KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | A je to tady. Přesně jak jsme čekali. Zástupci koalice přiznávají, že se koncesionářské poplatky letos nepodaří navýšit tak, aby s nimi mohly ČT a ČRo počítat ve svých rozpočtech na příští rok. Prý se tak stane do příštího léta. Jenomže to už budou volby za dveřmi. Takže asi nikdy.
Už když loni v září ministr kultury Martin Baxa přišel s tím, že vláda prosadí navýšení koncesionářských poplatků za média veřejné služby, psali jsme tady, že není ani zdaleka jisté, že se tak skutečně stane. Osobně jsem k tomu byl po celou dobu velmi skeptický. Jak se nyní ukazuje, oprávněně.
Nejde ani tak o to, že Baxa původně, na začátku funkčního období vlády Petra Fialy tvrdil, že s navyšováním poplatků nepočítá. Posléze otočil, což se může stát. Problém je jinde: po celou dobu bylo jasné, že proti němu nebude jenom kompletní opozice, ale i nemalá část občanských demokratů. I to se nyní potvrdilo.
„Letos se to nestihne pro odpor opozice. Předpokládám schválení v prvním čtvrtletí příštího roku,“ uvedl předseda poslaneckého klub ODS Marek Benda pro server iDnes.cz s tím, že koalice musí do konce roku schválit důchodovou reformu a státní rozpočet na příští rok. Podle něj by se tak poplatky mohly zvednout až od začátku července 2025.
Armagedon: pracovní název scénáře pro případ, že nedojde k původně avizovanému navýšení koncesionářských poplatků
Jenomže ani to není jisté – do voleb bude tou dobou zbývat už jenom několik měsíců. A pokud s navyšováním poplatků má část zástupců ODS problém už teď, před volbami se jim do toho nebude chtít už vůbec. Opozice v čele s Andrejem Babišem z toho totiž udělá jedno z hlavních předvolebních témat.
Ostatně předseda hnutí ANO dlouhodobě tvrdí, že pokud vyhraje volby a sestaví vládu, koncesionářské poplatky zruší a rozpočet veřejnoprávních médií se stane jednou z položek rozpočtu ministerstva kultury. Svůj slib bude chtít dodržet. A nejen proto, že ČT opakovaně označuje za provládní médium.
V danou chvíli je v každém případě jisté, že ČT a ČRo musí na příští rok připravit a schválit takové rozpočty, které s původně avizovaným navýšením poplatků nepracují. Generální ředitel ČT Jan Souček mi před letními prázdninami řekl, že jde o scénář, který si pracovně nazval „Armagedon“.
A dodal: „Pokud bychom mluvili například v makročíslech výroby, znamenalo by to v premiérové výrobě – tzn. v objemu nově vyráběných pořadů – propad o více než jednu třetinu. Pravděpodobně počítejme někde mezi čtyřiceti a pětačtyřiceti procenty. Taková by byla realita.“
Také to podle něj bude znamenat další snížení počtu zaměstnanců. „Oproti letošnímu roku asi o dalších 350 lidí. V úhrnu bychom tak museli propustit dvanáct až třináct procent zaměstnanců napříč televizí.“ Dokonce nevyloučil, že ČT bude muset v budoucnu zrušit jeden ze svých kanálů.
„Nemohu v takovém případě slíbit, že se to někdy v budoucnu nestane – myslím tím zrušení jednoho z našich programových okruhů. A to prostě proto, že pokud nedojde k navýšení koncesionářských poplatků, bude ‚nákladový tlak‘ na televizní výrobu čím dál větší,“ vysvětlil Souček v rozhovoru pro INFO.CZ.
O dopadech nenavýšení koncesionářských poplatků je zmínka i v rozpočtu ČT na letošní rok: „V roce 2025 bude muset dojít ke snížení výdajů v základních čtyřech rozpočtových kapitolách (mzdové náklady, výrobní úkol, provozní náklady a investice) v celkovém objemu přibližně jedné miliardy korun.“
Pokud jde o rozložení mezi jednotlivé kapitoly, pohybovat by se měly v těchto poměrech: „Mzdové náklady nižší o 250 mil. Kč (9 %), výrobní úkol o 400 mil. Kč (22 %), provozní výdaje o 170 mil. Kč (10 %) a investice o 180 mil. Kč (38 %).“
Závěr je prostý: Českou televizi a Český rozhlas čekají hodně krušné časy.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.