Před osmi lety se na sjezdovce v Rakousku srazil s lyžařkou, která utrpěla život ohrožující zranění. Přestože je přesvědčen o své nevinně, poškozené již na náhradách škody vyplatil dva a půl miliony korun. Další milion utratil za právníky, soudní výlohy, znalce a poplatky exekutora – na pokrytí všech nákladů si musel půjčit od rodiny. Kauza přitom dodnes není uzavřená, protože se momentálně čeká na rozhodnutí českého Nejvyššího soudu o dovolání. Tenhle text není o hledání viny, a ani jím nemůže být, ale je hlavně o tom, co se může stát i vám, když vyrazíte na zdánlivě nevinnou dovolenou na lyžích.
Až si přečtete tento příběh, možná se zamyslíte, jestli místo dovolené v Alpách nevyrazit k moři. Na sjezdovkách dochází k velmi vážným úrazům – jezdí se totiž čím dál rychleji a provoz je čím dál hustější. Zranění si často nesou doživotní následky a mnozí viníci zas do konce života splácejí škody.
Určit, kdo nehodu na sjezdovce způsobil, je přitom často komplikované nebo dokonce nemožné. Chybějí důkazy a svědectví mnohdy mohou poskytnout jen přátelé, blízcí či příbuzní jedné nebo druhé strany, takže o jejich nezaujatosti lze přinejmenším pochybovat.
Před osmi lety v Bad Gastein
Případ, o němž píšeme, se odehrál v březnu před osmi lety dvěma Čechům – jejich identitu známe, ale vzhledem k tomu, že ve sporu stále nebylo definitivně rozhodnuto, totožnost účastníků ponecháme v utajení. To ovšem neubírá nic na tragédii, kterou srážka způsobila.
Účastníky nehody byli česká podnikatelka a tehdy ještě student ČVUT. Oba mají svou verzi, jak ke srážce došlo.
On tvrdí, že se nerozhlédla a vjela mu do cesty. Ona oponuje, že nepřizpůsobil rychlost terénu a srazil ji za nerovností, přes kterou ji údajně nemohl vidět. On odpovídá, že na sjezdovce žádná taková nerovnost nebyla.
K tomu, abyste se při lyžování dostali do problému, jehož řešení se může protáhnout na roky, stačí jen málo.
Obě strany se odkazují na pravidla FIS stanovující povinnosti účastníků provozu na sjezdovkách, každý ale na jiný z bodů.
Kauza trvá už osm let. Mezitím se o ní už rozhodovalo v několika instancích jak v trestním, tak civilním (občanskoprávním) řízení.
Ona přišla o slezinu a dlouho se léčila se zlomenými žebry. On jí musel zaplatit hodně přes dva miliony jako náhradu majetkových i nemajetkových škod, které po něm poškozená vymáhala.
Všechno se seběhlo během okamžiku. „Na snowboardu jsem se pohyboval na levém okraji sjezdovky, když v tom z ničeho nic došlo ke střetu,“ říká dvaatřicetiletý vývojář, tehdy čtyřiadvacetiletý student. V době nehody byla podle něj sjezdovka upravená, bez nerovností.
Tvrdí, že v místě, kde červená přechází v černou, najednou dostal ránu do levého ramene, po níž spadl na zem.
„Sjížděl jsem dolů, a když jsem zastavil, viděl jsem nad sebou lyžařku, která byla také na zemi,“ říká s tím, že si hned odepnul vázání a běžel k ní, kde se setkal i se svou kamarádkou. Společně zavolali záchrannou službu a on šel nahoru postavit kříž z lyží, aby do nich nikdo nenajel.
„Paní měla tržnou ránu na nose a česky křičela, že ji bolí záda, a tak jsme s ní nehýbali. Volali jsme záchranku a uklidňovali ji,“ popisuje snowboardista, který se s kamarádkou snažil zastavit projíždějící lyžaře. Zraněné pak přivolali vrtulník.
„Poté jsem od ní nedostal žádnou zprávu, a tak jsem předpokládal, že je vše v pořádku. Ovšem jen do chvíle, kdy mi přišlo trestní oznámení od Policie ČR a výzva, abych se dostavil k výslechu kvůli podezření z ublížení na zdraví,“ vzpomíná snowboardista.
Život ohrožující zranění
V nemocnici, kam byla poškozená transportována vrtulníkem, zjistili, že při srážce utrpěla vážná zranění. „Po celou dobu byla pod silnými léky tlumícími bolest, z toho první tři dny bez nadsázky ‚bojovala o život‘ – přišla o slezinu a musela podstoupit několik operací, ať už v Rakousku, nebo následně v České republice, a po řadu měsíců, vlastně let musela absolvovat léčbu a rekonvalescenci. Zdravotní následky si ponese do konce života, ty psychické si pak kromě ní nesla a nese i celá její rodina,“ sdělil redakci Info.cz její právník.
Snowboardista o těchto důsledcích srážky nic nevěděl a předvolání k výslechu ho proto překvapilo. Na doporučení rodičů si našel právníka a šel s ním na policii. Pak začalo trestní stíhání a soudy. Soud první instance ho coby obžalovaného odsoudil za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a za to mu uložil trest odnětí svobody v trvání sedmi měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu jednoho roku a náhradu bolestného ve výši 243 046 Kč.
Jak postupovat při srážce na sjezdovce?
Co mají dělat lyžaři, aby předešli tomu, že po nich někdo bude vymáhat náhradu škody v případě srážky? Zeptali jsme se mluvčího jedné z velkých pojišťoven:
„V první řadě doporučujeme mít sjednané odpovídající pojištění, u lyžařských zájezdů včetně pojištění odpovědnosti za újmy třetí osobě. V některých zemích, například v Itálii, je toto pojištění už dokonce povinné. A dojde-li k nehodě na lyžích, neprodleně kontaktovat asistenční službu pojišťovny, zajistit co nejvíce důkazů, vyfotit místo srážky, zajistit svědky nehody a získat na ně kontakty, nikdy nic nepodepisovat na místě, čemu klient nerozumí,“ říká mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. V letošní zimní sezóně zatím v této pojišťovně neevidují žádný případ odpovědnostní škody při srážce lyžařů, ale každoročně jich jinak řeší několik desítek.
Oba účastníci se proti rozsudku odvolali. Snowboardista se cítil nevinný, poškozená lyžařka žádala vyšší odškodnění. K odvolacímu soudu šel student ČVUT již s novým právníkem – tentokrát si dal záležet s výběrem a oslovil renomovanou kancelář.
Během odvolacího řízení soud rozhodl, že trestní stíhání v Česku ani nemělo začít, protože v Evropské unii nemůže být nikdo dvakrát stíhaný za jednu věc.
V Rakousku totiž o věci rozhodlo Státní zastupitelství v Salzburgu, které na základě šetření policie zjistilo, že není možné určit viníka. Jelikož tedy bylo v dané věci již jednou rozhodnuto, vznikla překážka pro pokračování trestního řízení. Trestní řízení vedené v České republice bylo proto již od začátku nepřípustné.
Od trestního soudu k civilnímu
Tím to ale neskončilo. Poškozená se odvolala k Nejvyššímu soudu. Ten rozhodnutí o zastavení trestního stíhání potvrdil.
Následovala civilní žaloba na náhradu škody – žalovaná na žalovaném požadovala náhradu majetkové nemajetkové újmy v souhrnné sumě přesahující dva miliony korun.
V době, kdy zraněná lyžařka žádala odškodnění nejen za ublížení na zdraví, ale také za ušlý výdělek z důvodu pracovní neschopnosti, se přitom účastnila golfových turnajů.
„Hrála i dvoudenní turnaje, zlepšila si handicap, našli jsme fotky, jak odpaluje míčky. Byla rok na neschopence, a během této doby se účastnila sportovních utkání,” popisuje snowboardista.
Poškozená u soudu uvedla, že golf hrála v rámci vycházek předepsaných lékařem. „V zájmu úplné informovanosti je třeba dodat, že golfová hra jí byla ošetřujícími zdravotníky přímo doporučena, a to nejen v rámci fyzické rehabilitace, ale zejména v zájmu psychické terapie,“ vysvětluje právník zraněné lyžařky.
Popsat všechny detaily sporu zdaleka přesahuje možnosti tohoto článku. Od srážky na sjezdovce uplynulo osm let. Teď se čeká na rozhodnutí Nejvyššího soudu, k němuž snowboardista podal dovolání.
Ať už se rozhodne jakkoli, za případem zůstanou zdravotní následky, finanční dluhy, ale také pocity hořkosti a nespravedlnosti. Pro nás ostatní pak memento, že stačí pouhá sekunda, a celý život se vám jednou provždy může obrátit naruby.