KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Aniž bych se zaplétal do debaty spočívající v tom, o kolik milionů nebo miliard přichází český stát vinou zpackané digitalizace, případně zda resort Ivana Bartoše dělá v rámci možností maximum možného a postupně odstraňuje nefunkčnosti, přinejmenším v jednom je třeba dát opozici za pravdu.
Zatímco podle Karla Havlíčka z hnutí ANO je Bartošova digitalizace stavebního řízení jedno z největších selhání od listopadové revoluce, předseda Pirátů upozorňuje, že jde o jeden z největších digitálních projektů, do kterého se před ním neměl odvahu nikdo pustit.
Tak zní krajní polohy sněmovní debaty o digitalizaci stavebního řízení, kterou přišel před poslance v úterý hájit ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Šlo o první bod jednání dolní komory po letních prázdninách. A poslanci se mu věnovali až do pozdních nočních hodin. Zdržela je čtyřhodinová debata o programu schůze, během které dlouze tepali vládu za vše možné i nemožné, hlavně předseda SPD Tomio Okamura a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Systém v každém případě nefunguje tak, jak by měl – navíc už více než sedmdesát dnů. Svědectví, která to dokládají, je bezpočet. Tvrdí to obce, investoři, stavební firmy, úředníci, projektanti. Někteří z nich dokonce požadují návrat k využívání původních systémů stavebního řízení.
Sněmovní diskuse nepřekvapila v ničem. Opozice tepala Bartoše s tím, že by ho měl premiér odvolat. Nepostavil se za něj naopak nikdo z koaličních partnerů.
V debatě kromě opozičních poslanců vystoupili jen Jakub Michálek a Olga Richterová z Pirátů. Ani oni nepřekvapili, podle očekávání hájili svého předsedu. Nikdo z nich nenašel odvahu vystoupit z role.
A teprve čas ukáže, zda Bartoš a jeho lidé „zuby nehty“ nehájí něco, co už obhájit nelze. A nejen věcně, ale i politicky.
V danou chvíli bych jim právě v tom druhém ohledu jednu věc vytknul: slibovali změnu politické kultury, chtěli být silou, která změní zaběhané pořádky a zasadí se o nový obsah i formu politické práce.
V kritický moment, v situaci, kdy měli ukázat, zda to všechno myslí vážně, se ale až příliš snadno zařadili do dlouhé řady těch, kteří své neúspěchy alibisticky svádějí na své předchůdce.
Skoro bych se vsadil, že by celkem dost jejich voličů uvítalo, pokud by se právě teď zachovali jinak: uznat chybu a omluvit se za ni není znakem slabosti, ale síly. Mělo by to i jisté kouzlo a eleganci.
V chorobně cynickém českém politickém provozu by to ale hlavně zapůsobilo vyloženě osvěžujícím dojmem. Takto si lidé budou ze všeho nejvíc myslet, a těžko jim to vyčítat, že se prostě za každou cenu drží „koryt“.
Jako všichni, anebo skoro všichni před nimi. Pro ilustraci:
„Nikdo neměl odvahu se do projektu digitalizace pustit. Třicet let se na něj čekalo, ale všichni, kdybych to použil lidově, ho tak trochu vysrabili. My jsme tu odvahu měli, i když by bylo snazší jen takhle točit palci, jako se dělo doposud.“ (Ivan Bartoš)
„Já považuji za obrovský benefit, že konečně vlastně poprvé v historii, to je poprvé v historii, kdy máme celkové statistiky za celou Českou republiku, kdy vidíme, jak výkonné jsou naše stavební úřady.“ (Jakub Michálek)
„Navzdory slovům o přípravě, navzdory tomu, že hnutí ANO mělo celých osm let pro sebe ministerstvo pro místní rozvoj, čili mělo na starosti to stavební řízení, mělo možnost ho zdigitalizovat, tak skutek utek.“ (Olga Richterová)
Je to alibismus. Ohánět se tím, že vlády před nimi neudělaly nic, zatímco oni našli aspoň odvahu to podělat, je přesně to, kvůli čemu jim lidé svůj hlas ve volbách nedávali.
Působí to podobně, jako když tady rozliční politici po listopadu 1989 svá selhání omlouvali – a mnozí tak komicky činí dodnes – tím, že za to či ono mohou komunisté, proti kterým oni vždycky tolik bojovali.
Piráti sice nikdy netvrdili, že bojují pětatřicet let vyhranou válku, původně se ale vytasili s bojem proti prohnilé a zkorumpované tradiční politice, která v jejich očích tolikrát selhala.
K jejich škodě se ale ukazuje, že se od ní v tom, jak přistupují ke svým pochybením, v ničem neliší. Jsou tak definitivně součástí mainstreamu se vším dobrým i zlým, co k němu patří a s čím si ho lidé spojují.
Což je bez ohledu na to, jak to fakticky s digitalizací stavebního řízení dopadne, dost zásadní zpráva – o proměně jedné protestní strany plné alternativců v subjekt, který se záhy poté, co vstoupil do vlády, stal standardní součástí politického provozu.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.