Přestup Lipavského do TOP 09 se vyloženě nabízí. Pekarová Adamová bude potřebovat tahák na voliče

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | O přestupu ministra zahraničí Jana Lipavského do TOP 09 se v zákulisí české politiky mluví už od jara. V pondělí spekulace přiživila předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Především pro ni by to byl majstrštyk a elegantní řešení problému, který zní takto – TOP 09 nemá žádné oblíbené lídry a ona sama to před volbami neutáhne.

Nejprve základní fakta: předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v pondělí na sociální sítě napsala, že má za sebou příjemné jednání s ministrem zahraničí Janem Lipavským. A dodala, že na čtvrtek něco chystají. Třeba se to – aspoň zatím – nestane, jeho přestup do TOP 09 se ale jeví jako jasný a logický krok.

Když Piráti oznámili odchod z vlády, ministr zahraničí jen o několik hodin později, navíc z USA, vzkázal, že to akceptuje, ale že v takovém případě stranu opustí. Co to vypovídá o jeho charakteru, nechť posoudí každý sám. V každém případě to vypadalo, že jde o koordinovanou věc a že premiér Petr Fiala jeho demisi na Hrad ani nedoručí. Což se také nakonec stalo.

Za další: Lipavský patří v určitých kruzích mezi nejoblíbenější a nejvíc vychvalované politiky. A nic na tom nemění, že podle jiných hlasů je ve vládě Petra Fialy naopak nejvíc přeceňovaným ministrem. Oba tábory by se mohly shodnout snad v tom, že patří mezi viditelné členy vlády, což není zrovna samozřejmostí.

Programové těžiště vlády je – a bylo i za účasti Pirátů – pravicové, čemuž pochopitelně odpovídá i její pojetí zahraniční politiky. Tady je potřeba dodat: podle našich zdrojů je to servilita a poslušnost, co si její zástupci včetně premiéra na Lipavském nejvíc cení.

Architektem vládní zahraniční politiky totiž prý není on, nýbrž Tomáš Pojar a jeho okolí. Lipavský pak jen poslušně dělá, co se po něm chce. A v tomto smyslu představuje stabilitu a hladké fungování nejen ve vztahu k okolí premiéra, ale i směrem k Hradu.

A nakonec je podstatné toto: s TOP 09 si část voličů spojuje kvůli Karlu Schwarzenbergovi jistý étos a důraz na takovou zahraniční politiku, o které by se dalo říct, že navazuje na Václava Havla. Už není podstatné, zda to tak je i ve skutečnosti, důležité je, že se to tak může jistému množství lidí jevit. A těm to tak lze také „prodávat“.

Pro Pekarovou Adamovou by byl tedy ideálním tahákem, jak je přetáhnout k sobě. Jde o slušně zaopatřené městské liberály. Takových lidí sice není mnoho, jsou ale výrazně zastoupeni nejen v médiích, ale i v dalších uzlových bodech české společnosti, jež zásadně formují veřejnou debatu. Typologicky jde přesně o ty voliče, o které vždy usilovali nejen Piráti, ale také právě TOP 09.

Hádka o Lipavského: Je to oportunista, který zradil Piráty, nebo se naopak zachoval odpovědně?

K tomu ještě jedna důležitá poznámka: v žádném případě tím nechci Lipavského srovnávat se Schwarzenbergem, natož s Havlem. Chci říct, že pro TOP 09 by jeho angažmá dávalo velkou logiku. A byť Lipavský po odchodu z Pirátů říkal, že politika není fotbal a že se v ní nepřestupuje z jedné strany do druhé podobně jako ze Sparty do Slavie, i pro něj by to byl logický krok.

Volby se blíží a o své budoucnosti budou přemýšlet všichni aktéři. A Lipavský ve svém věku jistě nemyslí na politický důchod. TOP 09 zase zoufale trpí nedostatkem viditelných a hlavně oblíbených lídrů. Současný ministr zahraničí by byl pro Pekarovou k tomu všemu doslova esem ve vyjednávání o podobě příštích kandidátek koalice SPOLU.

Minule měla TOP 09 své lídry ve dvou krajích. A pokud by její předsedkyně chtěla příští rok usilovat o totéž, skoro si nelze představit, že by toho mohla – s ohledem na nízké preference své strany ve vyjednávání se zástupci ODS a KDU-ČSL bez někoho, jako je Lipavský – dosáhnout. Nikoho srovnatelně viditelného, pro jistý typ voliče přitažlivého, byť někdy až nevkusně adorovaného, uvnitř své strany totiž nemá.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Ministr na roztrhání. Jak se pirát Lipavský názorově přiblížil ke SPOLU

TOP 09 svírá politický amatérismus: Straně chybí tváře, agenda i řemeslo

sinfin.digital