Kdo udělal Trumpa „velkým“? Nikoliv Amerika, ale největší německá banka

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Deutsche Bank zachránila Donalda Trumpa před krachem, za cenu vlastního prodělku. Co za to největší německá finanční instituce od Trumpa chtěla nebo ještě bude chtít, zůstává tajemstvím.

Z pohledu Trumpovy předvolební rétoriky je vlastně celá záležitost kolem Deutsche Bank velmi pikantní. Miliardáři, který svou prezidentskou kampaň postavil na heslu „Make America Great Again“ a návratu amerického protekcionismu, vyšlapala cestu do Bílého domu evropská banka. To není žádný výmysl Trumpových odpůrců, ale zcela seriózní sdělení řady amerických i německých médií, opírající se nepopiratelná „tvrdá fakta“.

Tajemství Trumpova věžáku

Nebýt zvláštního – a ve světě tehdy jako dnes zcela neobvyklého – financování aktivit Donalda Trumpa ze strany Deutsche Bank, skončil by americký příběh tohoto miliardáře německého původu možná dřív, než by vůbec začal.

Jako jeden z prvních popsal už v roce 2020 Trumpův vztah k německé bance novinář The New York Times David Enrich v knize Dark Towers.

Na začátku 90. let minulého století Donald Trump nutně potřeboval peníze. Jeho zpočátku úspěšná podnikatelská expanze se totiž stále více zadrhávala, až Trumpovy dluhy dosáhly údajně až 900 milionů dolarů.

Americké banky dávaly od zadluženého podnikatele s nevalnou pověstí ruče pryč a odmítaly ho nadále úvěrovat. Trumpovi tehdy reálně hrozil bankrot i ostuda obřích rozměrů.

Jenže pak přišla nečekaná záchrana ze strany Deutsche Bank. S trochou nadsázky by se dalo říci, jak napsal německý deník Focus, že to byla právě tato významná evropská finanční a investiční instituce, největší v Německu, kdo vydláždil Trumpovi cestu moci. Dodnes ovšem zůstává otázkou, za jakou cenu.

Nedotknutelný Trump

Deutsche Bank totiž Trumpa celé roky opakovaně úvěrovala, i když půjčky nesplácel nebo se s bankou dokonce o některé úvěry soudil. Dokonce mu odpustila, že při žádostech o úvěr nadhodnocoval svůj majetek, čímž dosáhl nižších úroků. 

Podle německého webu Bussines Insider banka jen kvůli tomuto podvodu přišla na úrocích o zhruba 150 milionů eur (3,8 miliardy korun). Tato data mimo jiné vyplynula ze soudního jednání, kdy byl Trump spolu se svými dvěma syny letos v únoru odsouzen v New Yorku k pokutě 350 milionů dolarů za finanční podvody.

Musk vs. Soros: Americké volby jsou i soubojem miliardářů. Víme, koho má „za zády“ Trump i Harris

Zatímco kterýkoli jiný podnikatel by za podobný prohřešek zřejmě skončil za mřížemi, Trump zůstával nadále váženým klientem Deutsche Bank. 

Novinář David Enrich byl během svého výzkumu Trumpova zvláštního vztahu s bankou často „ohromen“. Třeba v případě, kdy Trump splatil půjčku od Deutsche Bank půjčkou od Deutsche Bank: „Nikdo nikdy nic podobného neviděl. Dokonce i lidé v bance mi instinktivně řekli, že se to nikdy nestalo. Tak to nefunguje. Ale tak to šlo. Což je tak neuvěřitelné a neobvyklé, že by to nikoho ani nenapadlo,“ napsal Enrich.

Podle výše zmíněného Business Insider i dalších médií dluží Donald Trump Deutsche Bank za nesplacené úvěry stále kolem 300 milionů dolarů (7,6 miliardy korun), a to už minimálně deset let.

Od doby, kdy v roce 2015 vstoupil na politickou scénu v USA a o dva roky později se stal americkým prezidentem, si německá banka netroufá vymáhat na něm splacení dluhů. Politické a právní důsledky výsledného konfliktu by pro ni byly údajně „příliš citlivé“.

Díky Evropo!

V průběhu soudního řízení s Trumpem letos v únoru se prokázalo pouze to, že Deutsche Bank v letech 2019 a 2020 Trumpovi jeho úvěrové závazky jen „opatrně připomněla“. A v roce 2021 po útoku Trumpových příznivců na americký Capitol s ním oficiálně ukončila obchodní spolupráci. 

Dluh ale zůstal. „Pokud se nyní Trump stane znovu prezidentem, bude si muset Deutsche Bank na své peníze ještě pár let počkat,“ píše Business Insider.

Učinit Ameriku opět velkou? Proč ne, za evropské peníze na dluh, který se nebude splácet.

Výše uvedené skutečnosti ale stále nejsou dostatečnou odpovědí na otázku, co vlastně podporou Donalda Trumpa Deutsche Bank sledovala a jaký jiný prospěch kromě finančního z této spolupráce mohla nebo ještě může mít. Jisté je zatím pouze to, že Trump v době, kdy byl prezidentem, čelil nevídanému střetu zájmů.

USA, tedy země, v jejímž čele stál, se totiž soudila s Deutsche Bank o 14 miliard dolarů pokuty za údajné nekalé praktiky banky před vypuknutím světové finanční krize v roce 2008. V době, kdy Trump nastoupil do prezidentského úřadu, se nakonec banka se Spojenými státy dohodla na polovině požadované částky.

Mnoha americkým voličům Trumpův evidentní střet zájmů (a nejen v tomto případě) zjevně nevadí. A chtějí dlužníka Deutsche Bank znovu zvolit americkým prezidentem. 

Nemělo by se ale zapomínat na to, že muž, který chce srdnatě vrátit „Americe zašlou slávu“, si na to „vracení americké slávy“ musel půjčit v Evropě. Americké banky totiž podnikatelsko-politickému projektu Donalda Trumpa evidentně nevěřily.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Musk vs. Soros: Americké volby jsou i soubojem miliardářů. Víme, koho má „za zády“ Trump i Harris

Zakážeme bohatým vstup do politiky? Usvědčením Babiše ze střetu zájmů si na sebe EU šije bič

Jak s trhy zahýbou americké prezidentské volby? Tohle je scénář, při kterém by krvácelo všechno

sinfin.digital