KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Po každých volbách se většinou vyrojí stovky hlubokomyslných analýz jejich výsledků. Výsledek voleb ve Štýrsku však ukazuje, že voliči se dnes nemusejí řídit nějakými objektivními důvody. Mohou být prostě jen „zpovykaní“.
Ve volbách v rakouské spolkové zemi Štýrsko vyhráli v neděli s velkým náskokem a ziskem takřka 35 % hlasů ultranacionalisté z rakouské strany Svobodných (FPÖ), zatímco tradiční strany – lidovci (26,8 %) a sociální demokraté (21 %) – propadly a budou zřejmě muset nacionalistům přenechat post hejtmana.
Okamžitě se nabízí (a také už objevuje) řada hlubokomyslných analýz o tom, jak štýrské volby potvrzují celorakouský trend příklonu ke krajní pravici (FPÖ zvítězila i v zářijových parlamentních volbách) nebo jak může rozhodnutí voličů ovlivnit jednání o nové rakouské vládě.
Právě příklad Štýrska a jeho hlavního města Grazu však dokazuje, že tak jednoduché to s voličskými preferencemi a jejich výkladem zřejmě nebude. A začínají si toho všímat i někteří rakouští odborníci.
Graz, v němž se narodil známý herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, představuje noční můru všech analytiků a politologů. Nikdy se totiž nedá dopředu určit, komu obyvatelé města většinově fandí.
V roce 2021 tady překvapivě zvítězili komunisté (KPÖ) a jejich lídryně Elke Kahrová se stala první komunistickou primátorkou v historii Rakouska. Důvodem tohoto úspěchu měla být bytová politika komunistů i jejich záliba v rozdávání peněz chudým.
Když se ale letos v září konaly v Rakousku volby celostátní, komunisty (přestože razí na národní úrovni stejnou politiku jako ve městě) voliči v Grazu zcela zavrhli a s takřka 22 % hlasů posadili do čela sociální demokraty (SPÖ).
Jenže ani ti se ve štýrské metropoli na výsluní dlouho neudrželi. Už za dva měsíce poté, co volby ve městě ovládla sociální demokracie, vyměnili obyvatelé města (tentokrát v zemských volbách) socialisty za lidovce a nacionalisty. Zvítězila totiž lidová strana (ÖVP) s takřka 23 %, následovaná FPÖ s 21,43 %. Socialisté i komunisté propadli.
To je veletoč, který se nedá úplně vysvětlit ani rozdílností komunálních, zemských a celostátních voleb, ani snad vlivem nějaké konkrétní politické osobnosti. Vypadá to, jak kdyby si obyvatelé Grazu před každými volbami prostě házeli kostkou, koho nechají vyhrát tentokrát. A vůbec už neberou ohled na to, že z jejich zdánlivě objektivní volby pak různí analytici a politologové vyvozují dalekosáhlé závěry o změně voličských nálad a jejich příčinách.
Pomalu ale jistě si toho začínají všímat i některá rakouská média. Například deník Kleine Zeitung nazval Štýrský Hradec městem přelétavých voličů neboli jakýchsi voličských „swingers“. To ale nemění nic na tom, že důvody této přelétavosti jsou i pro rakouské politology jen těžko vysvětlitelné a pohybují se v rovině čirých spekulací. Jedním z možných důvodů může být údajně fakt, že Graz je studentské město a volí v něm hodně mladých lidí.
Pokud by se ale tato spekulace byť jen zčásti zakládala na pravdě, není to zřejmě pro demokratický politický systém dobrá zpráva. Znamenalo by to, že mnoho lidí – ať už mladých či starších – nevolí dnes na základě nějakých objektivních voličských programů, ale prostě „tak nějak nahodile“. Třeba na základě momentální nálady, sympatií nebo prostě „ze srandy“.
Slovy bývalé pražské primátorky Krnáčové, která to říkala o Pražanech, mohou být dnes voliči prostě zpovykaní. A možná nejenom v Grazu.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.