KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Ani po více než dvou měsících vyšetřování policie neodhalila pachatele a motiv násilného útoku na mladíka, který měl nad ránem v centru Českých Budějovic na krku duhovou šálu. Přitom by mělo policistům stačit jediné – zavolat ministrům Rakušanovi a Bartošovi, kteří měli o homofobních příčinách útoku jasno prakticky okamžitě. Pokud jen lhali nebo spekulovali, měli by se minimálně hluboce omluvit, možná i odstoupit z funkcí. Jejich hra na soudce bez důkazů totiž může být bez nadsázky velmi nebezpečná.
Připomeňme si, co se vlastně stalo. Loni 3. prosince zveřejnil student Sebastian Vošvrda na svém facebookovém profilu příspěvek o tom, že měl být o den dříve ve čtyři hodiny ráno napaden v centru Budějovic třemi mladými lidmi, které údajně vyprovokovala duhová vlajka (symbol LGBTQI+ komunity) na jeho ramenou.
„Zmlátit týpka za symbolické sdělení, ohledně šancím pro všechny, je nepřípustné a projev nízkého chování,“ napsal Sebastian Vošvrda.
Z dalších informací vyplynulo, že se student po napadení nechal se zraněním v obličeji ošetřit v nemocnici. A případ začala vyšetřovat policie. Ovšem už z prvních reakcí (včetně reakcí přímo na profilu napadeného) přitom vyplynuly určité pochybnosti o tom, zda měl útok skutečně homofobní podtext.
„Já jsem heterák, ale abych chodil v noci s jakoukoliv vlajkou, mě ještě nenapadlo. Není to úplně běžný. Možná na fotbale, hokeji. Bohužel by byl bit i v Jihlavě, nebo Ostravě,“ napsal Vošvrdovi jeden z diskutujících.
Znalci budějovických poměrů přitom vědí, že centrum města (incident se měl odehrát před barem 100 metrů od náměstí) bývá v sobotu ve čtyři hodiny ráno plné opilých mladých lidí, a je tedy otázkou, zda právě takové prostředí a v takové době je vhodné k demonstraci podpory čehokoliv. Stejně tak stále zůstává otázka, zda a v jaké míře byl či nebyl ovlivněn alkoholem i samotný napadený a zda se s útočníky znal.
Jistá je dnes zatím pouze jedna věc. Každý útok na člověka, ať už z jakýchkoliv příčin, je odsouzeníhodný a měl by být potrestán. O tom není pochyb. Pochybnosti ale právem (vzhledem k okolnostem i místu) budí jednoduchá interpretace celého incidentu jako útok z homofobních důvodů.
Ministr vševěd
Přesto ale ministr vnitra Vít Rakušan ani na chvíli nezaváhal a prakticky okamžitě po zveřejnění příspěvku Sebastiana Vošvrdy měl o motivu napadení jasno. „V Budějovicích napadli člověka kvůli duhové vlajce uvázané kolem krku,“ napsal ministr na sociální síť X. A vyslovil se pro změnu legislativy, která by „zpřísnila tresty za takové útoky“.
S prakticky totožným odsouzením údajného homofobního útoku přišel i vicepremiér vlády za Piráty Ivan Bartoš, „V Budějovicích zmlátili mladého kluka jen proto, že měl kolem krku duhovou vlajku. Tohle je fakt nepřijatelný, neomluvitelný a v české společnosti podobné útoky nemají co dělat,“ napsal Bartoš s tím, že Piráti proto požadují, aby se v novele trestního zákoníku zpřísnily tresty za homofobní a transfobní útoky.
V Budějovicích zmlátili mladého kluka jen proto, že měl kolem krku duhovou vlajku. Tohle je fakt nepřijatelný, neomluvitelný a v české společnosti podobné útoky nemají co dělat. Každý - bez výjimky - má právo na to, aby se u nás cítil v bezpečí. Proto prosazujeme, aby se v novele…
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) December 4, 2023
Už tehdy jsme přitom psali, že podobné hodnocení příčin a okolností útoku je poněkud předčasné a zvlášť členové vlády by se podobným předčasným závěrům měli důrazně vyvarovat.
Tedy alespoň za předpokladu, že ministři Rakušan a Bartoš nezískali okamžitě po incidentu nějaké opravdu exkluzivní informace, které naprosto jednoznačně dokazují, že jediným motivem byla duhová vlajka kolem krku napadaného.
Jenže tezi o tom, že oba významní členové kabinetu mají o příčinách a okolnostech předmětného napadení více informací než my, běžní smrtelníci, nabourává dosavadní vyšetřování policie. Ta totiž na rozdíl od obou ministrů nemá ani po více než dvou měsících jasno v tom, kdo a z jakých konkrétních důvodů vlastně mladíka napadl, natož aby potvrdila xenofobní motiv. A to i přesto, že centrum města je „prošpikované“ kamerami.
„Případ stále vyšetřujeme, věc není dořešena, ale zatím ani odložena,“ řekl INFO.CZ mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Každý může samozřejmě namítnout, že už zítra nebo za hodinu se to může změnit a policie potvrdí jako hlavní a jediný motiv útoku duhovou šálu. A dá tedy ministrům za pravdu. Jenže, jak už jsme také psali, i v takovém případě se oba samozvaní soudci Rakušan a Bartoš dopustili fatální chyby, paradoxně nahrávající pachatelům.
Pomoc pachatelům
Pachatelé se mohou (a zřejmě oprávněně) bránit s odkazem na to, že vyšetřovatelé homofobní motiv s přísnější trestní sazbou potvrdili právě pod tlakem ministra vnitra, který si takový závěr zjevně od počátku přál.
Jenomže země, kde klíčoví ministři vědí už předem, jak má dopadnout policejní vyšetřování, snad patří do úplně jiného kulturního a civilizační prostoru, než v jakém by si asi většina Čechů přála žít.
Z tohoto pohledu je tak na celé věci vůbec nejpodivnější, že způsob, jakým Rakušan a Bartoš bez jakýchkoliv důkazů odsoudili údajný homofobní útok v Českých Budějovicích, zůstává dodnes bez jakékoliv odezvy v opozici. Proč – při těch neustálých výzvách opozičních politiků k odstoupení současných ministrů nebo i celé vlády – opravdu nikomu nevadí, že dva z nemocnějších a nejviditelnější ministrů tak hrubým způsobem předjímají závěry policejního vyšetřování?
Jediným možným vysvětlením vlažné odezvy ze strany opozice i kolegů Rakušana a Bartoše snad může být fakt, že politici se dnes obecně velmi neradi pouštějí do vzájemných sporů, v nichž figuruje „duhové vlajka“ nebo jiné symboly LGBTQI+ komunity. Nechtějí se vystavit možnému obvinění, že jsou sami homofobové nebo xenofobové.
Na druhou stranu by způsob – jakým ministr vnitra a vicepremiér předem bez jakýchkoliv důkazů odsoudili údajný homofobní útok v Budějovicích – měl vadit snad všem příčetným lidem, včetně příslušníků LGBTQI+ komunity. A možná jim dokonce zvlášť.
Příště totiž mohou být „předem odsouzeni“ zase oni. Nebo bude ministr vnitra opět spolehlivě „předem vědět“, jaký měli ke svému jednání motiv?