Macron po drtivé porážce zariskoval a pokusí se využít šoku Francouzů z výsledků eurovoleb

KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ | Francie patřila k těm zemím, které měly díky průzkumům před volebními místnostmi velmi přesné odhady výsledků ještě předtím, než se mohly ty oficiální po celé Evropě zveřejnit. Už krátce po deváté hodině večer prezident Emmanuel Macron věděl, že utrpěl drtivou porážku. A ohlásil, že v reakci na ni poprvé po pětadvaceti letech vypíše ve Francii předčasné volby. Oficiální výsledky dvě hodiny poté odhady potvrdily. Národní sdružení Marine Le Penové vyhrálo s obrovským náskokem s 32 procenty hlasů nad Macronovou stranou, která dostala pouhých 15 procent. Rozdíl ve výsledcích je drtivý.

Pro Francii není šok, že ve volbách do Evropského parlamentu zvítězila Le Penová. To už je u těchto voleb standard. Vyhrála je i před pěti lety v roce 2019. Macronovu stranu ale tehdy porazila s minimálním rozdílem 23,3 versus 22,4 procenta hlasů. Teď je rozdíl dramatický.

Ve Francii stejně jako ve všech ostatních evropských zemích bylo klíčové téma ekonomika, reprezentovaná zdražováním, které přináší Green Deal a migrace. Vítězství Le Penové ale potvrzuje, že právě migrace byla ve Francii s obrovskými problémy s přistěhovalci, žijící fakticky v neustálém výjimečném stavu kvůli teroristickým hrozbám, tím nejsilnějším.

Pět pitomých trendů současné Evropy, o kterých se radši nemluví: nezvládnutá migrace, Energiewende i woke ideologie

Ostrá linie proti nelegální migraci je vítěznou parketou Marine Le Penové. I Emmanuel Macron ale jede na poměry jiných evropských zemí u migrace velmi tvrdou linii. Země naštěstí od roku 2016 nezažila masový teror islamistů s velkým počtem obětí. Jinak jsou ale útoky ve francouzských městech, kde se bezpečnost stává čím dál větším problémem, dost časté. A Francouzi si zjevně myslí, že je Macron vůči migraci příliš měkký.

O Le Penové se často mluví jako o krajní pravici. To ale platí právě jen u migrace. Jinak je spíš národní socialistkou, která hájí ochranu francouzského trhu a žádá velmi silnou roli státu v ekonomice.

Marine Le Penová a stávající předseda Národního sdružení Jordan Bardella slaví drtivé vítězství.

Emmanuel Macron chce předčasnými volbami – v nichž se volí dvoukolovým většinovým systémem, nikoli poměrným jako do Evropského parlamentu – ukázat, že Le Penová je ve skutečnosti mnohem slabší, než se z včerejších výsledků zdá.

Už nyní nemá Macron v Národním shromáždění většinu a zákony prosazuje velmi obtížně. Takže se rozhodl, že zariskuje a pokusí se využít šoku Francouzů z toho, kolik Le Penová získala hlasů.

Pokud by se jí ale podařilo po parlamentních volbách dát s někým dohromady většinu, musel by Emmanuel Macron dokončit svůj druhý a poslední prezidentský mandát v kohabitaci s kabinetem Le Penové. 

Kohabitace, kdy prezident a vláda nejsou ze stejné strany, je ve Francii výjimečná. Fakticky umrtvuje zemi, protože není možné nic prosadit.

Naposledy takto vládl mezi lety 1997 a 2002 republikánský prezident Jacques Chirac se socialistickým premiérem Lionelem Jospinem. Předtím v letech 1993 a 1995 socialistický prezident François Mitterand s republikánským premiérem Édouardem Balladurem.

Macron a Scholz nejsou „kamarádi do krize“: Proč by EU neměla spoléhat na francouzsko-německý „motor“

Pro Emmanuela Macrona je právě Marine Le Penová hlavní soupeřkou od chvíle, kdy byl v roce 2017 zvolen prezidentem. Ve finálovém duelu stál tehdy, i v roce 2022, kdy se očekávalo, že hlavním tématem bude právě migrace.

Kromě Le Penové se velké šance dávaly i pravicovém Éricu Zemmourovi. A vypadalo to, že Macron to bude mít mnohem těžší. Jenže místo migrace byla v časech vysoké inflace a energetické krize nakonec klíčovým tématem ekonomika. Ve Francii přesněji „kupní síla“. A právě na tomto tématu Macron Le Penovou porazil větším rozdílem než v prvních volbách v roce 2017.

Teď riskuje, že se jeho soupeřka stane v kohabitaci premiérkou, s níž bude vládnout. Zjevně ale věří, že rychlými parlamentními volbami, kdy jsou ještě Francouzi šokovaní z výsledku eurovoleb, právě takovému scénáři zabrání. Macron je hráč, který se nebojí riskovat.

Eurovolby: ANO jasně první. Turek s komunistkou Konečnou převálcovali Piráty i Nerudovou

Éra zdražování neskončila. Tiskne se příliš mnoho peněz

Zlámalová: Poprvé po dvou letech se v Česku zvýšila životní úroveň. Příjmy ale sráží vyšší daně

sinfin.digital