KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ | Pokud chtěla vládní koalice dodržet slovo, které si dala při svém vzniku, že právo nominace českého eurokomisaře má druhá nejsilnější strana STAN, odjezd Jozefa Síkely je nejméně špatným řešením, které bylo k mání. Dobře, že vláda jednomyslně vybrala právě jeho. Že do Bruselu jasně posílá jediné jméno, za kterým bude stát. Že nepodlehla podivné hře předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leynové , která vysílala vzkazy: pošlete mi muže a ženu, já si vyberu. Správně, že si českého komisaře vybrala česká vláda, a nikoliv německá předsedkyně Evropské komise.
Z prohlášení předsedy STAN Víta Rakušana je jasné, že právě jeho strana chtěla jít Von der Leyenové na ruku a poslat jí vedle Síkely k výběru i europoslankyni STAN Danuši Nerudovou. Zalitoval, že na tu hru nakonec kabinet nešel.
Přestože Danuše Nerudová v posledních dnech mocně lobbovala i u samotné Von der Leyenové, s níž si vystavovala fotky na sociální sítě, aby její jméno odešlo do Bruselu spolu se Síkelou, tak neodešlo. A je to dobře. Nejen proto, že výběr eurokomisaře je suverénním rozhodnutím české vlády, které je naprosto nesmyslné exportovat do rukou předsedkyně Komise.
Premiér Petr Fiala vysvětlil volbu Síkely tím, že má díky svému životopisu největší šanci získat silné portfolio. Ministr průmyslu v ostré době energetické krize a předtím člen představenstva rakouské banky Erste vypadá aspoň na papíře jako docela těžká váha.
Je to v tradici toho, že jsme do Komise vyváželi ty, kdo prošli doma vládou. S výjimkou prvního dočasného komisaře po vstupu do unie Pavla Teličky. Vladimír Špidla, Štefan Fülle i Věra Jourová měli vládní zkušenost. Danuše Nerudová má zkušenost nulovou. S politikou právě v roli europoslankyně začíná.
Špatný ministr
Česká veřejná sféra je v obrovské personální nouzi. Na špičkové posty nejsou lidi, kteří by je byli schopni špičkově zvládat. Jozef Síkela byl slabým a špatným ministrem průmyslu.
To naplno odhalila energetická krize, kterou jsme i díky jeho liknavosti řešili skoro jako poslední v celé Evropě. Výsledkem byly jedny z nejvyšších cen elektřiny pro firmy i domácnosti.
Nijak se nevyznamenal ani v přípravách a řízení tendru na výstavbu nových jaderných bloků, který vláda naštěstí v minulých dnech dotáhla aspoň k rozhodnutí, že budou stavět Korejci. Zatím ale není dotažené ani financování, ani to, kdo bude na české straně vlastníkem nových bloků.
Nemluvě o transformaci ČEZ, o níž se ve veřejném prostoru spekuluje už dva roky, poté co ji v červnu 2022 ohlásil premiér Petr Fiala.
Přes dosavadní neoslnivý výkon bude Jozef Síkela nejlepším jménem, které jsme za těch dvacet let v Evropské unii do Komise dodali.
Po Síkelovi zbude i o desítky miliard korun předražený nákup plynovodů Net4Gas od konsorcia Allianz a Borealis. Vláda mu ho odkývala, aniž se zabývala tím, v jakém stavu firma je. Ztráty jsou výrazně větší, než se čekalo. A příspěvek k energetické bezpečnosti sporný.
Plynovod je státní, ale to nijak nezabránilo tomu, aby Němci v rozporu se smlouvami výrazně omezili dodávky. Na to si v minulých dnech právě Síkela stěžoval v Bruselu. Němci mu vzkázali, že budou jednat. Snad za pár týdnů, až najdou termín.
Ministrovi průmyslu se nepodařilo ani vyjednat v Bruselu výhodnou veřejnou podporu pro nový blok v Dukovanech. Tím, že se staví rovnou dva, se naštěstí začne vyjednávat znovu. Podle pravidel, která začala platit loni na podzim a jádro má podle nich nárok na stejnou podporu jako obnovitelné zdroje.
Nejlepší komisař v historii
Shrnuto, žádný oslnivý vládní výkon. Přes to všechno bude Jozef Síkela nejlepším jménem, které jsme za těch dvacet let v Evropské unii do Komise dodali. Konkurence byla mimořádně slabá. Stejně jako portfolia, která jsme v Komisi dostali. Nikdy jsme neměli vlivné ekonomické portfolio, kde se o něčem zásadním opravdu rozhoduje.
Premiér Petr Fiala se teď tváří, že Síkela je těžká váha, na níž máme takové ekonomické portfolio šanci vyjednat. To se ukáže v příštích týdnech.
Ta nejdůležitější jsou hospodářská soutěž, kde se schvalují právě veřejné podpory včetně té na jádro. A pak hospodářská politika a energetika. Tam se rozhoduje o nových regulacích a směřování evropské ekonomiky. O tyto posty už ale projevili zájem Italové a Francouzi.
Co je silné ekonomické portfolio
Petr Fiala tvrdí, že vyjednáváme o ekonomickém portfoliu a to takovém, kde se skutečně rozhoduje. Podle těchto kritérií, která si sám nastavil, se dá měřit výsledek vyjednávání.
Očekává se, že rozdělení postů v Komisi se výrazně promění. Podle všeho vzniknou další portfolia, která budou nést ekonomické názvy, ale bude v nich minimum reálné moci. To má být třeba post komisaře pro konkurenceschopnost.
Pokud by Síkela skončil na něm, bude to trochu navoněná prázdnota. Velká slova a malá moc. Takový ten úřad, kde se sepisují koncepce, koho chce Evropa zase dohnat a předehnat.
Nástupce. Klíčová figura vlády
Ještě podstatnější než nový úřad pro Síkelu je to, kdo ho nahradí v křesle ministra průmyslu, jenž se nyní stane kvůli historicky největší investici do nových jaderných bloků druhým nejdůležitějším postem v kabinetu po ministerstvu financí.
Síkelův nástupce bude muset připravit spolu s ministrem financí dohodu s korejským dodavatelem, model financování a transformaci firmy, která bude nové bloky vlastnit. Nastavit její vztahy s polostátním ČEZ. Vyjednat v Bruselu veřejnou podporu na nové bloky, kdy se dá čekat, že budeme narážet na silný odpor a obstrukce ze sousedního antijaderného Německa a Rakouska.
To je porce pro skutečně silného ekonomického lídra. Místopředseda STAN Lukáš Vlček jím není.
Pravicový kritik pravicové vlády. Lákat Kalouska zpět má smysl nejen pro TOP 09, ale i koalici SPOLU