Tady žije hysterie… Proč se Češi hroutí z amerických prezidentských voleb?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Brzy budeme znát nového prezidenta Spojených států. Něco jsme se však dozvěděli už teď. Totiž že naši českou kotlinku ovládla hysterie a morální panika z toho, jak to v Americe dopadne. Přičemž ono šílení má převážně jednoho jmenovatele. Hroutí se ti, kteří nenávidí Donalda Trumpa tak moc, že jsou schopni napadat a urážet každého, kdo není manifestačně pro Kamalu Harrisovou. To se ti lidé zbláznili?

Mainstreamová média, influenceři, opinion lídři… ti všichni vykreslují obrázek zkázy a zmaru. Líčí, co vše hrozného by se údajně stalo, kdyby v USA nevyhrála demokratka, ale republikán. Pod lavinou jednostranné masáže i voliči pravicových stran říkají, že by hlasovali pro radikálně levicovou političku. 

Aby toho nebylo málo, tak dokonce i většina oslovených politiků koalice SPOLU je pro progresivní Harrisovou, a ne pro konzervativního Trumpa.

Bojovníci s dezinformacemi nás varují před ruskou propagandou, tady však vidíme, jak účinné manipulace jsou schopna i západní média. Tohle je přece úplný blázinec, kdy je všechno naruby. Že jsou liberální levičáci pro Harrisovou, to je naprosto v pořádku. Že by si pravičáci nedokázali vybrat nikoho, to by také šlo chápat, protože Trump není právě „mister sympatico“. Ale tvrdit, že stojím napravo, a přitom být nadšený z jeho soupeřky?

Vymývání mozků je tak dokonalé, že komunisté – kteří zřejmě věří všemu, co se o Trumpovi píše – by naopak hlasovali pro něj.

Přitom on je přímo etalonem všeho, co oni nenávidí. Podporuje „pickwickovský“ kapitalismus 19. století, snížení daní bohatým, během svého prvního mandátu se tvrdě přetlačoval s Vladimirem Putinem, vedl drsnou obchodní válku s čínskými bolševiky a uzavřel na Blízkém východě řadu strategických dohod ve prospěch Židů.

Jediní, komu lze kromě liberálů rozumět, jsou politici ANO a SPD, kteří ve shodě se svými voliči preferují Trumpa. Kvůli slibu, že zatočí s nelegální migrací a jeho odporu k válce s uhlíkem. Proč tyto jeho přednosti neoslovují tradiční pravičáky, je záhadou. Podle všeho zde funguje strach, že coby „trumpisti“ budou vyloučeni ze „slušné společnosti“. Neboť o místě v ní rozhoduje liberální mainstream. Takže autocenzura?

Sečteno a podtrženo: v ničem z toho, z čeho Harrisová a spol. Trumpa obviňují, nemají sami čisté svědomí. Ani ve svém přístupu k podpoře Ukrajiny.

Když se europoslanec ODS Alexandr Vondra jako jeden z mála odvážil říci, že republikán pro něj představuje „menší zlo“ a při výběru „mezi arogantním chlapíkem a nezkušenou dámou“ volí Trumpa, sesypala se na něj smršť kritiky a hejtů. Pro mě je spíš naprosto nepochopitelná preference potratářky Harrisové u řady lidovců. Vždyť ona prosazuje, aby neexistovala žádná hranice, do kdy je možné nenarozené dítě beztrestně zabít.

Člověk nemůže otevřít zpravodajství ani sociální sítě, aby na něj nevybaflo protitrumpovské moralizování. Namířené proti každému, kdo by se odvážil jen pomyslet, že by ho preferoval před Harrisovou. 

Možná se mnozí jen bojí šikany, a tak raději mlčí nebo rovnou odpoví, že by volili demokratku. Už to, že nás tak moc nervuje hlasování v cizí zemi, je na pováženou. Ještě absurdnější pak je, že mnozí evidentně mluví v rozporu s vlastními zájmy a hodnotami.

Trumpův program je přímo vzorově konzervativní. Slibuje snížit daně, omezit vysoké státní výdaje, zastavit masovou migraci, zrušit klimatická opatření zavedená Bidenem, bojovat s LGBT ideologií a cenzurou. Židé by jasně hlasovali pro něj, protože od něj čekají, že by jim pomohl porazit teroristy vedené Íránem. Na rozdíl od Harrisové. Ta ve všem zmíněném reprezentuje pravý opak. Přesto by u nás získala hlasy pravicových politiků a voličů…

Podpora kandidátů na amerického prezidenta/prezidentku mezi českými politiky (zdroj: x.com)

Proč to tak je? Stydí se říci svůj názor? Nebo opravdu uvěřili, že by progresivistka pro ně byla lepší než konzervativec? Pravdou je, že informace o kandidátech jsou stejně jednostranné a propagandisticky překroucené, jako když komunistická média „informovala“ o Ronaldu Reaganovi. Zatímco Harrisová je líčena coby milá sympatická dáma, Trump dostává nálepky jako „fašista“ a „diktátor“, který v USA zničí demokracii.

Mnohým konzumentům české veřejné debaty se při vyslovení jména exprezidenta vybaví dva pojmy: konspirační teorie a útok na Kapitol. Asi těžko si uvědomí (pokud nepátrá sám), že ve lhaní, dezinformacích a manipulacích si nemají oba tábory co vyčítat. Viz třeba nepravdivá kampaň liberálů o napojení Trumpa na Rusko – dokonce se o něm psalo coby o „kandidátovi Kremlu“. Nic z obvinění z doby před osmi lety se neprokázalo.

Co se týká událostí z 6. ledna 2021, Trump měl na jejich vyprovokování menší podíl než Harrisová a spol. na eskalaci násilnějších a ničivějších protestů v rámci hnutí Black Lives Matter (BLM), které měly mnohem více obětí. Demokraté je přímo podporovali, zatímco exprezident své fanoušky včas vyzval, aby se rozešli. Jeho apel k nim však nedoputoval, neboť ho bývalé vedení Twitteru promptně smazalo…

U Američanů rozhoduje při volbě prezidenta ekonomika, životní úroveň, bezpečnost a celkově vyhlídky do budoucnosti.

Upřímně – ani jedna strana na sebe nemůže být hrdá a obě mají podíl na nebezpečné vysoké míře politického násilí v USA. Avšak tvrzení, že viníkem je pouze republikán, je lživé. I demokraté mají máslo na hlavě. Ostatně, na koho že se to střílelo? Na Harrisovou nikoli… 

Dále liberálové Trumpovi rovněž vyčítají, že prý se snažil „nedemokraticky“ zvrátit výsledek voleb a je vinen ze vzpoury. I zde však platí, že nevidí břevno ve vlastním oku.

Neuznat výsledek voleb byla samozřejmě velká chyba. I když o něm máte pochybnosti, máte sklapnout podpatky. Ne kvůli soupeři, ale kvůli důvěře v systém. Nicméně demokraté provedli snad ještě horší věc. Z Trumpovy neochoty říci „prohrál jsem“ se snaží prefabrikovat kriminální čin a vymýšlejí složité konstrukce údajného spiknutí. Ve skutečnosti Trump neudělal nic, aby násilím změnil běh dějin. Jen se soudil, trucoval, chytal se stébla…

Kdo udělal Trumpa „velkým“? Nikoliv Amerika, ale největší německá banka

Tohle chování jistě není hodno velkého státníka, jímž chce exprezident být. Ani to neprospívá demokracii. Ale není to zločin. A demokraté svojí urputnou snahou dostat ho skrze své členy v řadách prokurátorů a soudců za každou cenu do vězení pro změnu podkopávají principy právního státu. Sečteno a podtrženo: v ničem z toho, z čeho Harrisová a spol. Trumpa obviňují, nemají sami čisté svědomí. Ani ve svém přístupu k podpoře Ukrajiny.

Nevolit z těch dvou nikoho, tomu lze rozumět. Ale vybrat si tu první z důvodu „vyššího principu mravního“? Kdo chce, ať si věří samozvaným morálním majákům, kteří proti Trumpovi vedou džihád. Jen ať se pak nediví, že vypadá nadmíru směšně, když uprostřed české kotliny vyšiluje z něčeho, co velkou část Američanů vůbec nezajímá. Protože volby u nich rozhoduje ekonomika, životní úroveň voličů, bezpečnost a celkově vyhlídky do budoucnosti.

Vidět svobodné volby coby souboj dobra se zlem svědčí o neschopnosti vnímat realitu.

Pravda, na mítincích Kamaly Harrisové to vypadá úplně stejně jako v liberální části českého „X“. Hysterie, hraní na emoce, arogantní moralizování, líčení Trumpa coby samotného Satana – a žádný program (tedy kromě potratů). Nicméně je každého věc, jak chce zaujmout voliče. I tohle zboží si evidentně nachází dost kupců. Proč však poselství, které míří na radikální americké liberály, oslovuje české pravičáky a konzervativce?

Voliči demokratů dostávají záchvaty paniky a trpí psychickými poruchami, zkrátka jsou regulérně duševně ochořelí z obavy, že by mohl zvítězit Trump. Republikáni evidentně takové problémy nemají. A platí to i pro české sociální sítě. 

Proto zde nepíši o hysterických projevech konzervativců. Nedají se totiž dohledat. Uvidíme, jaké budou reakce na výsledky voleb. Zatím se ale zdá, že Češi trpí Trumpofóbií a Harrisofílií – a někteří to opravdu hodně prožívají.

Trumpova návratu se bojí většina EU. Svůj vztah k USA ale musí přehodnotit, ať už vyhraje kdokoli

Být na prášky z politiky je diagnóza. Vidět svobodné volby coby souboj dobra se zlem svědčí o neschopnosti vnímat realitu. Nechat si vymýt mozek účelovou propagandou, popřípadě mít hrůzu říci vlastní názor, abych nebyl vypeskován, to už může představovat hrozbu pro demokracii, která potřebuje svobodnou diskusi. Sám bych volil Trumpa coby menší zlo, ale nic nevyčítám příznivcům Harrisové, či nevoličům. Nechápu tu paniku, hysterii, zlobu…

Ano, volí se hlava supervelmoci. Zájem je pochopitelný. Ostré diskuse k takovým soubojům patří. Proč se však kvůli volbám prezidenta jiného státu hroutit? Proč si v nich vybírat v rozporu s vlastními hodnotami? Proč jako zfanatizované stádo útočit na každého, kdo má jiný názor? Zde se hodí připomenout sportovní slogan: fandi, ale zůstaň člověkem! Jinak si rovnou můžeme vybrat nový propagační slogan pro Česko: Tady žije hysterie…

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

„Americká jízda“ na INFO.CZ a E15: Pusťte si ve středu ráno živou show k volbám v USA

Musk vs. Soros: Americké volby jsou i soubojem miliardářů. Víme, koho má „za zády“ Trump i Harris

Harrisová vs. Trump: Předvolední průzkumy míří k remíze, rozhodnou „zastydlí voliči“?

sinfin.digital