, kdy zabránil občanské válce a stabilizoval stát v podobě páté republiky, která přetrvala dodnes.

Akt první: Modernizátor armády, o kterého zprvu nikdo nestál

Charles André Joseph Marie de Gaulle (1890–1970) pocházel ze zbožné katolické rodiny, a proto není žádným překvapením, že absolvoval jezuitskou kolej v Paříži a následně – neboť jej jak doma, tak ve škole vždy vedli k přísné disciplíně – respektovanou vojenskou akademii Saint-Cyr (École spéciale militaire de Saint-Cyr), kterou založil v roce 1802 Napoleon Bonaparte (první de Gualleovo „setkání s Prozřetelností“).

Jedna z mála dochovaných fotografií z jeho dětství (circa 1899, malý Charles uprostřed)

Za Velké (první světové) války (1914–1918) byl dvakrát zraněn a zajat Němci, jimž se pokusil několikrát uprchnout, avšak marně. Důležité nicméně bylo, že válku přežil a v hodnosti kapitána se vrátil do Francie.

Meziválečné období bylo pro ctižádostivého de Gaullea rozporuplné. Již v roce 1919 bojoval s Poláky proti ukrajinským nacionalistům a poté proti Sovětům. 

Po návratu do Francie přednášel od roku 1921 o vojenských dějinách na Saint-Cyr (mimochodem se zde o pouhý rok minul s jedním pro Československo významným Plzeňákem – Heliodorem Píkou), vystudoval Vysokou vojenskou školu a od roku 1925 působil jako pobočník válečného hrdiny maršála Philippa Pétaina.

Na přelomu dvacátých a třicátých let byl dislokován v Levantě, poté pracoval na ministerstvu obrany a v roce 1937, po povýšení na plukovníka, působil jako velitel tankového pluku. 

Prakticky po celých dvacet let přitom neúnavně upozorňoval na zaostalost francouzské armády a na nutnost její modernizace, zejména v práci O válečném řemesle (Vers l’armée de métier; 1934), kterou ale staří konzervativci na generálním štábu i politikové přijímali s nevolí a pohlíželi na ambiciózního (tehdy ještě podplukovníka) de Gaullea se značnou nelibostí. Na žádnou velkou kariéru to tehdy nevypadalo.

Plukovník de Gaulle (vpravo) představuje prezidentovi Albertu Lebrunovi tankovou jednotku, které velí v rámci 5. armády (Goetzenbruck, 23. října 1939)

Akt druhý: Zachránce Francie za druhé světové války

Když na jaře 1940 vpadli Němci vpadli do Francie, byl de Gaulle jmenován velitelem tankové divize. S ní se pokusil o odvážný útok, aby jednotky 6. francouzské armády mohly zaujmout obranné pozice, což tehdy s respektem kvitovali i Němci. 

Na konci května byl povýšen na brigádního generála, znovu se pokusil o protiútok vůči Němcům a znovu jej zastavil nedostatek tanků, mužů, munice a pohonných hmot; opět ale nadělal Němcům alespoň dílčí, jakkoli v rámci celé války nepatrné, starosti. Na počátku června 1940 jej premiér Paul Reynaud jmenoval státním podtajemníkem na ministerstvu války, a de Gaulle se tak stal politikem. 

Jeho boj proti kapitulaci Francouzů byl nicméně marný. Když 16. června požádal nový ministerský předseda, již výše zmíněný maršál Pétain, nacistické Německo o příměří, pochopil de Gaulle, že je ztracen. A následujícího dne, kdy už na něj byl ve Francii vydán zatykač, uprchl letecky do Británie.

To, co neznámý a de facto bezejmenný generál, „muž, který nebyl ničím“, na Britských ostrovech v následujících letech dokázal, je jeden z nejfantastičtějších příběhů moderních světových dějin. 

Doslova z ničeho vybudoval záhy, již v červnu 1940, organizaci s názvem Svobodná Francie (France Libre), která se stala faktickou exilovou vládou a jejíž ozbrojené Síly svobodné Francie čili Svobodní Francouzi (Forces Françaises Libres; FFL) pokračovaly v boji proti Německu a jeho spojencům všude, kde toho byly schopné.

Vyzývám francouzské důstojníky a vojáky, letce a námořníky, vyzývám francouzské inženýry a dělníky zbrojních závodů, ať jste kdekoliv, připojte se k těm, kdo chtějí bojovat. Jednoho dne, to vám slibuji, naše síly spolu se spojenci vrátí svobodu světu a velikost vlasti.

De Gaulleův rozhlasový projev z 18. června 1940 byl pro mnoho Francouzů „jedinou nadějí, která jim v době nejtěžší jako osamocená hvězda svítila na cestu.“ Zatímco maršál Pétain a Pierre Laval zvolili ve vztahu k Německu ponížené patolízalství, servilitu a kolaborantství (loutkový vichystický stát nebyl ničím jiným), de Gaulleův protiněmecký odpor a heroismus stál na počátku cesty k budoucímu vítězství a k obnovení suverenity země.

Po osvobození v létě 1944 se generál de Gaulle stal šéfem prozatímní vlády, jenže jeho představy o budoucnosti země se rozcházely s realitou. Politicky roztříštěná parlamentní čtvrtá republika byla prakticky „neřiditelná“, což de Gaullea iritovalo a popuzovalo, stejně jako silné postavení komunistické strany kolaborující otevřeně se stalinistickým Sovětským svazem.

Generál Charles de Gaulle a ministři Prozatímní vlády Francouzské republiky, 2. listopadu 1945

Když se v roce 1946 z vysoké politiky stáhl, zdálo se, že jeho velké veřejné angažmá končí. Politická strana Sdružení francouzského lidu (Rassemblement du Peuple Français; RPF), kterou po sobě zanechal, ale naznačovala, že sám nepokládá své politické působení jednou provždy za uzavřené.

Akt třetí: Zakladatel páté republiky

Hluboká, prakticky permanentní vnitropolitická krize čtvrté republiky, jež se promítala i do politiky zahraniční, vyvrcholila na přelomu padesátých a šedesátých let. Po kolapsu v Indočíně se primárně jednalo o situaci v Alžírsku, v „zámořské Francii“, kde sílil odpor tamní Národně osvobozenecké fronty (Front de libération nationale; FLN) vůči kolonizátorům, a současně touha tzv. kolónů nevzdat se země, kterou pokládali od třicátých let 19. století za svou. 

Výsledkem stále hlasitějšího volání po „vládě zákona, práva, pořádku a pevné ruky“, která by zabránila hrozící občanské válce, byl nakonec návrat generála de Gaullea k moci: nejprve jako premiéra a od ledna 1959 jako prezidenta nové páté republiky.

V roce, kdy se stal francouzským prezidentem, jej časopis Time zvolil za Muže roku (1959)

Ještě předtím než mohl realizovat své vnitropolitické a zahraničněpolitické představy, ale musel de Gaulle porazit nepřátele, kteří byli sice zaskočeni jeho rozhodností, obratností a rafinovaností, zároveň ovšem byli stále mocní a velmi nebezpeční. 

V první řadě šlo alžírské veterány, zejména o ty z Organizace tajné armády (Organisation armée secrète; OAS), kteří de Gaullea nenáviděli na smrt za to, že vydal Alžírsko Alžířanům (tzv. Evianské dohody z března 1962), a vystavil tím Francii – z jejich úhlu pohledu – „potupě největší“. 

Výsledkem byla řada neúspěšných pokusů o atentát na prezidenta, ozbrojené útoky proti dalším představitelům páté republiky i proti jejím institucím. Gaullisté nicméně nakonec v tuhém boji o budoucnost země zvítězili a de Gaulle, zbavený „nesnesitelného břemene na krku jménem Alžírsko“, mohl realizovat své sny o velké Francii.

Jeden z „nejslavnějších” pokusů o atentát se odehrál 22. srpna 1962 v obci Petit-Clamart na předměstí Paříže, kde na projíždějící prezidentský Citroën DS zaútočil kulometem Jean-Marie Bastien-Thiry z OAS (Organizace tajné armády). Na snímku Charles de Gaulle pár minut po nezdařeném pokusu.

Vedle stabilizace vnitropolitických i hospodářských poměrů, jež se mu jednoznačně dařila – Francie se poměrně rychle zklidnila a životní úroveň díky fungujícímu průmyslu rychle rostla – usiloval prezident de Gaulle rovněž o evropskou integraci, přirozeně pod vedením jeho země a v co nejužší spolupráci s Německem. 

Také v tomto případě byl úspěšný, Francie udávala tón v Evropském hospodářském společenství i v dalších organizacích (včetně Euratomu), nemluvě o dvojím de Gaulleově vetu britské žádosti o vstup do společenství (1963 a 1967), jejž si z řady důvodů nepřál. Na druhé straně nešlo opomenout prezidentovu roztržku s USA, jejímž vrcholem byl odchod Francie z vojenských struktur NATO v březnu 1966.

Vnitropolitickou krizi z jara 1968, kdy se proti jeho konzervativnímu „starému režimu“ vzbouřili především studenti („Deset let u moci je víc než dost!“, křičela tehdy zdivočelá mládež na demonstracích a ničila přitom všechno, co mohla) a část dělnictva, de Gaulle ještě ustál.

Proti de Gaulleovi se nedemonstrovalo pouze ve Francii. Snímek s hořící figurínou francouzského prezidenta byl pořízen 31. května 1968 v Římě během násilných protestů levicové, zejména komunistické mládeže a studenstva.

Po porážce v poměrně bezvýznamném referendu o reformě státní správy a senátu z podzimu toho roku ale oznámil rezignaci a na jaře 1969 na prezidentský úřad skutečně rezignoval. Fakt, že byl na jeho místo zvolen kdysi jeho nejoddanější muž a dlouholetý premiér Georges Pompidou, jenž se mu ale v poslední fázi vlády politicky i lidsky odcizil, de Gaullea příliš nepotěšil; zároveň jej to ale nešokovalo a nepohoršovalo natolik, aby mu to stálo za jakýkoli „zásadní komentář“. Jeho éra byla ostatně tak jako tak, tentokrát již definitivně, u konce.

Churchill, Adenauer, de Gaulle, Thatcherová a spol. Političtí vizionáři s odvahou, kteří dnes zoufale chybí

Akt čtvrtý: De Gaulleův odkaz

Když de Gaulle v listopadu 1970 ve svém venkovském sídle Colombey-les-Deux-Églises v severovýchodní Francii zemřel, propadla se země do smutku, jenž byl mnohem větší, než by se vzhledem k poněkud neslavnému konci dalo čekat. 

Všechno špatné bylo rázem (takřka) zapomenuto a všechny zásluhy byly „velkému mrtvému“ naopak započteny k dobru: vojenská služba vlasti ve Velké válce (1914–1918), statečné velení tankové divizi v jinak „nešťastné kampani“ na jaře 1940 a hlavně záchrana země před Německem a potupným pétainismem a její „vzkříšení“ v roce 1944, stejně jako její druhá záchrana před zničující občanskou válkou na vrcholu alžírské krize na přelomu padesátých a šedesátých let. 

Všechny tyto zásluhy, úspěchy a triumfy navíc nebyly uměle „vyfabrikované“, nýbrž skutečné, stejně jak „velké zakladatelské dílo“ v podobě ustavení páté republiky.

Jeden z největších francouzských státníků „odpočívá“ ve skromném hrobu na nevelkém hřbitově v Colombey-les-deux-Eglises v severovýchodní Francii. V roce 2017 neznámý vandal strhl z náhrobku 1,5metrový kříž stojící v jeho středu.

De Gaulleovi bylo a je jistě možné vyčítat mnohé. Žádný racionálně uvažující člověk jej ale nikdy nemůže obvinit z toho, že by nečinil všechno, co mohl, pro „blaho milované vlasti“. 

De Gaulle byl opravdu velký Francouz a velký Evropan, mimo jiné proto, že usiloval o racionální společenství v podobě „Evropy vlastí“ s kromobyčejným „smyslem pro velikost i pro historii“. Právě proto jej Francouzi, alespoň jejich většina, ctí dodnes, právě proto byl a je tak inspirativní pro politiky i pro lidi mimo politiku.

Sir Winston Leonard Spencer Churchill. Nejen „krev, pot a slzy“ na cestě k věčné slávě

Až vstanou de Gaulleovy „tiché miliony“. Nejen Francie, ale i část Německa je doslova natlakovaná nespokojeností

sinfin.digital