Nastává celosvětová doba zmenšování? „Malí“ se adaptují na klimatické změny lépe než „velcí“, tvrdí vědec

Vymření dinosaurů měla podle některých teorií způsobit náhlá přírodní katastrofa, kterou přežily malé druhy fauny, zatímco ty velké vymřely. Nová mezinárodní studie vedená odborníky z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity dochází k závěru, že velkou výhodu mají „ti menší“ i při adaptaci na současné rychlé klimatické změny. A do určité míry tak může být takzvané globální oteplování cestou ke zmenšování druhů.

O tom, že se například zmenšují ryby v oceánech, vědí vědci už dlouho. Otázkou zůstává jen vysvětlení příčin tohoto jevu. Část vědců vidí příčinu v tom, že se při současném rozsáhlém rybolovu loví mnohem více velkých ryb než těch menších. Některé studie zase dávají zmenšování rybích druhů do souvislosti se zvyšující se teplotou vody v mořích a oceánech. A spekuluje se i o jiných příčinách.

Mezinárodní tým vědců, vedený Dr. Samuelem Dijoux z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, přišel s tezí, která přímo souvisí s klimatickou změnou.

Vědci pomocí numerických simulací zkoumali vliv příchodu druhů do nových oblastí, tedy se mimo jiné i ptali, jaké druhy bezobratlých a dalších studenokrevných živočichů mají při obsazování nových teritorií výhodu a jaké nevýhodu. Zároveň se zabývali i otázkou vlivu těchto „invazí“ na celý ekosystém. 

Výsledky jejich studie publikované v časopise Ecology Letters přinesly nová a zajímavá zjištění, které souvisejí s velikostí zvířat.

Studie ukazuje, že úspěch invaze závisí na tzv. trofické pozici vetřelce (tedy zda se jedná o predátora, nebo o kořist), na podmínkách prostředí a také velikosti druhu. 

„Menší zvířata mají při svém zavlečení do míst, kde se předtím nevyskytovala, oproti těm větším konkurenční výhodu. Lépe se v nových teritoriích usazují i adaptují na nové životní podmínky,“ řekl INFO.CZ poslední autor studie David Boukal z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Obecně jsou menší druhy adaptabilnější také proto, že potřebují k získávání potravy méně energie a potrava je pro ně většinou v novém působišti dostupnější než pro velká zvířata. Ta jsou totiž opět do značné míry závislá na velké kořisti, která v novém teritoriu nemusí být dostupná.

Kvůli pradávné katastrofě skončila éra obřích plazů a nastala doba malých savců. Skončí podobně i člověk, který se z nich vyvinul?

Vědci v předmětné studii zkoumali schopnost adaptace především studenokrevných suchozemských živočichů, ale pravidlo „kdo je menší, ten vyhraje“ se projevuje i ve vodním prostředí. 

„Například dnes mizejí některé velké druhy ryb, zatímco menší ryby zůstávají a jejich početní stavy naopak rostou,“ vysvětluje docent Boukal. Opět se tu nabízí paralela s prehistorickým vymřením dinosaurů.

Velká zvířata se vyrovnávala s přírodní katastrofou a jejími důsledky z mnoha pochopitelných důvodů hůře než malí savci, hmyz a další druhy menších živočichů. Kvůli této katastrofě skončila desítky milionů let trvající nadvláda dinosaurů, což následně umožnilo nebývalý rozvoj savců i vznik člověka.

I když se nedají důsledky současného globální oteplování a dalších změn v ekosystémech přímo srovnávat s pádem asteroidu (který stál podle některých teorií za vymřením dinosaurů), srovnatelná je podle vědců rychlost těchto změn. 

Změny klimatických podmínek se i kvůli vlivu člověka nyní odehrávají velmi rychle v rozmezí několika desetiletí, maximálně staletí. Přitom i v rychlosti změn spočívá adaptační nevýhoda velkých živočichů (jakými jsou například velcí savci) v porovnání s těmi menšími.

„Probíhající globální klimatické změny přinášejí hrozbu zmenšování druhů s určitou nadsázkou podobnou té, která nastala s koncem éry dinosarů. Jen zatím nevíme, jak rozsáhlá tato změna bude,“ uvedl David Boukal.

Vyjedená, ne podpálená planeta. Mladí by se místo stávek za klima měli zaměřit na staré sobce

Seniorky u soudu zvítězily, stát má povinnost bojovat s klimatickou změnou. Zakáže jim auta a dovolenou u moře?

sinfin.digital